1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Злоупотреби на графичките користени за мајнинг.

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Pane24, 15 Јануари 2020.

1. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,406
    3,737
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Малце сум изреволтиран од ликовите што продаваат користени картици за мајнинг а не го наведуваат потеклото од кај му е .
    Односно ги прикриваат по конфигурации како наводно гејмани карти а всушност купиле повеќе такви и со цел да оствараат поголем профит ги наведуваат само стриктно како карти користени за гејминг.
    Со таа цел за да не се навлечете на такви ликови ви претставувам неколку знаци како да распознаете графичка користена за мајнинг.
    Но пред све доколку купувате графичка имајте си у предвид проверени огласувачи.
    1. Користена карта за мајнинг најчесто графичкото јадро е на 30-40% оптеретеност и не е мн горено наспорти меморијата . Така да доколку картата нема бекплејт има знаци кај меморијата како мрснотија која што најјчесто е настаната од термопадовите , потемнати места .
    2. Доколку картите имаат бекплејт и визуелно не можете да ја воочете мрснотијата од термопадовите тогаш можете да видете по кулерите коишто потешко вртат , расклатени.
    Исто така се познава по pciex конекторот на графичката којшто е потемнат .

Но во последно време има и такви досетки каде што тие графички се чистат детално за да не се познава мрснотијата на нив.
    Затоа идете си на принцип по препораки од проверени огласувачи , членови .

Сличен пример е овоа Screenshot_77.png
    Таа графичка ако била користена за гејминг немала да има сменето кулери нарачани од алиекспрес ( тој риг се вртеше пред мои очи 3 месеца по огласниците по социјалните групи )
    Screenshot_76.png
    П.С и една лекција до сите огласувачи.
    Доколку видам злоупотреба на графичка користена за мајнинг и да ја огласувате како користена за гејминг тука јавно ке ве тагнам !

Патем најјкористените карти и најјплатливите за мајнинг се Nvidia 1050Ti , 1060 3 i 6gb , 1070, 1070ти , 1080 , 1080ти .
    Процентот на тие карти користени за гејминг е 15%
    Останатите 75% се по мајнинг риговите. ( што сте мислеле ? Nvidia картите не биле воопшто користени за мајнинг оти не копаат многу ? Се лажете ! Копаат солидно ама и најмалце трошаат . )

После тоа се AMD 470 , 480 , 570 , 580 односно 89% од целокупната залиха на тие графички е искористе за мајнинг ригови.

Но не е све така лошо со графичките користени за мајнинг.
    Пред све заради тоа што графичкото јадро е најмалце оптеретено а со тоа и шансите се големи за да ја имате подолг период за гејмање.
    Додека во гејмање и зависно од тоа колку и како се одржува графичкото јадро е на full load и горе а со тоа векот на траење се скратува нагло ( зависно од тоа колку е тормозена со оверклокови и секојдневни бенчмаркови

И за на крај уште ке напоменам .
    Доколку не го познавете лицето што продава графичка барајте на лице место да ја тестирате .
    На фурмарк најјчесто поминуваат фаличните графички , но не и на Valley Benchmark каде што јадрото и меморијата се оптеретени.
    Односно доколку меморијата е фалична ке фрла артефакти и коцки кога е оптеретена.
    ИТ форумов е за споделување информации.

Последна промена: 15 Јануари 2020
    На RoninMK, Krkac, incontempt и уште 45 други им се допаѓа ова.
  2. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

714
    1,045
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Според мене стварно нема разлика помеѓу копана карта, и гејмана. Има разлика меѓу карти со гаранција и без. Се друго е релативно.
    Според тоа, не треба да се удира премиум на некопана вс копана карта, ако и двете се во одлична состојба. Ако не се (расклатени перки и слично) фала богу дека сочуваната ќе биде повредна. Не може пане да продава карти по 50 евра, а истите тие да се препродаваат по 80тина евра и згора како некопани.
    И во двата случаи има екстреми. Копач кој ги чува картите на 80ц и со по 150-200вати потрошња, и копач кој ги чува картите на 45-50ц и 110 вати потрошња. Гејмер кој оверклокува јадро и игра деноноќно ААА игрици на 100 Гпу искористеност, и Гејмер кој игра мајнкрафт и солитери.

На RoninMK, Pane-G, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
  3. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,455
    13,615
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Тоа со копана и некопана е муабет кој се користеше за да се девалвира цената на картичката. Благодарение на Пане кој самоиницијативно ги девалвираше цените на АМД графичките картички, веќе тој муабет за копана и некопана е сосема излишен.

За мене е многу побитна состојбата во која се наоѓа графичката картичка од тоа дали била користена за мајнинг. Поточно да нема расклатени вентилатори (што е најчест дефект на картички користени за мајнинг) и да нема знаци на нечовечка експлоатација на високи температури што може да се забележи по потемнети и побелени(како изгорени) делови на плочата од самата графичка картичка.

Околу бројките на Пане за тоа колку % биле користени за мајнинг може да дискутира само еден наш политичар од ромска националност со 99.9% и 103%. Генерално мојата перцепција воопшто не се поклопува со неговата, ни приближно, особено не за nVidia графичките картички. Но тоа е така можеби затоа што Пане се занимава со одржување и продажба на ригови, а јас со продажба на хардвер.

На крај ќе прашам само едно, колку примери знаете каде некој купил картичка користена за мајнинг, па ја користел за гејминг, да му рикнала?
    По моја статистика знам горе-долу подеднакво % случаи на рикнати картички користени за мајнинг и за гејминг.

Во секој случај кога се продава поштено е да се каже историјата на графичката картичка доколку тоа му е битно на купувачот и секако доколку ја знаете. Негово право е да одлучи дали ќе ја купи или не без оглед дали одлуката му е основана или не.

На TylerMkD, RoninMK, cgfreak и уште 10 други им се допаѓа ова.
  4. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,406
    3,737
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Добар пример каде што е пазена графичка на оптималните температури и редовно чистена .
    Screenshot_80.png
    Лош пример за запоставени графички од лица што немаат искуство со нивните графички / ригови .
    Screenshot_81.png
    Затоа ке напоменам без оглед каква и да е графичката , небитно модел и марка менувајте му редовно термопасти а воедно и доколку имаат термопадови на меморија исто така е задолжително.
    На некои карти и на напојувачката секција има термопадови коишто најјчесто се суви и бараат исто така нивна промена.
    Кулерите се потрошен материјал и не траат вечно.
    Нови се 500 денари за пар кулери.
    Подобро сменети си ги кулерите самите отколку графичката да трпе прегревања.

На PC_GAMER, Nomad, Rukfash и уште 3 други им се допаѓа ова.
  5. Garfield'

Garfield'
    Gaining Experience

249
    50
    18 Јануари 2019
    Машко
    нема разлика во мајнингот,битно е дали е одражвана,како што кажа пане,графата е како кола,колку а возеш толку ќе те кара.
    Да сум видел дека иститие графи. што ги има пане се продаваат и тоа со со цел риг,некои незнаат дали е фабрички софтверот и е сменен и ја продава.
    На пане и гојо,графите се топ,доколку некој сака да си ја одражава графата,дополнително да си плати за одржавањето.
    еидт: Пане е експерт,тој знае колку графички има прекарано со генерации.

6. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,406
    3,737
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Покривам 3 пазари јас :
    Гејминг пазар.
    Мајнинг пазар.
    И одржување на мајнинг фарми низ скопјево со севкупна бројка на графички од околу 15.000 разни видови.

Еве пример од мој оглас Rigovi so Sapphire NItro Plus 580 4gb po 7 karti na rig
    Каде што дел од картите за да идаат брза продажба се продаваат наголемо за 3-4 дена односно склопени по ригови.
    Лично јас на овоа не гледам заработка / збогатување преку ноќ со овие графичките туку повеќето тоа го правам од хоби и занимација бидеќи имам страст спрема риговите/графичките .

На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
  7. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,683
    1,099
    28 ноември 2015
    Машко
    Јас кога им коментирав на огласите што викаат дека не се копани добивав негативни поени..
    Сега секој оглас со пишано некопана карта кај инспекција кај @Pane24

На Pane-G и vlavot им се допаѓа ова.
  8. Garfield'

Garfield'
    Gaining Experience

249
    50
    18 Јануари 2019
    Машко
    колку се убави,да имам уште кеш на пане сите графи. ги земам,засега конфигурацијата на план,бидејќи сум без пц и лаптоп(рикнаа)
    лаптопчето после 20ти го носам на скопје,да ги проверат.

9. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,455
    13,615
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    На cgfreak, GGTT1, 123456 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  10. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,683
    1,099
    28 ноември 2015
    Машко
    Во ладилник ги чуваш :D

11. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,406
    3,737
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Овие ми се заборавени кизнае од кога се. И самиот заборавив дека ги имам ....
    Screenshot_91.png

12. krema

krema
    Professor

10,048
    9,675
    24 Јуни 2009
    Машко
    На балкон му се риговите. :)

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,406
    3,737
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    У куќа со ширум отворени прозори :D
    Screenshot_92.png

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  14. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

341
    290
    21 Мај 2017
    Машко
    Ти допринесуваш барем 0.1 степен глобално затоплување со риговиве :)

15. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,059
    3,148
    2 Септември 2012
    Машко
    Јас мислам Пане придонесува да можеме да си купиме графички по реални цени. :cool:
    Да не беше тој ќе купувавме уште RX580-ка за 10К. :p

mkgunner, Nomad и на itstheigyg им се допаѓа ова.
  16. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,455
    13,615
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Цените се тотално нереални. Оди вид дали во друга земја има вакви цени ко овде. Треба да се најмалку за 50 до 100% повисоки.

На GGTT1 и psyside им се допаѓа ова.
  17. null_ptr

null_ptr
    On your way to fame

548
    516
    20 ноември 2013
    Машко
    кога се пумпаше балонот картите беа изгор и немаше залиха, тие што се увезуваа веќе беа продадени... поправете ме ако сум грешка

сега кога се шиткаат за да се поврати некој % од секоја, пак одат по нереална цена - нели е сега оваа нормално??
    NEVER SETTLE

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,455
    13,615
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Беа, и тие цени беа нереални, но цените во странство беа исти ко овде.

Па мислам дека не е нормално. Гледајќи кои се цените во соседните земји овде се продаваат по „коцкарски“ и „наркомански“ цени. Не е реално картичка користена една-две години да се продава за 25% од моменталната продажна цена. Ова ќе трае додека не се расчистат риговите или доколку нешто се смени во копачството, па да прекинат екс-копачите да си ги распродаваат риговите пошто-зашто.

19. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,814
    3,979
    1 Септември 2011
    Машко
    @Pane24 ние што појма немаме од копање,како да провериме аматерски,дали нашата карта е копана или не?

На barneymk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cika

Cika
    V.I.P

2,450
    1,025
    8 Декември 2009
    Буквално пишува во првиот пост, или ја нешо сум грешка?

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација

На igor_igor, Rukfash, smole и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. Garfield'

Garfield'
    Gaining Experience

249
    50
    18 Јануари 2019
    Машко
    пишува горе,отвори ја и дувај по кулерите како вртат ќе видиш,ако бавно вртат,си ја правел за мајнинг :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,406
    3,737
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Јас паметам само дека 55 ригови со по 6 сафирки нитро плус 580 8гб и 570 8гб од самиот почеток ги платив по 12.500 денари од карта .
    Напојувањата chieftec 1250w тогаш беа 8-10.000 денари нови.
    Никој не му е крив на народот што без никакво искуство вложувал по 2000-2500е за 6 карти и се впушта по непознатото и му краде профит на тие што тоа го работат и имаат искуство. Напротив самите си се криви.

На DaVoRkNe и StefAngel им се допаѓа ова.
  23. Garfield'

Garfield'
    Gaining Experience

249
    50
    18 Јануари 2019
    Машко
    има еден од индиа претпријатие е во ск.
    му пишав за графите да ми ги даде за 500€ 40графи направени во ригови,тој ми врати неможе да се врати во мк виза чекал,графите седат во станот.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  24. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,814
    3,979
    1 Септември 2011
    Машко
    Еве некој тест сеа што направив,иначе во соба ми е 30 степени,имам голема панелка,а мала соба од 7 квадрати,кукиште 300 денари,без никакви додатни кулери и чуда.

@Pane24
    1.jpg

23.gif

25. null_ptr

null_ptr
    On your way to fame

548
    516
    20 ноември 2013
    Машко
    во поглед по која цена одат да - премногу е спуштена цената и има влијае врз вредноста на картите.. од друга страна мислам дека е единствен начин за отарасување :)

Сподели

Вчитување...