• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Зошто Linux?

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.197
1.381
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
zradvo, jas sum nov vo linux go koristam vekje skoro godina,go koristam za gaming sum fural ac unity, ac syndicate, crystar, koristam i emulacija kako na primer,nes,snes,megadrive,arcade,ps1,ps2, nekolku ps3 igri i switch igri (ps3 i switch idat blizu do 60 fps, nekoi igri baraat 30 fps pa koristev goverlay da limitiram na 30 fps) vo smisla na gajming izgleda kako ist performans, dodusa naviknat sum na igri poloso da idat, koristam popos lts, iako bi sakal da go koristam nobara ali radi odredeni problemi ne mozam, koristam lutris i steam so ge custom proton verzii, i sega za sega sum mnogu zadovolen od linux, go bataliv windows celosno radi bloatware koi mi idat vo pozadina i updajtetite me nerviraa premnogu, i so sekoj updajt windows mi idese se poloso i poloso (ova se odnesuva na windows 10 i windows 11), za mene ova se pricinite zosto go izbrav linux p.s. jas sum golem noob koga se odnesuva na linux.
(y)
Снемав воздух читајки го ова. Стави точка од време на време.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
295
456
Зошто Линукс? па зошто е најдобар и зошто е бесплатен. Користам Убунту година и нешто и презадоволен сум. Можеби во иднина ќе пробам некое друго дистро да искусам нешто ново. Али да се враќам на Виндовс не планирам. Бар не во блиска иднина.
 

torao

Intern
6 јуни 2018
37
18
izvini za toa
Мислењето е автоматски споено:

Зошто Линукс? па зошто е најдобар и зошто е бесплатен. Користам Убунту година и нешто и презадоволен сум. Можеби во иднина ќе пробам некое друго дистро да искусам нешто ново. Али да се враќам на Виндовс не планирам. Бар не во блиска иднина.
super, ti go preporacuvam nobara linux, distroto koristi fedora.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.698
13.349
youtu.be
Почнав со Knoppix далечната 2001 или 2002 беше за да кратко потоа се префрлам на Убунту на кој што сум и ден денешен. Па еве веќе можам да кажам слободно дека ~20 години сум на линукс.
Ем бесплатен, ем стабилен, ем со брзи апдејти, ем без вируси и.т.н...
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
467
424
boriseto's setup  
Video card
970M
OS
Manjaro
Почнав со Knoppix далечната 2001 или 2002 беше за да кратко потоа се префрлам на Убунту на кој што сум и ден денешен. Па еве веќе можам да кажам слободно дека ~20 години сум на линукс.
Ем бесплатен, ем стабилен, ем со брзи апдејти, ем без вируси и.т.н...
Женскиот глас "initiating starting sequence" или како и да беше у кнопикс. <3
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.487
4.901
SK
За почетници топло го препорачувам MX Linux, меѓу другото и пошто ги имаат автоматизирано еден куп ситуации каде нубовите се сопкаат на почеток.

На пример нвидиа драјвери се инсталираат со пар кликови во MX tools, каде има и куп други алатки со специфични потреби кои често затребуваат. Кодеци? Еден клик. Ви треба browser кој не е меинстрим, како Вивалди, Опера, Palemoon, Brave, waterfox, firefox ESR? Еден клик и готово. Ви треба кастомизирана мх линукс инсталација за реплицирање на вашиот систем/десктоп на друга хардверска конфигурација (лаптоп, итн) - многу лесно, пар кликови и имате готово ISO. Итн.

Итн, итн.
Се штеди тон време и труд.

Да знаев дека може да биде вака лесно да се транзиционира од виндовс блоатот, пред многу повеќе години ќе се преселев. Буквално се работи подобро и помазно, и без чести главоболки. Имам и замерки ама повеќе се барање влакна отколку големи замерки.


XFCE е главниот декстоп, јас лично користам KDE.

Сник пик во мх тулс:

1669879061161.png
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
266
336
Скопје
За почетници топло го препорачувам MX Linux, меѓу другото и пошто ги имаат автоматизирано еден куп ситуации каде нубовите се сопкаат на почеток.

На пример нвидиа драјвери се инсталираат со пар кликови во MX tools, каде има и куп други алатки со специфични потреби кои често затребуваат. Кодеци? Еден клик. Ви треба browser кој не е меинстрим, како Вивалди, Опера, Palemoon, Brave, waterfox, firefox ESR? Еден клик и готово. Ви треба кастомизирана мх линукс инсталација за реплицирање на вашиот систем/десктоп на друга хардверска конфигурација (лаптоп, итн) - многу лесно, пар кликови и имате готово ISO. Итн.

Итн, итн.
Се штеди тон време и труд.

Да знаев дека може да биде вака лесно да се транзиционира од виндовс блоатот, пред многу повеќе години ќе се преселев. Буквално се работи подобро и помазно, и без чести главоболки. Имам и замерки ама повеќе се барање влакна отколку големи замерки.


XFCE е главниот декстоп, јас лично користам KDE.

Сник пик во мх тулс:

Погледнете го атачментот 119787
Одлично е да се има ГУИ за почетници.
Наспроти тоа, јас го користам Линукс бидејќи ми овозможува скоро се да завршам во терминал. Прв контакт со Линукс го баталив одма, софтвер не знаеш како да симнеш, команди, сложена работа во однос на Виндоус волшебникот. Сега не би се вратил на Виндоус пиштол на глава да ми ставиш (Добро, ако е репетиран ќе се вратам :ROFLMAO:).

Последни 2 години користам Арч Линукс, и сакам апсолутно се сам да си изберам што ќе користам, ништо предефинирано како Убунту и слични дистрибуции. Терминалот кога ќе си го средиш нема да сакаш да видиш ГУИ, се е побрзо, попродуктивно. Друга позитивна работа е што учиш скоро се како функционира, како е поврзано, па така лесно можеш и да поправиш нешто ако затаи.

Вируси има и за Линукс и за Виндоус, нормално Виндоус има значително повеќе поради бројот на корисници и профилот на корисници кои е полесно да се таргетираат.

Еден скриншот како си го средив.
20221201_09h49m14s_grim.png
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
346
202
Работев на Ubuntu, малку работев на Mint, ги напуштив најмногу заради Visual Basic. Можеби има верзија и за Linux, ама тогаш не најдов, па се вратив на она што ми е проверено.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
302
249
Јас мислев дека бев едноставниот со Арч во државата зошто на факултет тие што беа на „linux“ користеа или „Fedora“ или „Debian“, и секогаш не можеа да се снајдат на мојот лаптоп кога нешто на брзинка им требаше.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
718
478
Одлично е да се има ГУИ за почетници.
Наспроти тоа, јас го користам Линукс бидејќи ми овозможува скоро се да завршам во терминал. Прв контакт со Линукс го баталив одма, софтвер не знаеш како да симнеш, команди, сложена работа во однос на Виндоус волшебникот. Сега не би се вратил на Виндоус пиштол на глава да ми ставиш (Добро, ако е репетиран ќе се вратам :ROFLMAO:).

Последни 2 години користам Арч Линукс, и сакам апсолутно се сам да си изберам што ќе користам, ништо предефинирано како Убунту и слични дистрибуции. Терминалот кога ќе си го средиш нема да сакаш да видиш ГУИ, се е побрзо, попродуктивно. Друга позитивна работа е што учиш скоро се како функционира, како е поврзано, па така лесно можеш и да поправиш нешто ако затаи.

Вируси има и за Линукс и за Виндоус, нормално Виндоус има значително повеќе поради бројот на корисници и профилот на корисници кои е полесно да се таргетираат.

Еден скриншот како си го средив.
Погледнете го атачментот 119789
Јас мислев дека бев едноставниот со Арч во државата зошто на факултет тие што беа на „linux“ користеа или „Fedora“ или „Debian“, и секогаш не можеа да се снајдат на мојот лаптоп кога нешто на брзинка им требаше.

"I use arch btw"
 

torao

Intern
6 јуни 2018
37
18
arch za zal nemam pozitivno iskustvo, iako mislam deka ja licno sum zaebal nesto koga isprobuvav manjaro (koi lugje vikaat deka ne e arch), garuda linux, sepak cekam da iskoci steam 3.0 za pc, stabilen build, iako se nadevam deka drajverite se installiraat bez reboot, mojot kompjuter sekogas koga restartiram ima crna slika ili se isklucuva monitorot, taka da sega koristam distrom sto installira updejti bez restartinje na pc, patem xfce e odlicen, na pocetok instalirav desktop enviroments i toa e super opcija.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.150
4.990
arch za zal nemam pozitivno iskustvo, iako mislam deka ja licno sum zaebal nesto koga isprobuvav manjaro (koi lugje vikaat deka ne e arch), garuda linux, sepak cekam da iskoci steam 3.0 za pc, stabilen build, iako se nadevam deka drajverite se installiraat bez reboot, mojot kompjuter sekogas koga restartiram ima crna slika ili se isklucuva monitorot, taka da sega koristam distrom sto installira updejti bez restartinje na pc, patem xfce e odlicen, na pocetok instalirav desktop enviroments i toa e super opcija.
Нормално дека ти си "зезнал" ама тоа е и поентата што треба многу да се замараш и да истражуваш и да не се зезнуваш за да користиш линукс.
Затоа е битно ГУИ, затоа е битно да има визарди, затоа се битни добри компоненти.

Зорин ОС пробал некој?
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.698
13.349
youtu.be
Зорин ОС пробал некој?
Ќе го пробам јас, инаку сподели некое искуство ако имаш. :)
Гледам Про верзијата се наплаќа, но не успеав да видам која е разликата во споредба со фри верзијата.

edit:
Ја има про верзијата по торенти. ;)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.150
4.990
Ќе го пробам јас, инаку сподели некое искуство ако имаш. :)
Гледам Про верзијата се наплаќа, но не успеав да видам која е разликата во споредба со фри верзијата.

edit:
Ја има про верзијата по торенти. ;)
Не ти треба про верзијата. Само ако ти се бендиса, тогаш. Ако даваш шанса пробај како што треба.
Еве ги разликите Zorin OS Pro - Zorin OS
 

FatCat

Intern
4 март 2022
25
15
Нормално дека ти си "зезнал" ама тоа е и поентата што треба многу да се замараш и да истражуваш и да не се зезнуваш за да користиш линукс.
Затоа е битно ГУИ, затоа е битно да има визарди, затоа се битни добри компоненти.

Зорин ОС пробал некој?

го инсталирам зорин лајт на постари комјутери, за почетници е ок, и мегу најубавите
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Веќе 10 години одкако сум комплетно префрлен на Linux. Долго време користев Ubuntu, а во последниве 3 години Arch Linux.
Едноставно многу ми прилега контролата, флексибилноста, сигурноста и слободата која ја имам користејќи GNU/Linux, а меѓу другото едноставно ми одговара за моите потреби.

Screenshot_20221207_123136.png
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
718
478
Веќе 10 години одкако сум комплетно префрлен на Linux.

I'd just like to interject for a moment. What you’re referring to as Linux, is in fact, GNU/Linux, or as I’ve recently taken to calling it, GNU plus Linux. Linux is not an operating system unto itself, but rather another free component of a fully functioning GNU system made useful by the GNU corelibs, shell utilities and vital system components comprising a full OS as defined by POSIX.
Many computer users run a modified version of the GNU system every day, without realizing it. Through a peculiar turn of events, the version of GNU which is widely used today is often called “Linux”, and many of its users are not aware that it is basically the GNU system, developed by the GNU Project. There really is a Linux, and these people are using it, but it is just a part of the system they use.
Linux is the kernel: the program in the system that allocates the machine’s resources to the other programs that you run. The kernel is an essential part of an operating system, but useless by itself; it can only function in the context of a complete operating system. Linux is normally used in combination with the GNU operating system: the whole system is basically GNU with Linux added, or GNU/Linux. All the so-called “Linux” distributions are really distributions of GNU/Linux.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
I'd just like to interject for a moment. What you’re referring to as Linux, is in fact, GNU/Linux, or as I’ve recently taken to calling it, GNU plus Linux. Linux is not an operating system unto itself, but rather another free component of a fully functioning GNU system made useful by the GNU corelibs, shell utilities and vital system components comprising a full OS as defined by POSIX.
Many computer users run a modified version of the GNU system every day, without realizing it. Through a peculiar turn of events, the version of GNU which is widely used today is often called “Linux”, and many of its users are not aware that it is basically the GNU system, developed by the GNU Project. There really is a Linux, and these people are using it, but it is just a part of the system they use.
Linux is the kernel: the program in the system that allocates the machine’s resources to the other programs that you run. The kernel is an essential part of an operating system, but useless by itself; it can only function in the context of a complete operating system. Linux is normally used in combination with the GNU operating system: the whole system is basically GNU with Linux added, or GNU/Linux. All the so-called “Linux” distributions are really distributions of GNU/Linux.
Thank you Richard for debunking the biggest conspiracy theory of all times.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
647
679
I'd just like to interject for a moment. What you’re referring to as Linux, is in fact, GNU/Linux, or as I’ve recently taken to calling it, GNU plus Linux. Linux is not an operating system unto itself, but rather another free component of a fully functioning GNU system made useful by the GNU corelibs, shell utilities and vital system components comprising a full OS as defined by POSIX.
Many computer users run a modified version of the GNU system every day, without realizing it. Through a peculiar turn of events, the version of GNU which is widely used today is often called “Linux”, and many of its users are not aware that it is basically the GNU system, developed by the GNU Project. There really is a Linux, and these people are using it, but it is just a part of the system they use.
Linux is the kernel: the program in the system that allocates the machine’s resources to the other programs that you run. The kernel is an essential part of an operating system, but useless by itself; it can only function in the context of a complete operating system. Linux is normally used in combination with the GNU operating system: the whole system is basically GNU with Linux added, or GNU/Linux. All the so-called “Linux” distributions are really distributions of GNU/Linux.
Тенки ју вери мач, индиид.

Испратено од телефоно.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.487
4.901
SK
Веќе 10 години одкако сум комплетно префрлен на Linux. Долго време користев Ubuntu, а во последниве 3 години Arch Linux.
Едноставно многу ми прилега контролата, флексибилноста, сигурноста и слободата која ја имам користејќи GNU/Linux, а меѓу другото едноставно ми одговара за моите потреби.

Погледнете го атачментот 120000
Фино ти изгледа десктопот. Кои се виџетите за ресурси што ги користиш? Не сум ги видел на store.kde.org, или од друго место ги собра?
Тоа една замерка, слабо виџети има. Конкретно за температура на cpu/gpu користам 7 години стар виџет, ништо друго употребливо не успеав да најдам.

Oд аспект на GUI-то јас лично преферирам страничен таскбар, само не дифолтот на МХ Линукс со старт копчето долу (па го преместив горе). Еве како изгледа:

1670491715051.png

Одлично е да се има ГУИ за почетници.
Наспроти тоа, јас го користам Линукс бидејќи ми овозможува скоро се да завршам во терминал. Прв контакт со Линукс го баталив одма, софтвер не знаеш како да симнеш, команди, сложена работа во однос на Виндоус волшебникот. Сега не би се вратил на Виндоус пиштол на глава да ми ставиш (Добро, ако е репетиран ќе се вратам :ROFLMAO:).

Последни 2 години користам Арч Линукс, и сакам апсолутно се сам да си изберам што ќе користам, ништо предефинирано како Убунту и слични дистрибуции. Терминалот кога ќе си го средиш нема да сакаш да видиш ГУИ, се е побрзо, попродуктивно. Друга позитивна работа е што учиш скоро се како функционира, како е поврзано, па така лесно можеш и да поправиш нешто ако затаи.

Вируси има и за Линукс и за Виндоус, нормално Виндоус има значително повеќе поради бројот на корисници и профилот на корисници кои е полесно да се таргетираат.

Еден скриншот како си го средив.
Погледнете го атачментот 119789

Вируси и малвер, на линукс стварно треба да се потрудиш за да закачиш нешто. Софтвер се инсталира од repository на дистрибуцијата, не директно од авторите или од рандом места на нет. Можеш и тоа, ама освен некои ретки програми скоро се може да се најде на repository. Но не дека неискусни и неинформирани нема секогаш да најдат начин како да се зае*бат, па било тоа и на линукс.

Што се тиче изборот на графички интерфејс, тоа е работа на избор. Еве гледам и ти користиш флаксбокс а не само терминал. :p /s
Но сериозно, фино минималистички ти изгледа десктопот (како контраст на моментот со курс/берза податоците горе).
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Фино ти изгледа десктопот. Кои се виџетите за ресурси што ги користиш? Не сум ги видел на store.kde.org, или од друго место ги собра?
Тоа една замерка, слабо виџети има. Конкретно за температура на cpu/gpu користам 7 години стар виџет, ништо друго употребливо не успеав да најдам.

Oд аспект на GUI-то јас лично преферирам страничен таскбар, само не дифолтот на МХ Линукс со старт копчето долу (па го преместив горе). Еве како изгледа:

Погледнете го атачментот 120024

Супер ти е десктопот :)

Од виџети ги користам само "Total CPU Use" и "Memory Usage". Овие се стандардните кои си доаѓаат со самиот KDE и како display style ми се наместени да ми ги прикажува како pie chart.

За температура има "System Monitor Sensor" виџет кој си доаѓа исто така со самиот KDE ама не го користам. Кога ќе отворам во "виџетс" имам еден тон на листата ама KDE-то ми е инсталиран комплет со addons + extras.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.487
4.901
SK
ОК, значи до МХ тимот е изгледа тоа што има малку виџети за нашата Плазма. Но не сум побарал поозбилно, веројатно има поснабдени извори за виџети... И тука идеме на погореспомнатиот проблем со инсталирање софтвер надвор од официјалните извори (repository). :p

Можеби има некој агрегатор со линкови кон гитхаб.

Супер ти е десктопот :)
Фала.
Ми иде на живци што нема можност да се кастомизира аутпутот на температурите за cpu/gpu (двете температури со сив фонт), и самиот виџет зема многу вертикален простор на таскбарот... Ама подобро е од ништо. :confused:
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
ОК, значи до МХ тимот е изгледа тоа што има малку виџети за нашата Плазма. Но не сум побарал поозбилно, веројатно има поснабдени извори за виџети... И тука идеме на погореспомнатиот проблем со инсталирање софтвер надвор од официјалните извори (repository). :p

Не знам која верзија на Плазма доаѓа у пакување со MX, но таа јас што ја користам моментално е 5.26, а што се однесува до MX тимот и како они ја имаат спакувано Плазмата не знам. Пробај, можеби има некое екстрас или адон пакетче што ти фали или пак цел мета пакет имаш инсталирано моментално?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.487
4.901
SK
Плазмата е 5.20.5, дифолт е што иде со дистрибуцијата и нема ништо друго достапно како пакет за додавање во package installer-от... МХ идат со постари верзии, за разлика од Арч линукс. Плус XFCE им е флегшип на МХ, KDE не им е еднакво добро исполиран.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.214
Мислења
918.768
Членови
32.873
Огласи
1.031
Најнов член
RobertT
На врв Дно