• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Znae nekoj razlika medju AM2 i AM2+ procesori na AMD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
ako znaete pisete ako ne prokomentirajte i sto mislite dali AM3 ke gi stigne vo performansi Intelovite procesori
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
Ај да пробам, ако згрешам нешто немој да ми се смеете:zbunet3:
Појавувањето на АМ+ сокетот е повеќе маркетингшки трик на АМД. Од гледна точка што новите АМ2 платформи кога се појавија освен поддршката на ддр 2 меморија не дадоа никва разлика во перформансите над сега веќе стариот добар 939. Дури и во неколку независни тестови 939 беше подобар од АМ2 иако работеше со максимални ддр 500мхз подражана меморија. Во очај се појавува АМ+ првично за оттргнување на мислите на луѓето од лошата архитектура на АМ2 и губењето во сите полиња против C2D на Интел.
Никава промена во перформансите повторно само додаено едно плусче на крајот.
Главна разлика е поддршката на ддр 1066 мхз, SSE4A и hyperTransport 3.0 и на збор зголемени floating-point пресметките и независна контрола на напонот на секое јадро.
Потоа се појавува проблем со производителите на матични плочи за поддршка на АМ2 и АМ2+ каде што е решено старите АМ2 сокет плочи да ги подржуваат АМ2+ процесорите и K8L архитектурата и обратно АМ2 ќе може да се инсталира на АМ2+ плочите.
Новиве АМ3 незнам ама мислам дека нема де се доволни способни да го победат интел кој вчера официално ги исфрли новите 45 нм процесори и верувајте побрзо нешто немаат направено ни едните ни другите.
Ако негде грешам поправете ме:rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
a sto ustvari znaci taa branova dolzina sto pretstavuvaat "nm" kaj procesorite
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
e pa ako AMD naskoro ne izvadi nesto revolucionerno, togas najverojatno ke potone. I ke ostane samo Intel sto e najlosoto sto moze da se sluci. :(
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=JeFyUiV6gxI"]YouTube - AMD vs. INTEL - DUAL CORE STRESS TEST! cool new!![/ame]

А што мислиш за оваа споредба? Заклучокот на крај вели AMD more efficient (поефикасен) :bravo: :bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
ako znaete pisete ako ne prokomentirajte i sto mislite dali AM3 ke gi stigne vo performansi Intelovite procesori

Овде станува збор за различен socket. Со AM3 најавуваат нешто спектакуларно од AMD, па останува да почекаме до 2008 и да видиме што ќе понудат. :rolleyes:
Еве неколку линкови од Википедија па ѕирни и ќе ја видиш разликата:
http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_AM2
http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_AM2+
http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_AM3
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
sto e sega HyperTransport toa nekoja razlika megu AM2 i AM2+ ediot ima HyperTransport 2.0 a drugiot HyperTransport 3.0
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,171
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно