• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Знае некој каде да најдам архива од ентер спијанија/DVDа?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

thexfiles125

Intern
29 април 2013
34
10
Пробувам да најдам стари ентер списанија главно за носталгија, имав многу ама ги изгубив моите заедно со повеќето од цедеата, ентер страната е одамна неактивна а на Facebook се неактивни од 2013+, пробав на Google ама ништо не најдов па некој тука дане знае?
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
546
531
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
Nvidia GTX750ti 2gb
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
i jas bi sakal da najdam nekoe postaro spisanie 2004/5/6 :D
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,088
505
Што знам, Ентер ми е далеку од квалитетно списание, тежок шминкерај. Од нашите списанија би го издвоил Plugin, имаше доста квалитетни ствари. Во секој случај, во 2018 не знам колку би значеле тие списанија - единствено ете ако те мава носталгија :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

thexfiles125

Intern
29 април 2013
34
10
Кој број и што ти треба конкретно.
Било кој број, мислев дане има негде на интернет да го пролистуваш.
Што знам, Ентер ми е далеку од квалитетно списание, тежок шминкерај. Од нашите списанија би го издвоил Plugin, имаше доста квалитетни ствари. Во секој случај, во 2018 не знам колку би значеле тие списанија - единствено ете ако те мава носталгија :)
Не сум читал plugin, ама да главно поради носталгија порано имав едно 20 списанија сега којзнае кај ми се, интересно ми беше барем тогаш.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Мислам чувам 2 Ентер списанија од 2012та и од 2013та. Архива не знам каде има и дали има на Ентер :)

Гледам сега и „Свет Компјутера“ веќе не го носат. Дали се само „Види“ хрватското и „Мрежа“ (не знам дали е српско или хрватско) по продавнициве?
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,259
1,059
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Decki ja imam edno 20-30 entera i click u podrum negde
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ги имам зачувано Ентер списанијата од број 1 до 41 заедно со CD-ата, комплетно зачувани, со најлочето во кои беа пакувани :) (звучи како оглас :p )
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

thexfiles125

Intern
29 април 2013
34
10
Eve gi me potseti na ubavi vreminja koga covek mi doagjase na vrata da mi donese enter, golem kejf bese da se prolista. Imav cela kolekcija ali razdadeni mi se gledam mi falat nekoj brojki.Погледнете го атачментот 68504 Погледнете го атачментот 68506 Погледнете го атачментот 68505
Супер ви се, штета што некој нема направено како интернет архива од сите списанија и цедиња би сакал пак да ги разгледам
 

Vladekosa

Intern
24 февруари 2017
37
6
Ентер и кликк беа топ за тоа време, али кој ли чува таква збирка нека си ги чува еден ден би вределе пари ,како што вредат романчињата 4000ев за 120 броеви :)
 

Users

Intern
27 декември 2019
16
9
Дали е можно да се контактираат луѓето што го правеле списанието, и ако ги имаат електронски списанијата, CD-ињата и останатите материјали, да ги прикачат на сервер, или да направат некоја електронска компилација за продавање?
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,088
505
Дали е можно да се контактираат луѓето што го правеле списанието, и ако ги имаат електронски списанијата, CD-ињата и останатите материјали, да ги прикачат на сервер, или да направат некоја електронска компилација за продавање?
Секако не го биваше списанието, не знам зошто би ти требало, A1 телевизија со добар маркетинг го креваше 100 пати повеќе од што вредеше.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
485
1,224

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
168
233
Секако не го биваше списанието, не знам зошто би ти требало, A1 телевизија со добар маркетинг го креваше 100 пати повеќе од што вредеше.
А зошто сметаш така ?
Не ти се противам на мислењето, само прашувам.
Јас бев основно школо кога идеше емисијата на А1 и списанието така да немам споредено со други списанија ниту сум бил на ниво да проценам квалитет. Ама Ентер ми беше добар извор на информации и некое програмче од ЦДто... пошто интернет дома немав тогаш.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,149
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Ги имам број 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15. Ако некој ги сакат ПП.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
А зошто сметаш така ?
Не ти се противам на мислењето, само прашувам.
Јас бев основно школо кога идеше емисијата на А1 и списанието така да немам споредено со други списанија ниту сум бил на ниво да проценам квалитет. Ама Ентер ми беше добар извор на информации и некое програмче од ЦДто... пошто интернет дома немав тогаш.
Па баш заради тоа што го пиша. Можеше да се информираш, но не и да научиш нешто. Тоа беше нивото на написите - информативно и површно, не стручно и аналитички. Нешто слично како на порталов.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
334
108
Пробувам да најдам стари ентер списанија главно за носталгија, имав многу ама ги изгубив моите заедно со повеќето од цедеата, ентер страната е одамна неактивна а на Facebook се неактивни од 2013+, пробав на Google ама ништо не најдов па некој тука дане знае?
Чувам многу од нив, во чантичка ми се цд/двд-ата
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,222
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно