1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Zulu na iPhone

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од stole, 17 Мај 2009.

 1. stole

  stole
  Intern

  13
  0
  15 Мај 2009
  Здраво!

  Ако може некој да ми каже како да гледам zulu.mk на Iphone


  Фала унапред
   
 2. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  zulu.mk користи флеш видео плеер, а Safari-то во iPhone нема флеш плеер... па сеа ти види :)
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  А да си симне flash player некој? Би требало да има таков за iPhone... од оние многу апликации што ги има...
   
 4. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  iPhone,ipod touch немаат флеш плеер.Апликациите не се поврзани со со плугините(нели flash player е плугин со кој се гледаат содржини изработени во Adobe Flash Player).Причина за тоа е што Apple на Adobe им го има понудено нивниот Developer kit за апликации но Adobe изјави дека тоа не им е доволно за изработка на флеш подршка за уредот и дека им е потребен поголем пристап до кодот на Safari за да се интегрира флеш плеер во пребарувачот.Сепак Apple потврди соработка со Adobe и се вели дека се работи на интегрирање за флеш плеер во некои од апдејтите на iPhone Software 3.Единствен начин да гледа Зулу е ако развие програма со Developer Kit како што е youtube app и слично
   
 5. Johnny

  Johnny
  Intern

  3
  0
  10 Мај 2010
  Ако имаш направено jailbreak, инсталирај си ја Frash (не сум сигурен чија беше, провери на google) и ќе можеш да гледаш flash анимации на safari-то, па највероватно и zulu ќе можеш да гледаш. Ако имаш оперативен 4-ка, земи ја Frash 0.02, функционира.
   
 6. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Анимации можат да се гледаат со frash, ама не и видео.

  За видео може да се симне новиот browser Skyfire.

  Ама ни со едното ни со другото не можеш да гледаш zulu.
   
 7. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Чудна работа,еве на пример јас гледам во моментов:D
   
 8. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  :O Како?
   
 9. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Па си пишувам во сафарито зулу.мк и гледам.Имам сецкање само на сител тв
   
 10. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Добро добро... пиши што си инсталирал... како итн...
   
 11. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
 12. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Неќе кај мене :chudenje:

  Можда бидејќи имам tethered jailbreak na 4.2.1
   
 13. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Не може да е забрането, на youtube го има :D

  Инаку јас го имам frash инсталирано, ама пак не ми го отвора зулу.мк. На 4.1 софтвер сум. Ти?
   
 14. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Мислев да не е забрането да се става линк на форумов.За тоа мислев,а не дека е забрането да се става на телефон.:)Инаку и кај мене е 4.1
   
 15. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Гоце ај дај ни слика дека ти работи зулу.мк? Флешот работи на ајфон но зулу не.!
   
 16. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  За оние што не знаат и maxtv.mk има тв во живо на интернет, но и таа не може да се гледа на iphone. Фала мн Стив Џобс... :ua:
   
 17. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Јас имам проблем,не можам да се логирам на it.com.mk.Ми јавува некоја грешка.Работи ли кај вас

  П.с суппортер како сакаш да ти дадам слика.немам со што да го сликам телефонов
   
 18. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Ај направи барем скриншот (со истовремено пристискање на двете копчиња на iphone - home и sleep/lock)
   
 19. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  O.k веќе направив слика,али не можам да пристапам до сајтов:)
   
 20. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Probaj preku drug browser (opera, skyfire). Ili iskluci go frash i restart.
   
 21. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Имаш минус реп од мене што уште не стави слика и упатство како тоа да се постави на iphone ако го имаш подесено.
   
 22. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Јас ќе почекам уште малку тоа да го видам...
   
 23. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  @krale, знаеш ли апликација за hot spot што ќе го направи iphon-ов за wireless? За jailbreak нормално и free of charge :)
   
 24. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Најпозната и реално најдобра апликација е mywi преку cydia чини $20.

  Други алтернативи се:

  - tetherme ($2) - (не е баш хотспот, туку делење на интернет преку блутут и усб, ако ти е блокирано тоа од провајдерот)

  - pdanet ($30) - ова има и бесплатна верзија која си работи се ок 14 дена, а после 14тиот ден ги блокира secure сајтовите (сајтови на кои има логин). Другото продолжува да си работи ок и во бесплатната верзија.


  Мој предлог инсталирај mywi, на „поинаков“ начин, или ако не сакаш така, тогаш pdanet ќе ти врши колку-толку работа.
   
  1 person likes this.
 25. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Го знам mywi ама ми истече трајалот. Ај ако знаеш некое how to "поинаков начин" :) прати ми на пп. Тnx
   
Слични теми
 1. GokoMKD
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,022
 2. goce ilievi
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,424
 3. bojan.74
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,868
 4. MilanS87
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,298
 5. DaVoRkNe
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  884
Вчитување...

Сподели

Вчитување...