• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

zolta.com.mk - пофалби и критики

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Не знам дали го знаете сајтот http://www.zolta.com.mk/

Секоја чест, за пофалба, меѓутоа од друга гледна точка катастрофа.

Типот има користено ajax, ама у погрешен концепт.

Значи, неколку недостатоци:
  • немам можност да постирам директен линк до одредена сторија
  • ретко кој има исклучен јава скрипт, меѓутоа
  • google не парсира јава скрипт линкови, што значи SEO оценка = 0,
Еве конкретен пример:

Тамо некаде има сторија за „Топ листа надреалиста“ (директен линк javascript:__doPostBack('ctl00$ContentPlaceHolder1$DataList1$ctl20$LinkButton2','')

Идам на www.google.com и барам „топ листа надреалиста site:zolta.com.mk“ - нема ништо.

Јас имав случај кога google после 5-10 минути ми го индексира сајтот.

JavaScript треба да се користи за „манипулација“ со содржина, а не за „генерирање“ на линкови и содржина.

Еве од мене предлог како би можеле да го поправат овој bug.

Кодот за линк:
Код:
<a href="poveke.aspx?id=123" onclick="__doPostBack('123')">Топ листа надреалиста</a>

Или еве поедноставно решение: http://www.interaktonline.com/Suppo...+to+turn+a+normal+link+into+an+AJAX+link.html
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Одлична работа... едно браво и од мене до Кавадарци ...
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Што е поентава со толку многу портали? Како да нема луѓево за што сајт да направат па дај сајт со трачеви од Холивуд.

А иначе точно дека е лошо тоа со линковите. Не за џабе ранкот на гугл му е 0, и најверојатно така и ќе остане.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Јас малку ќе ве крититикувам за коментарите (јас по default само критикувам, ретко давам пофалби :) )

Ако може да се воздржите од коментари како до сега:
  • Многу е добар
  • Има многу портали
  • Свиѓа ми се
Не се IT related.

Значи ако може да коментирате од IT гледна точка.
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
Ок доколку сакаш од ИТ гледана точка еве ти:

1. Мора нешто да се превземе со дизајнот бидејки вака на ништо не личе. Го имам гледано и оваа првичната верзија на порталот додека сеуште беше во изработа и морам да речам дека тамо боите беа усогласени
2. Второ ајаксот е добра работа - ништо друго не ти ја дава брзината на вчитување која ке ти ја даде ајаксот но недостаток му се линковите. Од истата причина Балтазар не го објавив во ајакс верзијата. Има решение и за линковите но и многу работа за тоа
3. Содржините и баш не се многу многу поврзани со Кавадарци но тоа најверојатно ке се промени.

Толку од мене ако си текна нешто + пак ке постирам
 
M

Mr.Alien

Гостин
Од ИТ гледна точка сметам дека е рано да се даваат критики, особено ако е ова почетна фаза. Со тек на време сметам дека овој дел ќе се потрудат да добие тежина.
Генерално, солидно изработен сајт, барем од содржинска гледна точка. Можеби мала замерка на немањето интеракција со посетителите....не видов опција за оставање коментар/мислење/прашање....?!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.933
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно