• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Зошто Интернетот е тапа(сецка) на АДСЛ кога некој збори на телефон?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Стално кога некој збори на телефон, Интернетов станува тапа, сецка, само за обично сурфање страни го бива. Имам ONE пакет со телефон, Бум ТВ и Интернет. Сеа ставивме ZTE рутерче, онакво бело, од таму ни го дадоа. Дури ми е чудно како уопште работи. Не поврзуваш телефонски кабел со него, за разлика од старовремскиот рутер Д-Линк.

Значи не верувам да е сменето нешто, најверојатно е сеуште АДСЛ врска што иде преку телефонска линија. На пример милтипреер игра као Дота/Хироус и слични би сецкале, и ќе сакаш да ја угасиш пошто е тапа играњето.
Или на пример, Јутуб видео префрла на 144 точки квалитет ради тоа што не може да повлече доволно бајти :)

Дали знаете научно да опишете што уствари се дешава со Интернетов додека некој збори и дали може да се среди некако ова?

Треба да сменам нешто во рутер-поставките?
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
976
1,491
Скопје
Ако не поврзуваш телефонски кабел, не делува дека е како античкиот АДСЛ. Да не доби од оние новите безжични рутери? Чаре исклучи им го дома фиксниот телефон да не ти сецка. Кој побогу збори на фиксен денес?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ако не поврзуваш телефонски кабел, не делува дека е како античкиот АДСЛ. Да не доби од оние новите безжични рутери? Чаре исклучи им го дома фиксниот телефон да не ти сецка. Кој побогу збори на фиксен денес?
Па не ставив кабел за телефон во рутерот, значи е безжичен. Еве вакво:Епа стари и закоравени се и двајцата. Уште се во 20 век со паметот. Не се секирај, нема да се откажат од фиксниот.

Епа ако го сопрам фиксниот како ќе зборат старциве на телефон?

Мајка ми се мачи копче да стисне на мобилен. Башка скапо им се чини припејд телефон.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,435
4,893
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ке си бараш некое рутерче што ке ти биде штекнато на бакарната линија на телеком.
Ке си ја истестираш линијата и доколку утврдиш дека има слаб капацитет ке си бараш интервенција од техничарите на телеком и ке го решиш проблемот (линијата треба да ти биде околу 12mbps).
Со бежичново рутерче може да имаш само повеке проблеми (слаба конекција со базната станица, заслабнато радио во уредот и ред други глупости).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Опремата си е добра, сум го истрошил Интернетот што доаѓа со пакетот. Брзината му паѓала испод 1Mbit/s.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
А каков друг Интернет би ми препорачале уз овој?
Овој е на татко ми, и му е фино пошто е ефтино.
Бива да си ставам АДСЛ преку телефон, пакет на Т-Мобиле оној за илјадарче(М), што викате?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,574
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно