• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Зошто би престанале да го користите интернетот?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
Права истражување на тема: „Кои се најстрашните примери, заради кои луѓето би се откажале од Интернет?“

Па сакам да слушнам зошто Вие би се откажале од интернетот?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,126
27,391
kalco.ru
хммм.......... интересно прашање.Не сум размислувал никад на ова прашање...можеби од здравствени причини
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Единствено, заради можни здрастени проблеми.

По претпоставка: големи проблеми со кичма, зглоб и сл, и на прво место - поголеми проблеми со видот од колку постоечкиве ( за среќа сеуште немам потреба од диоптер ).

Инаку, ова е зошто би се откажал од КОМПЈУТЕР општо, а зошто би се откажал од ИНЕРНЕТ, мислам дека нема такво нешто.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Би се откажал од интернет/компјутер само ако психијатар ми констатира дека почнувам да скренувам, бидејќи знам случаеви каде по контрола кај психијатар типот мораше да прекине со седење на компјутер.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
СПАМ не толку страшен :D повеќе би се откажал доколку ми го украдат идентитетот, кредитната картичка и ме завлечат во дебел долг...
СПАМ е засега најстрашен, единствено нешто што потенцијално може да го уништи интернетот :)
За крадење на идентитет и кредитна картичка, не ти менува многу дали ти користиш интернет или не.. Во таков случај, баш би користел поинтензивно интернет, to fight back!

Би се откажал од интернет/компјутер само ако психијатар ми констатира дека почнувам да скренувам, бидејќи знам случаеви каде по контрола кај психијатар типот мораше да прекине со седење на компјутер.
Maybe it's a part of our evolution :rolleyes:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Навистина интересно прашање,хмм па би се откажал од интернетот само ако измислат нешто подобро од него,а и поради вирусите :ua:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Не постои причина што би ме натерала да се откажам.

Би се откажал од интернет/компјутер само ако психијатар ми констатира дека почнувам да скренувам, бидејќи знам случаеви каде по контрола кај психијатар типот мораше да прекине со седење на компјутер.
Колега што ти е, да ми кажува некој дали треба или не треба да седам на компјутер/интернет...
btw секој втор психијатар оди на психијатар.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Не постои причина што би ме натерала да се откажам.Колега што ти е, да ми кажува некој дали треба или не треба да седам на компјутер/интернет...
btw секој втор психијатар оди на психијатар.
Хаха а тој третиот оди кај некој четврт :LOL:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Како што кажаа ако сум банкрот, ама и тогаш би нашол начин да си го прегледам емаилот и слично. Значи не верувам дека ќе постои ден кога повеќе нема да користам интернет, веројатно ако се случи нешто страшно.
Може ќе има период каде користењето на интернет би било сведено на минимум заради работни обврски, семејни обврски или пак во некој си екстремен случај да се отсечам од цивилизацијата во некоја куќа надвор од населено место.
Денес не користењето на интернет е незамисливо исто како што станаа мобилните телефони, наскоро сите ќе почнат да имаат и лаптоп при рака со интернет врска насекаде при движење низ државата.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Откажување само привремено кога треба да се учи, а некоја посериозна причина не ми паѓа на памет зошто би се откажал.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
1. Доколку здраствената состојба ми наложи да се откажам
2. Доколку економската состојба ми наложи да се откажам

That would be it :)
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Во никој случај зашто и онака немам некаква работа за сега,па вака ми оди денот од прилике:станувам во 14:00,одма на PC до 18:00,мала пауза до 20:00,а после турбо до 04:00 или 05:00,само во случај ако почнам да скренам како што кажа COMANDER ке мора да го сменам планот.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Бидејќи се занимавам професионално со веб и графички дизајн, веб програмирање... интернетот и тоа како ми е потребен. Тој ми е една од основните алатки.
Здравствените проблеми се решаваат на друг начин, а не со откажување. Се рашаваат со квалитетен монитор, прописна светлина, добра фотелја, добро седење, физички активности и слично....

Значи се откажувам од интернетот, здравје кога ќе дојде времето да се оди на "Вечните ловишта", а кој знае, може и таму има интернет?!?:ha:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ако ми се пружи шанса да се замонасам некаде во Тибет...
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
Неам размислувано на оваа тема. Ке се откажам само ако ме натераат:)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Па јас се имам откажано досега од интернетот едно 100 пати .... ама како што приметувате тој не се откажува од мене .... а тука не можам ништо да сторам :)
 

ajvar

Intern
19 август 2008
297
6
Како што кажа maximilian или од економска или од здравствена причина би се откажал
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,630
Мислења
822,046
Членови
28,275
Најнов член
Лени333
На врв Дно