1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Зголемување на сигнал од рутер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од linksys, 24 Април 2009.

 1. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  zdravo. kazete dali znae nekoj kako mozam da si go zgolemam signalot od ruterot t.e dometot, za da faka na podalecni mesta signalot :)
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Ќе си земеш некоја надворешна антена и решен проблем =)
   
 3. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Aleks, kazimi podetalno kakva antena da zemam kaj da najdam takva antena i kaj da ja postavam, a sakam da ti kazam deka ovaj ruter ja sto go imam e so zgolemuvac na domet t.e (range booster) ama neznam kade da go zgolemam toj signal za da faka na posiroki prostranstva, kazimi ako znaes. A obavezno kazimi za Antenata kaj da ja postavam i kaj mozam da kupam takva kakva e taa? kazuvaj :)
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Има надворешни антени за wifi по продавници во СК, ќе земеш некоја, омна или дирекционална ако сакаш во една насока само да зрачи сигналот и кабел за неа ќе си земеш со конектори и ќе ја монтираш на кров и тоа би било тоа ... не е којзнае каква филозофија
   
 5. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Aleks kolku pari se tie anteni, t.e vo site nasoki da zraci signalot sakam, kolku kosta taa??? i kolku metri odprilika ke faka signal . pisi :)
   
 6. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Прво кажи го моделот на рутерот што го имаш?
  Tие Range Booster карактеристики на одредени модели на рутери функционираат само ако и твојата wireless NIC е од истиот производител на рутерот, мислам дека така беше.

  При купување на антена:

  Каква антена ти треба:
  Што зрачи во сите насоки(omnidirectional)
  Или да зрачи само во одреден агол, или во одреден правец(patch,sector,unidirectional...)

  Треба да го знаеш конекторот за антена на твојот рутер дали е TNC,N итн. за да можеш да бараш антена со таков конектор.

  Секоја антена си има свој Gain, т.е. колку е јако може да зрачи, со тоа и сигналот ќе има поголема дистанца, изразена во db,dBi,dBMm.
  пр.Некои имаат 2.2dBi, 5dBi, 7.4dBi, 9dBi, 12dBi, 15.4dBi итн....
  Која тебе ќе ти врши работа зависи од дистанцата што ти треба.Обично на спецификациите на антената си има дадено која максимална дистанца ја има антената Indoor/Outdoor.

  На крај мој совет е антената да биде од ист производител како рутерот, не е задолжително ова ама е пожелно-според мене.

  Е да уште нешто заборавив да кажам:
  Јачината на зрачењето на сигналот може да се зголеми и од софтверот на рутерот, доколку ја има има таа опција.Обично од рутерот излегува сигнал со јачина од 100mW.Ова може да се зголеми со што директно се влијае на должината на досег на сигналот, но пак ќе спомнам секој рутер ова го нема како опција.

  Затоа е битно за почеток да го кажеш моделот на рутерот за да ги видиме техничките детали.
   
 7. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  vlatkorun, imam wireless Linksys WRT54GR with range booster ruter. vidi ako se razbiras dali ovaj model na ruter moze da mu se zgolemi signalot. fala
   
 8. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Како што кажаа погоре, би можел да искористиш DD-WRT, Open WRT итн. доколку се работи за некое кратко растојание. Затоа прво требаше да напишеш на кое растојание сакаш да биде достапен сигналот од рутерот. Ова би ти заштедило на време, пари и мака. За жал, најверојатно нема да ти послужат горенаведените, затоа што не добиваш некое големо зголемување на достапност на сигналот.
   
 9. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  toa range booster ne e bas nekoja najdobra opcija ,najubavo e da go pojacas signalot so nova antena pa posle da koristis range booster ,ne sum siguren kolku toj model ima range booster no sepak cim vikas deka ima najverojatno ima
   
 10. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Vlatkorun, fala za toa sto mi dade predlog. e vaka sega: znaci sakam da zemam Antena sto zraci vo site pravci so radius dostapen do kaj 100-tina metri. dali mozam da najdam i kolku pari bi cinela istata? ;)
   
 11. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  decki, sum slusal deka i so aluminiumska folija moze da se zajaca signalot, pa da probam. sto mi prdlagate? :)
   
 12. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  100 метри??? За тоа не ти треба никакво појачување. Јас го појачувам рутерот за да фаќа на 1 км. Побарај друг firmware и ако има можност за зголемување на јачината појачај го. Доколку нема ќе си направиш надворешна антена како оваа и ќе завршиш работа. И ако ти се наоѓа рутерот во соба, стави го во пластична кутија и изнеси го надвор (на покрив :) ).
   
 13. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  ej daj kazi za toa kako da pojacam jas za na eden km poso doma slabo fakam a ruterot mi e u komsii i bev vo plan uste eden ruter da kupam zaradi taa pricina
   
 14. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Extremex, jas mozam da sonuvam 100 metri :) , mnogu slab signal imam epten. ruterot mi e vo dnevnata soba a vo drugite sobi koga sum mi kazuva deka signalot e na 2 ili 3 crticki t.e Low ili Good, jas stvarno ne znam sto da pravam. pomagaj
   
 15. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  nema sansi da imas takov signal na tolku mal prostor,toa e premnogu loso duri i za tapa ruter i tapa lap top ,moze vo slucaj ako imas kameni dzidovi so 50-60 cm debelina a ne veruvam deka go imas toa doma izgleda tebe ti e loso konfiguriran ruterot
   
 16. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  drugar navistina tolku slab mi e signalot i mene me zacuduva zosto tolku e mal, neveruvam da mi e slabo konfiguriran ruterot. cisto sumljam. a ako e kazi sto da napravam. pomagaj :)
   
 17. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  105
  15 Јули 2008
  probaj resetiraj go ruterot.
   
 18. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  go imam resetirano ne ednus poveke pati ama badijala pak istoto
   
 19. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Имаш ли пробано со друг рутер да видеш дали е исто?
  Пробај однеси го твојо рутер кај некој другар таму да пробаш.
   
 20. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Незнам дали нешто ќе ти помогне ова ама може да ти биде корисно, разгледај го, тоа се препораки за подобрување на безжичната мрежа:
  http://www.microsoft.com/athome/moredone/wirelesstips.mspx
   
 21. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  На кој канал ти е рутерот? Сигналот може да зависи и од каналот.
   
 22. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  drugar na 6 - 2.437GHz mi e ruterot e tokmu na toj kanal, a gi ima poveke kanali najgolemiot e: 13 - 4.72 GHz, za da ima pojak signal da go napravam na pogolema frekvencija???
   
 23. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Не го ставај повеќе од канал 11. Најдобро работи на канал 1, 6 и 11. Кај мене на 11 канал зраци 10-20% повеќе сигнал, а на друго место пак пробав на 1 канал фрла повеќе. Пробај ќе видиш.
   
 24. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  drugar probav vo globala isto e, jas ne osetiv nekoj pojak signal i na 1 chanel go napraviv i na 6 i na 11 skoro isto e nema ekoj poseben signal t.e. pojak, ja neznam zosto stvarno ama izgleda deke nesto ne e vo red so ruterot. sepak fala
   
 25. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Тогаш не е во ред рутерот, може и верзијата на рутерот. Јас имам Linksys WRT54GL и одлично работи.
   

Сподели

Вчитување...