1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Зелено светло за старт на проектот „Оптички кабел до дома“

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од bons, 7 Декември 2008.

1. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
  3. smole

smole
    Unstoppable

3,267
    3,794
    18 Април 2007
    Ќе се селиш? :)

4. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    За другар прашувам ;)

П.С. Онака само да бидам информиран

5. gokica

gokica
    Модератор

8,575
    10,732
    13 Јуни 2009
    Уште преку телеком немам оптика на сред центар во Скопје. Телеком врзале секаде наоколу ама ја прошле зградата во која сум сега. Си ветуваме со месеци дека ќе биде ама ништо.

Ај предложете дали има некој поасален оператор за оптика кој навреме решава проблеми. По можност да нудат бриџување на нивните рутери.

Како е работата со ВИП или телекабел во последно време?

6. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

893
    873
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Ако има во околните згради сигурно има причина зошто ве скокнале. Контактирајте ги Телеком да не има некој специфичен проблем со вашата зграда, те со куќниот совет.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,646
    4,135
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Телекабел ?

8. gokica

gokica
    Модератор

8,575
    10,732
    13 Јуни 2009
    Сум во контакт. Не се знае што било но сега нема пречка. Сега само е проблем да дојдат и да копаат. Мислам дека за една зграда тоа не се подготвени да го прават.

Па и јас тоа прашувам. Дали се добри или се налбати па ако има прекин да треба да ги чекам со месеци. Јас и би земал опција само интернет. нека остане телекомов како резерва опција но да имам и оптика од некој друг.

9. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,646
    4,135
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Јас сум задоволен од нив. На работа имам 6 интернети од нив.
    Иако од време на време знае да падне и да нема 10-30минути али за кратко време се решавал тој проблем.
    Претежно тие проблеми се дешавале кога се најптоварени односно за време на коронава.

10. architect

architect
    Unstoppable

1,972
    2,360
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Незнам за другите делови на Скопје, но во Гази Баба Телеком интензивно работи на поставување на оптичка мрежа. Информација од прва рака :p

11. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    Оптика за 600 денари = топ опција. Солидни се, како што кажа Пане, има некад прекин, ама за парите сум задоволен. За бекап си имам конекција од А1 и така терам.

12. psyside

psyside
    Rising Star

26,923
    27,632
    4 Септември 2008
    Едно прашање, можеби глупо. Колку е реална придобивката од оптика до ДОМА?

Знам дека временскиот услови можат да влијаат а друго? што со тие кабли, кои не се оптика до дома, но главниот извор од централа е оптика нели.

Колку што знам само Телеком има оптика до дома или не. Колку голема и дали прави осетна разлика?

13. marv

marv
    Practice makes perfect

2,548
    1,891
    5 oктомври 2007
    Машко
    Придобивката е во пинг, латенции општо, стабилност, брзина...
    Генерално каблите одат под земја, па низ канали по зградиве, така да временски услови скоро воопшто не влијаат, а и генерално на оптика освен грмотевици јаки не влијае друго. Ова зборам за Телеком. Другиве што тегнак кабли по бандери, или до централен хаб на улица па после коаксијалец или некоја хибридна друга верзија, не е тоа тоа. Обично сите тие се со дабл НАТ, и неможност за бриџ. Кај мене у зграда има од сите оператори и сите технологии. А1 нудат сакаш на коаксијалец нивна мрежа сакаш оптика преку телеком. Телекабел коаксијалец и Лан. Неотел оптика преку телеком. Телеком веќе реков FTTH. Лично сум ги пробал сите освен телекабел (кој го има комшијата) и Телеком сума сумарум ми се најбољи. Едино ме нервираат со ресетот 2пати дневно.

Sent from my TELEFON using Tapatalk

psyside, TexasUS, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...