Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Зуење на нов монитор SAMSUNG LU 28R550 UQRXEN

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
191
201
Скопје
Здраво,

Се надевам дека темава е на правилно место. Пред извесно време земав монитор SAMSUNG LU 28R550 UQRXEN (овој) од Нептун. На прв поглед, сѐ си беше во ред, слика одлична, ниту еден мртов пиксел, сѐ тип топ. По чепкање низ Settings на самиот монитор наидов на проблем. Односно, при светлина (Brightness левел) помала од 30% од задната десна страна можам да слушнам зуење, static или нашки кажано coil whine, многу слично како на ова видео. Истово се случува на Eco Mode каде што brightness-от се намалува и при EyeCare функцијата.

Го однесов во Неоком каде што ми беше соопштено дека се овластени сервисери. Три дена пробуваа да го детектираат проблемот и ми се јавија дека не можат ништо да најдат (стандард македонска работа). Точно им објаснив што и како се случува и ми соошштија дека не е голем квар и ова не го сервисираат, но ќе пробале со нова плоча. По 2 недели чекање да донесат "нова плоча" го земав од кај нив. Мониторот ниту пипнат, ниту отворен, проблемот си остана. Дали може да ми предложите некое чаре каде би можел да го носам да се среди овој проблем?
 

Rejzerot

On your way to fame
19 мај 2022
526
886
Скопје
Здраво,

Се надевам дека темава е на правилно место. Пред извесно време земав монитор SAMSUNG LU 28R550 UQRXEN (овој) од Нептун. На прв поглед, сѐ си беше во ред, слика одлична, ниту еден мртов пиксел, сѐ тип топ. По чепкање низ Settings на самиот монитор наидов на проблем. Односно, при светлина (Brightness левел) помала од 30% од задната десна страна можам да слушнам зуење, static или нашки кажано coil whine, многу слично како на ова видео. Истово се случува на Eco Mode каде што brightness-от се намалува и при EyeCare функцијата.

Го однесов во Неоком каде што ми беше соопштено дека се овластени сервисери. Три дена пробуваа да го детектираат проблемот и ми се јавија дека не можат ништо да најдат (стандард македонска работа). Точно им објаснив што и како се случува и ми соошштија дека не е голем квар и ова не го сервисираат, но ќе пробале со нова плоча. По 2 недели чекање да донесат "нова плоча" го земав од кај нив. Мониторот ниту пипнат, ниту отворен, проблемот си остана. Дали може да ми предложите некое чаре каде би можел да го носам да се среди овој проблем?
Под гаранција е сеуште мониторот?
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
529
724
кај мене зуи исто, само тоа напајањето со него шо е, од мониторот нема звук.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.845
5.009
Пријави им на Самсунг директно на +389 2 320 7777 или на броевите за Европа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.881
Членови
34.140
Огласи
2.009
Најнов член
Kajko2004
На врв Дно