• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

zip under linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
frkata e sto ima eden fajl koj e zipuvan i podelen na poveke zip fajlovi ...name.part1, name.part2 .... i sea koa ke probam da go otvoram prviot del -> name.part1, uopste neke da go otvori.

ima li nekakva frka za ova da se opravi?
 
D

DimitarMK

Гостин
Applications > Add/Remove... > All > 7zip - инсталирај го овој програм и нема да имаш проблем.

или пак пробај sudo apt-get install 7zip
 
D

DimitarMK

Гостин
ех сеа незнам, јас можев да го инсталирам пред 1 месец, сеа веќе не сум на линукс :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
za EXE ne veruvam, ova e Linux :) a da mozhe .. ama jas pomisliv deka sakas GUI ... ama... povtorno.. sekoja Linux distribucija si ima za zip (za linux e gunzip) GUI .. zatoa neznam shto sakash da napravesh .. objasni povekje
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно