• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Знаете ли како EVN ве краде? Еве како.

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
400
385
Јас го пуштам негде малце после 22:00 а го гасам штом станам насабајле околу 7:30-8:00, вода има да се истушираат двајца до кај 20:00 навечер можда и малце покасно (80 литра бојлер). Ако сака уште некој да се истушира ќе си почека до 22:00, за околу пола саат има доволно загреана вода за туширање.
Али ова е сега летниве месеци, зимно време не знам колку ќе стои топлата вода. Мислам дека сигурно ќе мора да се подуклучува малку да загрее и во текот на денот.
Да, исто и кај нас е таа шемата.
А за во зима, малце подолго време му треба да загреј (сепак темп. на ладната вода во зима е пониска, амбиенталната темп. во купатилото е малку пониска, па греачот има малку појќе фактори шо треба да ги совлада).
И плус, посекако наутро стануваме пред 7 (сеуште е ефтина тарифа, па го припуштаме и тогаш), па успева да издржи до вечер накај 19 за 2-3 брзи последователни туширања (за зимски период ова).
Ама се случува да треба пригревање за третиот туширач.

Испратено од телефоно.

Заборајв да кажам: колку е понечист греачот (со налепен бигор, скопската вода е "тврда" вода), толку повеќе се издолжува и времето потребно за затоплување на водата, односно поќе струја се арчи.
Заклучок: чистете ги бољерите/греачите од време на време, барем еднаш на две години...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
Јас имам проточен на 8kw наместен како speed runners што брзаат да срушат рекорди, така јас се туширам.

Лесно е за мажи не треба повеќе од 4-5 мин. да се насапуњаш и измиеш. Не се бричам со ладна вода ма што сака нека е. Си воведов нова шема бричење само во недела или навечер.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1.954
957
@ARMac ја пушти слика/линкнод бРољерчето.
Инаку да не чкрапаш ручно, еден wi-fi свич од кај алија и хајт. Ем на пр ко ќе се враќа од пат пола саат/саат ќе го пушта, таман ко ќе дојда дома водата е веуќа. Мислам дека е по ефикасно него да го полнам цела ноќ, а попладне да се туширам.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
@ARMac ја пушти слика/линкнод бРољерчето.
Инаку да не чкрапаш ручно, еден wi-fi свич од кај алија и хајт. Ем на пр ко ќе се враќа од пат пола саат/саат ќе го пушта, таман ко ќе дојда дома водата е веуќа. Мислам дека е по ефикасно него да го полнам цела ноќ, а попладне да се туширам.

Од внатре? Стандарден сименс 21кw земен пред 16 год. Сменет греач во 2015-та со 9/18 пошто нема потреба од 21kw и онака. Се запуши стариот греач па ионака мењав.

1663616867842.png


1663617007523.png
1663617072085.png

поубава слика од нет.

5c719cffb9925e724e914d8f.jpg
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.457
2.479
Скопје
Од внатре? Стандарден сименс 21кw земен пред 16 год. Сменет греач во 2015-та со 9/18 пошто нема потреба од 21kw и онака. Се запуши стариот греач па ионака мењав.

Погледнете го атачментот 116940


Погледнете го атачментот 116941
Погледнете го атачментот 116942

поубава слика од нет.

Погледнете го атачментот 116943
21kw ? Ѕвер (y)
Кај мене бојлерот ми е обложен со посебен резервоар низ кој протекува топла вода од парното зимно време. Парното на струја 3х8KW на тајмер затворен систем. Сметки - не прашувај..Изгор :cry:
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1.954
957
Не мораше толку детално, ја те разбрав дека си зeл 8kw бољер комплет, али добро инфо дека 8kw се сасвим инаф, пошто за 21kw ќе треба да мењам инсталациа, 8kw е кнап ама ќе тера и со старава. Благодарам за одговорот.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
Не мораше толку детално, ја те разбрав дека си зeл 8kw бољер комплет, али добро инфо дека 8kw се сасвим инаф, пошто за 21kw ќе треба да мењам инсталациа, 8kw е кнап ама ќе тера и со старава. Благодарам за одговорот.

Па не е 8 или 9 kw него е 18. Сите сиеменс имаат опција да работат економик или фулл. На фулл троши 18 што е глупаво бидејќи нема да можеш да се истушираш без да се изгориш. На економик односно упола, односно 9kw (кец) си е таман за бањање.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1.954
957
Јас имам проточен на 8kw наместен како speed runners што брзаат да срушат рекорди, така јас се туширам.
Кецот си го испуштил, али не битно, битно дека ќе можњ да се монтира на старата инсталација :) за 1 kw плус ќе крепит :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.385
3.865
Кецот си го испуштил, али не битно, битно дека ќе можњ да се монтира на старата инсталација :) за 1 kw плус ќе крепит :)
А старата инсталација ти е хх мм2? Трофазна, пошто овие бараат трофазна?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
Сум го лапнал да. Значи се декларира 9kw со 18kw (економик/нормал). Мене ми е нон-стоп на 9kw наместен.

Инаку да бараат трофазна, кај мене има и 3 осгирачи само за него мислам од 21А.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1.954
957
4 mm2, полна жица. Трифазна. Термо чим терало би требало и некое бољерче 8-9kw да тера.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.718
14.390
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
4 mm2, полна жица. Трифазна. Термо чим терало би требало и некое бољерче 8-9kw да тера.

Термо-печките најчесто беа 4 или 6 киловати. Ќе држи кабелот, провери ги осигурувачите.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.385
3.865
4 mm2, полна жица. Трифазна. Термо чим терало би требало и некое бољерче 8-9kw да тера.
Термо имаше у купатило? До местото кај што сакаш да ти стои бијлерот имаш 4ка трофазна?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1.954
957
Е не ќе мрзна :)
Од табла ќе зема директно струја за проточниот, иако најверојатно ќе крепат и 2,5мм2-ските, но сепак 4мм ќе имам помалце загуби.
@Oktar 25 A, , климите се 2х1kw, е сега ако пуштит некој шпорет на мах ќе паднат, ама ретко се дешава 3 рингли плус рерна да се пуштени.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1.954
957
P.s. инсталацијава е поделена, пошто заградава е доградувана па главните осигурачи се кај сатот и се некаде в ходник, а таблава со осигурачи ми е дома и од неа би зел сРуја за в бољер. Затоа е спомнав печката.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
760
793
Skopje
Кај мене од рукав си ги ставаат цените пошто не бројат. Секои 2/3 месеци имам мали сметки и после една поголемка. Вака ми правеа прошлата зима, ќе дојдат 2/3 сметки по 1500/2000 денари у ноември декември, и јануари/февруари ќе фукнат 5/6 бона.

evn.jpg
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.469
13.055
youtu.be
Година дена и повеќе си внесувам сам состојба преку нивниот веб и до сега немало никакви проблеми во врска со количината на потрошени киловати.
Јас сум во прва отчитувачка група од 1 до 7 во месецот и секој 1 во месецот ја пријавувам состојбата.
Системот за наплата преку нивниот веб е на задоволително ниво (без провизии).
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.056
6.008
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Тоа е океј ако не ви ја читаат они состојбата, кај мене доаѓа човек стално и си го чита саатот.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.911
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Кај мене од рукав си ги ставаат цените пошто не бројат. Секои 2/3 месеци имам мали сметки и после една поголемка. Вака ми правеа прошлата зима, ќе дојдат 2/3 сметки по 1500/2000 денари у ноември декември, и јануари/февруари ќе фукнат 5/6 бона.
кажи дека не ја прочита претходната дискусија без да кажеш дека не ја прочита :)
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.457
2.479
Скопје
Е не ќе мрзна :)
Од табла ќе зема директно струја за проточниот, иако најверојатно ќе крепат и 2,5мм2-ските, но сепак 4мм ќе имам помалце загуби.
@Oktar 25 A, , климите се 2х1kw, е сега ако пуштит некој шпорет на мах ќе паднат, ама ретко се дешава 3 рингли плус рерна да се пуштени.
Eх така сите да напраиме - и шо топло ќе ни биди - ќе си испозапалиме бе и ќе не похапсат ко магарина чотек ќе јајме..
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
P.s. инсталацијава е поделена, пошто заградава е доградувана па главните осигурачи се кај сатот и се некаде в ходник, а таблава со осигурачи ми е дома и од неа би зел сРуја за в бољер. Затоа е спомнав печката.

Како мислиш главните осугурачи се стално над саатот. Обично 25А три по еден за секоја фаза. А комшија од нив влечеше струја за проточен иако нема потреба пошто се менуваат на табла првите три директно на нив врзани и ништо друго освен бољерот не ги користи. Ако ја правел електричар што си ја знае работата нормално.

Кога ќе се синман по скали ќе сликнам каква аматерска работа направи и го искрши цел влез.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
760
793
Skopje
кажи дека не ја прочита претходната дискусија без да кажеш дека не ја прочита :)
Ја читав бе, се надоврзував на членот што пиша за викендицата дека му стигнала рандом сума на сметка :D
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.671
3.502
Еве како крадат, година дена пријавувам цело време иста состојба оти во куќата никој не живее, се исклучено освен броилото поврзано на мрежата. До сега ниеднаш проблем со точно пријавената состојба секој месец истата и точно на ист ден пријавувам. Месецов магично додадени 5-6 кв на ништо иако никој нема влезено во куќата да го прочита броилото.

Следен месец намерно ќе ја пријавам старата состојба да видам дали ќе им го поебам скапаниот билинг. Screenshot 2022-09-23 at 11.41.16.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.580
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно