1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Зошто Интернетот е тапа(сецка) на АДСЛ кога некој збори на телефон?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од JensenInterceptor, 4 ноември 2017.

Тагови:
  1. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

568
    216
    28 ноември 2015
    Машко
    Стално кога некој збори на телефон, Интернетов станува тапа, сецка, само за обично сурфање страни го бива. Имам ONE пакет со телефон, Бум ТВ и Интернет. Сеа ставивме ZTE рутерче, онакво бело, од таму ни го дадоа. Дури ми е чудно како уопште работи. Не поврзуваш телефонски кабел со него, за разлика од старовремскиот рутер Д-Линк.

Значи не верувам да е сменето нешто, најверојатно е сеуште АДСЛ врска што иде преку телефонска линија. На пример милтипреер игра као Дота/Хироус и слични би сецкале, и ќе сакаш да ја угасиш пошто е тапа играњето.
    Или на пример, Јутуб видео префрла на 144 точки квалитет ради тоа што не може да повлече доволно бајти :)

Дали знаете научно да опишете што уствари се дешава со Интернетов додека некој збори и дали може да се среди некако ова?

Треба да сменам нешто во рутер-поставките?

2. borcep

borcep
    Practice makes perfect

767
    1,233
    12 Септември 2013
    Машко
    Ако не поврзуваш телефонски кабел, не делува дека е како античкиот АДСЛ. Да не доби од оние новите безжични рутери? Чаре исклучи им го дома фиксниот телефон да не ти сецка. Кој побогу збори на фиксен денес?

Astro, JensenInterceptor и на Oktar им се допаѓа ова.
  3. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

568
    216
    28 ноември 2015
    Машко
    Па не ставив кабел за телефон во рутерот, значи е безжичен. Еве вакво:

Епа стари и закоравени се и двајцата. Уште се во 20 век со паметот. Не се секирај, нема да се откажат од фиксниот.

Епа ако го сопрам фиксниот како ќе зборат старциве на телефон?

Мајка ми се мачи копче да стисне на мобилен. Башка скапо им се чини припејд телефон.

4. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,141
    4,361
    4 ноември 2013
    Машко
    Ке си бараш некое рутерче што ке ти биде штекнато на бакарната линија на телеком.
    Ке си ја истестираш линијата и доколку утврдиш дека има слаб капацитет ке си бараш интервенција од техничарите на телеком и ке го решиш проблемот (линијата треба да ти биде околу 12mbps).
    Со бежичново рутерче може да имаш само повеке проблеми (слаба конекција со базната станица, заслабнато радио во уредот и ред други глупости).

На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  5. borcep

borcep
    Practice makes perfect

767
    1,233
    12 Септември 2013
    Машко
    Ова е т.н. Combo Box, работи на 3/4G. Не е врзано за АДСЛ.

На JensenInterceptor и Oktar им се допаѓа ова.
  6. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,224
    6,352
    27 Март 2014
    бежично работи ова. околу 17-18 mbps вади даунлоад и 1-2 аплоад. зошто сецка стварно незнам.

На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

568
    216
    28 ноември 2015
    Машко
    Опремата си е добра, сум го истрошил Интернетот што доаѓа со пакетот. Брзината му паѓала испод 1Mbit/s.

На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

568
    216
    28 ноември 2015
    Машко
    А каков друг Интернет би ми препорачале уз овој?
    Овој е на татко ми, и му е фино пошто е ефтино.
    Бива да си ставам АДСЛ преку телефон, пакет на Т-Мобиле оној за илјадарче(М), што викате?

Сподели

Вчитување...