• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Звучната не ми работи на Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
izgleda i ne e ova resenieto, poso koa restartirav pc pak mi se zaeba zvucnata i probav so istata komanda i nekese da raboti.

ajde linuxasi nekoja ideja kako da si ja opraam zvucnata.

probav so sve moguce, alsaconfig i uste 3123123 komandi...

i use neso ne mi e jasno, zasto koa ke gi podesam site stvari vo alsamixer i koa ke restartiram pak si se vrakaat na normala?
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Побарај за звучната на нет да најдеш драјвери од виндовс и потоа со ndiswrapper да ги средиш.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
не ја знам постапката на памет.
Јас ја имам направено.
Побарај на ubuntu forums.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Пиши ги спецификациите на картичката и пребарај,
знам дека не звучи баш насочено, ама така ти е најлесно и најбрзо.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ти треба да најдеш виндовс драјвер, потоа со ndiswrapper ќе го енкапсулираш, драјверот ќе комуницира со њраперот и ќе мисли дека работи со виндовс, а враперот има интерефејси со кои комуницира со лунуксот , и линуксот мисли дека има линукс драјвер.

Постапката е неколку команди, мам не ги знам на памет.

Последна опција е да ја флешуваш картичката, ама за тоа ти трепа да најдеш линукс драјвер, кој некој го напишал за твојата картица.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Епа сега, ако сакаш да ја средиш, тоа е можеби и единсрвен начин, ако се друго не функционира.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Епа сега, ако сакаш да ја средиш, тоа е можеби и единсрвен начин, ако се друго не функционира.

abe ima resenie, samo treba da se simne tocniot drajver i da se instalira, ili da se napravat nekoi podesavanki koi ja neznam da gi napraam
 
M

Mr.Alien

Гостин
Си проверил ли на сајтот на производителот дали има Linux драјвери за картичката?
И пиши го моделот на картичката, можеби ќе се пронајде нешто....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
problemot e resen, pod default ima zabrana na zvuckite na site obicni useri.

samo dodavas permision da mozat da gi koristat i obicnite useri

chmod 666 /dev/mixer
chmod 666 /dev/snd/*
samo sto problemot e otkako ke restartiras permisiite se vrakaat avtomatski kako sto si bile, a toa mi e mnogu cudno pa ako ima nekoj da kaze zasto e toa taka i kako da se napravi da ne moram da gi akam celo vreme tie permisii
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
opraiv i ovoj problem ... ides desktop meni -> administration -> user and groups , klikas dva pati na userot sto sakas da mu dodades permisii, -> user privileges tabot i stikliras use audio devices
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
vo mojot slucaj morav da gi instaliram drajverite i da im napravam remove za da dobijam zvuk. inaku imam dell inspiron 1520 i nekoja intel zvucna karta i koristam ubuntu 7.10
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,794
Мислења
850,524
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно