1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Зелено светло за старт на проектот „Оптички кабел до дома“

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од bons, 7 Декември 2008.

 1. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  Ќе се селиш? :)
   
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  За другар прашувам ;)

  П.С. Онака само да бидам информиран
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,575
  10,732
  13 Јуни 2009
  Уште преку телеком немам оптика на сред центар во Скопје. Телеком врзале секаде наоколу ама ја прошле зградата во која сум сега. Си ветуваме со месеци дека ќе биде ама ништо.

  Ај предложете дали има некој поасален оператор за оптика кој навреме решава проблеми. По можност да нудат бриџување на нивните рутери.

  Како е работата со ВИП или телекабел во последно време?
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Ако има во околните згради сигурно има причина зошто ве скокнале. Контактирајте ги Телеком да не има некој специфичен проблем со вашата зграда, те со куќниот совет.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,646
  4,135
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Телекабел ?
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,575
  10,732
  13 Јуни 2009
  Сум во контакт. Не се знае што било но сега нема пречка. Сега само е проблем да дојдат и да копаат. Мислам дека за една зграда тоа не се подготвени да го прават.

  Па и јас тоа прашувам. Дали се добри или се налбати па ако има прекин да треба да ги чекам со месеци. Јас и би земал опција само интернет. нека остане телекомов како резерва опција но да имам и оптика од некој друг.
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,646
  4,135
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас сум задоволен од нив. На работа имам 6 интернети од нив.
  Иако од време на време знае да падне и да нема 10-30минути али за кратко време се решавал тој проблем.
  Претежно тие проблеми се дешавале кога се најптоварени односно за време на коронава.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 10. architect

  architect
  Unstoppable

  1,972
  2,360
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Незнам за другите делови на Скопје, но во Гази Баба Телеком интензивно работи на поставување на оптичка мрежа. Информација од прва рака :p
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  Оптика за 600 денари = топ опција. Солидни се, како што кажа Пане, има некад прекин, ама за парите сум задоволен. За бекап си имам конекција од А1 и така терам.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,923
  27,632
  4 Септември 2008
  Едно прашање, можеби глупо. Колку е реална придобивката од оптика до ДОМА?

  Знам дека временскиот услови можат да влијаат а друго? што со тие кабли, кои не се оптика до дома, но главниот извор од централа е оптика нели.

  Колку што знам само Телеком има оптика до дома или не. Колку голема и дали прави осетна разлика?
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,548
  1,891
  5 oктомври 2007
  Машко
  Придобивката е во пинг, латенции општо, стабилност, брзина...
  Генерално каблите одат под земја, па низ канали по зградиве, така да временски услови скоро воопшто не влијаат, а и генерално на оптика освен грмотевици јаки не влијае друго. Ова зборам за Телеком. Другиве што тегнак кабли по бандери, или до централен хаб на улица па после коаксијалец или некоја хибридна друга верзија, не е тоа тоа. Обично сите тие се со дабл НАТ, и неможност за бриџ. Кај мене у зграда има од сите оператори и сите технологии. А1 нудат сакаш на коаксијалец нивна мрежа сакаш оптика преку телеком. Телекабел коаксијалец и Лан. Неотел оптика преку телеком. Телеком веќе реков FTTH. Лично сум ги пробал сите освен телекабел (кој го има комшијата) и Телеком сума сумарум ми се најбољи. Едино ме нервираат со ресетот 2пати дневно.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  psyside, TexasUS, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...