• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Zulu na iPhone

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stole

Intern
15 мај 2009
13
0
Здраво!

Ако може некој да ми каже како да гледам zulu.mk на Iphone


Фала унапред
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,052
520
delicon.mk
zulu.mk користи флеш видео плеер, а Safari-то во iPhone нема флеш плеер... па сеа ти види :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
А да си симне flash player некој? Би требало да има таков за iPhone... од оние многу апликации што ги има...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
А да си симне flash player некој? Би требало да има таков за iPhone... од оние многу апликации што ги има...
iPhone,ipod touch немаат флеш плеер.Апликациите не се поврзани со со плугините(нели flash player е плугин со кој се гледаат содржини изработени во Adobe Flash Player).Причина за тоа е што Apple на Adobe им го има понудено нивниот Developer kit за апликации но Adobe изјави дека тоа не им е доволно за изработка на флеш подршка за уредот и дека им е потребен поголем пристап до кодот на Safari за да се интегрира флеш плеер во пребарувачот.Сепак Apple потврди соработка со Adobe и се вели дека се работи на интегрирање за флеш плеер во некои од апдејтите на iPhone Software 3.Единствен начин да гледа Зулу е ако развие програма со Developer Kit како што е youtube app и слично
 

Johnny

Intern
10 мај 2010
3
0
Ако имаш направено jailbreak, инсталирај си ја Frash (не сум сигурен чија беше, провери на google) и ќе можеш да гледаш flash анимации на safari-то, па највероватно и zulu ќе можеш да гледаш. Ако имаш оперативен 4-ка, земи ја Frash 0.02, функционира.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Ако имаш направено jailbreak, инсталирај си ја Frash (не сум сигурен чија беше, провери на google) и ќе можеш да гледаш flash анимации на safari-то, па највероватно и zulu ќе можеш да гледаш. Ако имаш оперативен 4-ка, земи ја Frash 0.02, функционира.
Анимации можат да се гледаат со frash, ама не и видео.

За видео може да се симне новиот browser Skyfire.

Ама ни со едното ни со другото не можеш да гледаш zulu.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Не може да е забрането, на youtube го има :D

Инаку јас го имам frash инсталирано, ама пак не ми го отвора зулу.мк. На 4.1 софтвер сум. Ти?
 

goce ilievi

Intern
2 март 2010
633
43
Не може да е забрането, на youtube го има :D

Инаку јас го имам frash инсталирано, ама пак не ми го отвора зулу.мк. На 4.1 софтвер сум. Ти?
Мислев да не е забрането да се става линк на форумов.За тоа мислев,а не дека е забрането да се става на телефон.:)Инаку и кај мене е 4.1
 

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Гоце ај дај ни слика дека ти работи зулу.мк? Флешот работи на ајфон но зулу не.!
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Гоце ај дај ни слика дека ти работи зулу.мк? Флешот работи на ајфон но зулу не.!
За оние што не знаат и maxtv.mk има тв во живо на интернет, но и таа не може да се гледа на iphone. Фала мн Стив Џобс... :ua:
 

goce ilievi

Intern
2 март 2010
633
43
Јас имам проблем,не можам да се логирам на it.com.mk.Ми јавува некоја грешка.Работи ли кај вас

П.с суппортер како сакаш да ти дадам слика.немам со што да го сликам телефонов
 

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
764
211
Скопје
@krale, знаеш ли апликација за hot spot што ќе го направи iphon-ов за wireless? За jailbreak нормално и free of charge :)
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
@krale, знаеш ли апликација за hot spot што ќе го направи iphon-ов за wireless? За jailbreak нормално и free of charge :)
Најпозната и реално најдобра апликација е mywi преку cydia чини $20.

Други алтернативи се:

- tetherme ($2) - (не е баш хотспот, туку делење на интернет преку блутут и усб, ако ти е блокирано тоа од провајдерот)

- pdanet ($30) - ова има и бесплатна верзија која си работи се ок 14 дена, а после 14тиот ден ги блокира secure сајтовите (сајтови на кои има логин). Другото продолжува да си работи ок и во бесплатната верзија.


Мој предлог инсталирај mywi, на „поинаков“ начин, или ако не сакаш така, тогаш pdanet ќе ти врши колку-толку работа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,833
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно