1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Zemi.mk Искуства

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Vlatko777, 28 Април 2018.

Тагови:
 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,431
  25,121
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Он не се претставува така јас така го претставив во друга тема... пошто е бивши модератор на форумов можда и не е , поентата беше да го прозвам да одговори во таа тема.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Аааа добро, мислам, ништо конкретно не посочувам, самo се смеам, шо би рекле битолчани :D
   
  На Majestic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  Здраво Мао,

  Доколку сè уште не сте ја добиле фактурата пишете ни повторно на Земи.мк за да реагираме некако.

  За жал се случува и по повеќе од два пати да не бидат доставени исти фактури. Некогаш се враќаат со конкретна причина, некогаш без, а најчесто и не ни ги враќаат.

  Башка и немаме моќ нешто повеќе да направиме во овие случаи. Да ги праќаме по карго е неисплатливо, а сме го правеле и тоа, сме ги доставувале и лично...

  Жал ми е што поради вакви административни проблеми ќе ги откажете услугите, сепак го разбирам и вашето незадоволството.

  Срдечен поздрав за вас и останатите членови активни на темата.

   
  На The-spiki и cele_x им се допаѓа ова.
 4. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  538
  335
  2 Март 2010
  Машко
  @DynamicMK претпоставувам си вработен / сопственик во земи.мк. Имате проблем со ресетирање на лозинка, треба да стигне некој код за промена на мејл, меѓутоа не стигна ниту код нит ништо. Пишав на скајп на support, изгледа една смена ви работи. Ако се обраќам на погрешно место - извини друже! :)
   
  На DynamicMK и artweb им се допаѓа ова.
 5. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Сакам да го нарачам 30 GB / SSD на Linux.

  Во случај нешто да тргне наопаку заради ова, како би изгледало надградувањето - има некоја генерална математика или ќе треба да се пресмета "на лице место"? :)

  Еве и конкретната намена ќе ја пишам:
  - 1 домен ќе се користи како главен
  - ќе создавам поддомени што би ги користел како демо-а
  - сообраќајот ќе биде практично 0 - сите поддомени ќе ги посетуваат само неколку луѓе поради ревизија на сајт
  - понекогаш ќе има сајт што е прилично поголем од обичен презентациски сајт - сигурно над 1GB во тотал, а понекогаш и над 5GB

  Фала! :)
   
 6. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  682
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  На ова со 60000 inodes лимит треба да внимаваш, ми личи многу ограничувачки.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  Поради inodes, како што некаде спомнав претходно, никој не е суспендиран досега освен корисници кои екстремно ги надминуваат.

  Ограничувањето е “меко” ограничување, што значи дека и да ги надминете нема автоматски да бидете суспендирани, се додека некој од администраторите не забележи дека почнува да се злоупотребува.

  Од она што ми доаѓа на ум, последен пат корисник беше опоменат да го намали бројот кога достигна 400к inodes што е премногу и нездраво за цел сервер.

  Во тие случаи обично не се работи за реални потребни фајлови туку најчесто лоши скрипти кои креираат темп фајлови или слично.

  Да ја искористам приликата и да кажам дека проблемот со фактурите го решивме со дигитално потпишани фактури.

  Од новините кои ги воведовме последно може да издвојам и СМС нотификации за истекување на домен и хостинг.

  Поздрав до сите, ако имате прашања слободно контактирајте не на [email protected].

   
 8. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  682
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ти на SSD диск можеш да имаш до 4 милијарди inodes, и нема да имаш никаков проблем.
   
  На artweb и DynamicMK им се допаѓа ова.
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,189
  759
  8 Мај 2010
  Машко
  Немам се уште сретнато shared hosting кој има неограничено inodes. Таму кај што хостирам јас сум ограничен на 600.000 што е според моите потреби доволно. Имам хостирано 19 домени до сега.

  Инаку да го пофалам изгледот на страната доста средено.
   
  На DynamicMK му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  682
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Непостои нешто како што се рекламира како неограничено. Искуствено подобро ми е корисниците да сервираат кеширани фајлови отколку секое време да повикуваат скрипти и бази на податоци. Неограничени inodes продаваат фирми што прават overselling. Zemi.mk ми делува на добра компанија, со разумни цени.
   
  На DynamicMK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  #shamelesspromo

  Утре за Блек Фрајдеј имаме акција 60% попуст на Линукс хостинг пакети за нови корисници и регистрација на .мк домени за прв пат по цена од 599 денари, пониска и од набавната на МАРнет.

  Ако ви треба хостинг или домени повелете, ќе ни биде мило да соработуваме.

  [​IMG]

   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. sdarko
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,261
 2. Marouuu
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  3,440
 3. mercury
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,443
 4. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  761
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  763
Вчитување...

Сподели

Вчитување...