1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Зошто мора да излезе нов драјвер кога излага нова игра?

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Avid, 24 Август 2016.

Тагови:
 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  Зошто кога излегуваат нови игри, AMD и NVIDIA се тие кои треба да извадат нов драјвер, или game ready драјвер за некој нов AAA наслов?
  Зошто едноставно компанијата што ја прави играта не ја прави да работи како што треба на последниот официјален драјвер од AMD/NVIDIA?

  Сега излезе нова Deus Ex и одреден број на корисници имаат BSOD со новиот game ready драјвер од NVIDIA.
  Прашањево е многу добро и ако одговарате кажете дали тоа што го пишување е ваше мислење или го знаете како факт.

  Мене логиката ми кажува дека овие што прават игри користат некои нови/апдејтирани технологии во игрите па AMD/NVIDIA мора да направат драјвер кој добро ќе ги поддржува тие технологии. Ама, логиката знае да фејла.
   
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,243
  24 Март 2009
  Машко
  Мене логиката ми кажува дека кога компанијата ја прави играта последниот официјален драјвер од амд/невидија уште не е излезен
  А тоа што некои имаат БСОД со новите драјвери од енвидиа е до нив нешто изгледа вирус имаат, не може да е до енвидиа. :)

  Sent from my Nexus 5
   
 3. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  Чисто заради оптимизација, да извадат нивните картички што повеќе фрејмови во најновата игра. Пред се заради тестовите што ќе ги прават разните сајтови и списанија.
   
  На RagingDemon и Avid им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,742
  24,807
  4 Септември 2008
  +1 jas imam nvidia гпу enma problem
   
  На farkizz и RagingDemon им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  Аааааа значи играта што ја прават ќе работи подобро на постар драјвер, пошто уште не е излезен, ја оптимизираат за постарите :D
  У секој случај точно е ова што го кажа со оглед на тоа што игрите особено AAA долго се прават, но повторно, компанијата што ја прави играта треба да си се прилагоди.
  За твое добро, се надевам дека тролаш :S
   
 6. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  880
  1,307
  6 ноември 2007
  Од маркетинг причини. Прават custom-тјунирани драјвери за да извлечат нијанси од она што регуларно може да се извади и со тоа да постигнат позитивен пазарен ефект пред конкуренцијата.
  Затоа постојат тие спонзорства со AMD/NVIDIA логоа во интро, game bundles и триста остали глупости.
  Raw power-от ти е тој што го имаш како хардвер во куќиштето. Едино софтверско подобрување може да ти овозможи само Developer-от со неговите закрпи. Никакви game-optimised drivers нема да ти го подобрат искуството кое ќе го имаш со одредена игра.
   
 7. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  Deus Ex е AMD Gaming Evolved и затоа на AMD уште од старт подобро тера играта. RX480 e 10-20% побрза од gtx1060.
  ќе извади nvidia некој оптимизиран драјвер и таа разлика може да се стопи.
  Повеќето игри се од nVidia спонзорирани, па AMD е обично тој што каска зад nVidia во игрите.
   
 8. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,233
  511
  3 Април 2008
  Затоа што се шит и тие што пишуваат драјвери и тие што прават игри.

  али гејмерскиот пазар го толерира тоа … така да.
   
 9. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,093
  1,302
  5 Септември 2008
  Машко
  Знаев дека негде имав читано добро објаснување за ова и успеав да го најдам.
   
  На omegaRED, Tajson, esquimaux и уште 3 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. kic94
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  1,858
 2. masterofpuppets
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,176
 3. MilanB
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  446
 4. Velix
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,153
 5. Smoking4e
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  3,563
Вчитување...

Сподели

Вчитување...