Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Знае ли некој зошто сајтот на СПУКМ е на бугарски?

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
183
Скопје
Случано приметив дека веб сајтот на Студентскиот парламент при УКИМ е исклучиво со бугарска содржина:
Spukm.org.mk – Студентски Блог - Парламент на Университет св. Кирил и Методи. България - Македония
Знае ли некој што се случува?
Edit: Гледам доменот е регистриран од страна на бугарска фирма:
whois | МАРнет
Може странска организација да регистрира мк домен иако постои иста таква организација и во Македонија?
Edit 2: Ха, нашиот СПУКМ го има доменот spukm.org СПУКМ |
 
Последна промена:

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
966
480
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Да не склучиле некој договор? :innocent:
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
244
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows

The_Real_Vojvoda

Unstoppable
26 октомври 2012
2.150
3.443
Скопје
The_Real_Vojvoda's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.570
Еве го оригиналниот: СПУКМ |

Инаку според правилникот org.mk неможе да регистрираат странски фирми:

Право да регистрираат терцијарен домен во секундарниот домен org.mk имаат: непрофитни организации, здруженија на граѓани и фондации, политички партии, синдикати, јавни
здравствени установи, фондови и друго, странски амбасади, непрофитни странски организаци на кои со меѓународен договор или согласно со закон им е допуштено да вршат непрофитна дејност.

Според информациите регистрацијата ја има направено странска фирма (ЕООД) што нема врска со невладина организација која дејствува во Македонија, а нивниот регистрант е ДДХОСТ aka ДДКОМ, истата онаа фирма што ја зборуваат по форумов. За повеќе инфо обратете се кај нив зошто е дозволено воопшто овие да го регистрираат тој домен и да се претставуваат во името на организацијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.054
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно