• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Зрачење на Wireless Router

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Во собата кај што спијам ми е компјутерот и обичниот-жичан рутер. На ум сум да си ставам wireless router за да не тегнам кабли кога сака татко ми да се приклучи, или кога сакам од дневна да си сурфам. Практичо е многу такво рутерче, но ме замислува зрачењето. Сепак, планирам да ми стои во соба каде што спијам и каде што поминувам најголем дел од денот (на компјутер се разбира :) ). Ме интересираат ваши искуства и сознанија за ова. Дали е паметно, штетно и сл.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Ќе си земеш ПХД пирамида и цела зграда ќе ве штити пошто фаќа некои 150 метри според рекламата, нели....:LOL:

Иначе колку што сум запознаен и да се измери зрачењето не постои релевантен податок која е границата на штетност, а која не.

Меѓутоа, моја препорака е барем на спиење да го исклучуваш од струја целосно.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Ако сакаш да не бидеш озрачен бегај у планина далеку од цивилизација, само тоа ти е спас. Ако не те зрачи твојот рутер тогаш ке те зрачи тој на комшијата или некој друг во близина. А тоа со таа пирамида е чиста глупост за пари.
Фурај и ич не се замарај со тоа.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Ако сакаш да не бидеш озрачен бегај у планина далеку од цивилизација, само тоа ти е спас. Ако не те зрачи твојот рутер тогаш ке те зрачи тој на комшијата или некој друг во близина. А тоа со таа пирамида е чиста глупост за пари.
Фурај и ич не се замарај со тоа.
во право си
од тоа не се бега
мобилни, телевизори , компјутери , рутери .........
целите сме оздрачени
хахаххахах
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
za domasna upotreba super e kakov router planiras da zemas?
Asus Wireless Router WL-520gC DELUXE 125 Mbit + 4port Switch


Благодарам за одговорот Микса2007. Глупо ми е да спијам кај што зрачи.

Ме интересира дали има опција да се гаси само вифи антената бидејќи првенствено ќе го користам за кога ќе сакам да сурфам од дневна со лаптоп. Мојот компјутер, а и на татко ми ќе бидат уклучени преку кабел со рутерот...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Asus Wireless Router WL-520gC DELUXE 125 Mbit + 4port Switch


Благодарам за одговорот Микса2007. Глупо ми е да спијам кај што зрачи.

Ме интересира дали има опција да се гаси само вифи антената бидејќи првенствено ќе го користам за кога ќе сакам да сурфам од дневна со лаптоп. Мојот компјутер, а и на татко ми ќе бидат уклучени преку кабел со рутерот...
Не знам точно за овој рутер, но другите слични рутери имаат опција да го исклучиш WiFi-то, да работат само преку кабел.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Koja razlika ti prave da go iskluces koa spies.vikas deka poveke vreme minuvas u sobata kade so ke ti stoe rutero.neli e isto zracenjeto i koa ke si buden.Obicno zracenjeto ne pominuva 100mW taka da toa e nogu poslabo za razlikata od zracenjeto na mobilnite telefoni, televizor, i drugite elektricni uredi da ne zboruvame ako zivees u zgrada i ako vo tvoeto maalo nekoj mobilen operator postaveno bazna stanica.
Moj sovet ti e rutero da ti bide vo sobata uklucen nemaj gajle samo gledaj stavi go na nekoja distanca od sebe da receme edno 50-100cm da ne bide epten pod tebe ili do tebe.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
A sto mislite, deka nema zracenja od radiostanicite pomegju 70-120 Mhz, televiziite 48-855 Mhz, od satelitite 11-13 Ghz, od mrezite na mobilnite operatori 800-1900 Mhz, od stanicite na On-net 2.4-5Ghz, a voopsto da ne gi spomnuvame taksi kompaniite, gradski transport, policija, linkovi na golemi dalecini.... a vie ste se isplasile od nekoi 28mW! Pozdrav i da sme zivi i zdravi ;)
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Malo potcetuvanje okolu frekfenciite koi se koristat
77 KHz frekfencija za tocno vreme spored atomskiot casovnik vo Frankfurt-Germanija
150-270 LW Radio na dolgi branovi
540-1602 KHz AM Radio na sredni branovi
4-26 MHz SW Radio na kratki branovi
26,565 - 27,405 MHz kratkobranovi radio stanici
47-49 MHz Bezicni telefoni (analogni)
47-68 MHz TV (Band-1)
64-74 MHz Radio
88-108 FM Radio Ultra kratki branovi
108-137 MHz Avio Frekfencii (121,5 za pomos pri nesreka)
136-174 VHF Toki voki
144 MHz Toki voki
174-230 MHz TV (Band-2)
403-470 MHz UHF Radio stanici
450-527 MHz UHF Radio stanici
462,4250 MHz pejdzeri
462-467 MHz Toki voki
446-446,1 MHz Toki voki
470-862 MHz TV (Band-3)
890-915 GSM mobilni aparati
935-960 GSM bazni stanici
1-2,6 GHz L-Band Leo satelitski mobilni
2,6–3,95 GHz S-Band mobilni
1575 MHz GPS Sistem za globalno pozicioniranje
1800 MHz mobilna telefonija
2100 - 2200 MHz WCDMA
2,4 GHz Bluetooth i Wi-fi
3,4-3,6 GHz Wimax
3,7-4,2 GHz C-Band saselitski TV i Radio i 5.925-6.425Ghz za prakanje koj satelit
5,4 Canopy Motorola
11,7-12,7 GHz KU-Band satelitski TV i Radio i 14 do 14.5GHz za prakanje kon satelit
26,5–40 GHz Ka-Band satelitski TV i Radio i 14 do 14.5GHz za prakanje kon satelit
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Asus Wireless Router WL-520gC DELUXE 125 Mbit + 4port Switch


Благодарам за одговорот Микса2007. Глупо ми е да спијам кај што зрачи.

Ме интересира дали има опција да се гаси само вифи антената бидејќи првенствено ќе го користам за кога ќе сакам да сурфам од дневна со лаптоп. Мојот компјутер, а и на татко ми ќе бидат уклучени преку кабел со рутерот...
Instaliraj DD-WRT i imash opcija da izgasish wifi vo odredeno vreme
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#Asus
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Asus Wireless Router WL-520gC DELUXE 125 Mbit + 4port Switch


Благодарам за одговорот Микса2007. Глупо ми е да спијам кај што зрачи.

Ме интересира дали има опција да се гаси само вифи антената бидејќи првенствено ќе го користам за кога ќе сакам да сурфам од дневна со лаптоп. Мојот компјутер, а и на татко ми ќе бидат уклучени преку кабел со рутерот...
Sigurno ima opcija da go gasis. Duri mozes da go namestis na tajmer pa preku den da ti raboti a da receme okolu 11 koga nema da mu treba na nikoj wi-fi da ti se gasi pa od sabajle pak da se pali.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Pa ti fala bogu deka nema da osetis nisto za dva meseca zracenje, no znaj deka e mnogu stetno:(
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Abe vie vasite babi li slusate ,.... a sega sto ne e stetno bre lugje! Frlajte mobilnite togas sto gi nosite cel den vo dzeb!
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Само неколку прашања:

1. Дали рутерите, антените,мобилните и другите електро апарати емитуваат само електромагнетно зрачење или можеби и некаков друг вид, покрај топлотно, емисија на гасови поради топлината, радиоактивно....

2. Дали има мерен уред со кој може све што емитува еден уред да се измери во смисла, се става уредот што се мери во некој изолиран простор без никакви влијанија од надвор и еден апарат кој ја мери целата негова емисија при работа и кога не работи исто?

3.Откако ќе се измери, дали постојат граници на дозволено и прекумерно зрачење т.е. граници на штетност за човекот, за да нели се знае дали тоа зрачење е штетно и што оштетува и во колкава мера, или пак може е и здраво, којзнае....за да не биде само празен муабет.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Ja samo vikam deka treba da se izbegnuva ama vie kako sakate... Tvoj izbor e posle 18 godini dali ke zivees zdravo ili ne!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Страв од зрачење на wireless 2.4 рутер за домашна употреба?
Човек повеќе штетно зрачење има од самиот Космос отколку од ова.

Немаш мака, ако сакаш уште 10 рутери стави околу креветот и спиј спокојно.

Единствено треба да се плашиш од овие затоа што треба пред да стоиш околу нив со оловни гаќи за заштита на мадињата.
:LOL::LOL::LOL:Dobar si... so takvi mozam jajce da si svaram!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Страв од зрачење на wireless 2.4 рутер за домашна употреба?
Човек повеќе штетно зрачење има од самиот Космос отколку од ова.

Немаш мака, ако сакаш уште 10 рутери стави околу креветот и спиј спокојно.

Единствено треба да се плашиш од овие затоа што треба пред да стоиш околу нив со оловни гаќи за заштита на мадињата.
:LOL::LOL::LOL:Dobar si...2.4 GHz 25 Watt 802.11b Indoor High Power WiFi Amplifier with Active Power Control:isplashen::isplashen::isplashen: so takvi mozam jajce da si svaram!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Единствено треба да се плашиш од овие затоа што треба пред да стоиш околу нив со оловни гаќи за заштита на мадињата.
Дај малку повеќе внимавајте на изразите кои ги користите во постовите! Да ве потсетам на правилото бр.3:
3. Внимавајте на својот јазик, бидете културни и почитувајте ги останатите членови.
Дајте го својот максимум да бидете културни и да ги почитувате останатите членови. Пишувајте јасно и разбирливо, не употребувајте некултурни зборови во своите мислења, потписи и др.
Сигурен сум дека има и други примери за да се направи компарација или да се објасни штетното зрачење на некои електронски уреди. :rolleyes:
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Нема врска, ако сакаш застани и на Водно качи се на столбовите каде што има 20 антени и базни станици, предаватели и пак ке си дојдеш дома несварен.

Јас една табла јајца ќе ти дадам ако успееш барем едно да загрееш, а не тек да свариш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,995
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно