• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

znakovni nizi

  • Ја почнал/а темата
  • #1

jovanco76

Intern
11 јануари 2008
13
0
Да се најдат сите зборови во некој текст внесен преку тастатура
Објаснување. Зборовите во тектс се одделени со едно или повеке празни места. Значи почетокот на некој збор е по празно место а по крајот на зборот има празно место .

Vaka e postavena zadacata a bi trebalo da se resi vaka:

Ova zadaca e od oblasta na znakovni nizi

Prvo, se vnesuva daden tekst preku tastatura.
Ovoj tekst ne e nisto drugo, osven znakovna niza.

char tekst[100]; \\ pretpostavuvame deka tekstot moze da sodrzi najmnogu 100 bukvi
printf("Vnesi tekst: ");
scanf("%s", tekst);

Znaci vo ovoj moment celiot vnesen tekst se naoga vo nizata tekst, i posledniot znak e '\0'.
Primer, ako sme vnele 'Jas sum od struga', togas tekst=Jas sum od struga\0

So eden while ciklus ke pominime niz site bukvi vo tekstot do krajot, i ke gi pecatime samo onie koi formiraat celina kako zbor.

char zbor[50];
int k,i=0;
while (tekst != '\0') {
k=0;
while ((tekst != ' ') && (tekst != ''\0')) {
zbor[k]=tekst;
k++;
i++;
}

// ovde treba da ima kod, a da se pecati zbor primenlivata

}

Znaci ako sme vnele tekst=Jas sum od struga
Treba da se ispecatat zborovite
Jas
sum
od
struga

E sega KAKO PONATAKA NEZNAM..................
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
eve ti mala pomos: koga citas stringovi, scanf ke cita do praznoto mesto. znaci ako pises 'Jas sum od struga' , variablata "tekst" ke ja sodrzi samo vrednosta 'Jas' ....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

jovanco76

Intern
11 јануари 2008
13
0
Da, ama vejke ni jas neznam so se bara vo zadacava, valjda vaka e ispravno..........

#include <stdio.h>
#include <string.h>

int main ()
{
char tekst[100] = {0};
char * pStr;

printf("Vnesi tekst: ");
gets(tekst);
pStr = strtok (tekst," ");
while (pStr != NULL)
{
printf ("%s\n",pStr);
pStr = strtok (NULL, " ");
}
system("PAUSE");
return 0;
}
resenie 2#include<stdio.h>
#include<conio.h>
#include<iostream.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
char tekst[100];
printf("Vnesi go tekstot :");
gets(tekst);
int brpm=0;
int i=0;
while (tekst != '\0')
{
if (tekst == ' ')
{
brpm++;
}
else
{
printf("%c",tekst);
brpm=0;
}

i++;
if (brpm==1 && i > 1 ) printf("\n");
}

getch();
return 0;
}
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

jovanco76

Intern
11 јануари 2008
13
0
pa covece....profesorot nikako da ja prifati za tocna zadacata, bara poslozena da bila....... ni jas samiot neznam vejke sto e tocno a sto ne..........
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно