1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Zemi.mk Искуства

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Vlatko777, 28 Април 2018.

Тагови:
 1. Vlatko777

  Vlatko777
  Intern

  2
  0
  28 Април 2018
  Машко
  Здраво дечки, дали некој има искуство со хостинг од zemi.mk. Цените и условите им се доста добри.
   
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,080
  3,410
  7 ноември 2014
  Машко
  Предлог на нови членови да не им се дава право на отварање на теми - баш заради вакви работи. :D
   
  На mdeni, BlackOuttheWoRlD, draganamon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,431
  25,121
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На DynamicMK му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,018
  3,424
  18 Април 2007
  Нема никој искуство. Многу од нас се на Uhost.mk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Vlatko777

  Vlatko777
  Intern

  2
  0
  28 Април 2018
  Машко
  Значи да не ги земам во превид? Инаку прашувам зошто ми треба добар хостинг за .мк домејн.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,431
  25,121
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Почекај да се изјасни динамик... таму е некој CEO
   
 7. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  403
  406
  15 Септември 2014
  bekrija
  како бе ворген е појак од таурен???
  Не чинат тогаш!
   
 8. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас ги користам, ништо сериозно не хостирам. За парите се ок и би рекол дека ако сакаш да поминеш ефтино и бест ефорт, ок се, ако сакаш да хостираш нешто сериозно и ти треба стабилност и доверловеост и брзина и сФе... ондак не.
   
  На artweb и DynamicMK им се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,360
  3,052
  4 Септември 2008
  3-4 домени имам кај нив и нема проблем, поевтино доаѓаат и за купување и за обновување. Имам еден хостинг со две страници што не се захтевни и се е ок. Ако ти е за репрезентативна страница на фирма и слично мислам дека таман ќе ти бидат со цени и квалитет на услуга.
   
  BlackOuttheWoRlD, artweb и на DynamicMK им се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,284
  6,397
  27 Март 2014
  Шеред хостинг бљак.. неверморе
   
 11. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  жими мајка не сум јас :D

  Влатко, доколку не сте сигурни дали хостингот ќе ги задоволи вашите потреби, пишете ни на [email protected] ќе ви биде креиран тест пакет бесплатно.
   
  На The-spiki, cele_x, Astro и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,157
  1,450
  5 oктомври 2007
  Машко
  Најбитна работа која неможев да ја сконтам набрзина од моб на земи.мк. Кај се серверите?

  Испратено од LG-H440n преку IT.mk форум апликација
   
 13. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  @marv, сите сервери се со европска локација. Најголемиот дел се во Англија, имаме и холандиски и француски сервери.

  Поздрав.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Може IP или некој домејн што е хостиран на шеруван да го пингнам?
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,157
  1,450
  5 oктомври 2007
  Машко
  @DynamicMK ете тоа беше следното прашање :) . Не некој него по некој од секој дата центар, да си знаеме. Има ли можност за бирање локација ?

  Испратено од LG-H440n преку IT.mk форум апликација
   
 16. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  makedonija.mk

  Холандските и француските се резервирани што за Windows хостинг, што за Linux со Plesk панел, кои им ги нудиме на клиенти со потреба од поголеми серверски ресурси, со доплата. Англиските се Linux/cPanel, т.е. shared пакетите кои ги нудиме на сајтот.

  Веќе неколку години како нудиме хостинг и .мк домени на продажба. До сега не сме имале поголеми проблеми со клиенти. Се случува одредени страници да станат преголеми за споделен сервер, па се трудиме да им најдеме најидеално решение без претерани доплати. Супортот ни е добар, сме работеле и на проблеми со измени во самите WordPress инсталации и теми, иако не е вклучено во бесплатната поддршка :) Се трудиме максимално околу клиентите.

  Најголем број од клиентите ни се мали компании од Македонија.

  Проблемот со blacklisted IP-ја кој ја отежнува мејл комуникацијата го решаваме со MailChannels.

  Имаме и автоматски бекапи. Миграцијата на страницата доколку тоа го побара клиентот ја вршиме бесплатно, со full бекап и рестор на нашите cPanel сервери, без можност било што од претходниот сервер да недостасува.

  Поради закуп на повеќе нови сервери, имаме и pre-summer clearance промоција во моментов, можете да забележите на сајтот дека цените се преполовени.

  Можеби цените некому му изгледаат ниски, некому поради ограничувањата на просторот и високи, но се трудевме ценовно да сме блиску до странските хостинг провајдери.
   
  bxxxn, Psycore и на Oktar им се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Босна, Косово и Грузија :oh::speechless:
   
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Имате ограничување на ајнодови (inodes)?
   
 19. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  Да.

  - За хостинг пакетот Gnome од 2GB максималниот број на inodes изнесува 4.000
  - За хостинг пакетот Tauren од 10GB максималниот број на inodes изнесува 20.000
  - За хостинг пакетот Worgen од 30GB максималниот број на inodes изнесува 60.000

  Ова е софт лимит, што значи и да се пречекори нема да бидете автоматски суспендирани. Се додека не почне некој од клиентите екстремно да го пречекорува.

  Поставени се поради клиенти чии сервиси креираат на пример темп фајлови, што се случувало да поминат бројка од 400к, на простор од 2GB. Мора да ги одржуваме во оптимален број.

  Поздрав.
   
  Oliver!, Oktar и на artweb им се допаѓа ова.
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Вака на прва имате многу добар хостинг, одзивот на пингот e фантасичен како за сервери вон МКД, лимитот со ајнодови е малку низок ама штом има толеранција ваљда ќе биде ОК ;)
  Деновиве ќе замам за проба, па ќе видиме.

  Поздрав.
   
  BlackOuttheWoRlD, Oktar и на DynamicMK им се допаѓа ова.
 21. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  919
  462
  5 Јуни 2007
  Машко
  Od niv zemav domen pred nekoj mesec, go plativ preku firma so profaktura. Od administracijata na zemi.mk pobarav da mi ispratat original faktura po posta sto e moralno vo normalno opstestvo i kao ja pratile ama fakturata ne stigna ni po mesec dena. Se pozaliv po 2 pat i mi rekoa na mail deka pak ja pratile. Eve pomina pak nekoja nedela fakturata ja nema. Na mail kako poddrska odgovaraat koga ke im tekne od vreme na vreme. Veruvam deka CEO-to ke go procita komentarov i ke se obide da me ubedi deka fakturata e pratena koga moze sekoj da konstatira deka ne e, fool me once shame on you, fool me twice shame on me. Taka da toa e poslednata usluga od "firmava".
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,201
  28 oктомври 2008
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  CEO-то? Ко демек има повеќе извршни директори па овој е чиф?
   
  На xenon и Oktar им се допаѓа ова.
 24. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  919
  462
  5 Јуни 2007
  Машко
  Се повикав на ова:

  Поента?
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Многу ми е смешен кога македонец се претставува како ЦЕО на македонска приватна фирма :oh::oh::oh:
   
  На Oktar и marv им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. sdarko
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,261
 2. Marouuu
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  3,440
 3. mercury
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,443
 4. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  761
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  763
Вчитување...

Сподели

Вчитување...