1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Зелено светло за старт на проектот „Оптички кабел до дома“

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од bons, 7 Декември 2008.

 1. bons

  bons
  Gaining Experience

  242
  70
  9 Април 2007
  Машко
  Одборот на директори на Македонски Телеком АД-Скопје на состанокот одржан на 01.12.2008 година го усвои годишниот Бизнис план на компанијата за 2009 година. Бизнис планот за 2009 година овозможува инвестиции за развој на мрежата, воведување на нови телекомуникациски решенија и услуги за корисниците.
  Во тој контекст, на состанокот Одборот на директори на Македонски Телеком АД-Скопје го одобри и почетокот на спроведувањето на проектот „Оптички кабел до дома“ или Fiber to the home, кој е еден од клучните проекти на компанијата во 2009 година.
  Со проектот „Оптички кабел до дома“ се овозможува изградба на врвна телекомуникациска мрежа која нуди големи предности, како што се ултра брз интернет пристап до 100 Mbps, поголем проток на информации итн.
  Проектот ќе стартува во урбаните области почнувајќи со Скопје, Тетово, Битола, Куманово и Охрид, а подоцна постепено ќе се имплементира и во останатите градови. Инвестицијата е вредна неколку милиони евра.
  Превземено од www.telekom.mk
   
 2. kraljevski

  kraljevski
  Intern

  197
  2
  4 ноември 2008
  Многу работи обеќава и реализира проекти Телеком па не верувам дека ке има некои видливи подобрувања,нити сега ни за 2009 итн.Какви 100 Mbps,сега одвај 1+ има(наводно 4 требало во max ADSL10).А тој оптички кабел нема да го видиме брзо :ua:
   
 3. RFox

  RFox
  Intern

  380
  31
  13 Септември 2008
  Машко
  За 10 години ке биде можда :muahaha:
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,549
  25,668
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Какви оптички кабли...таква мрежа сеуште немаат многу поразвиени држави од македонија
   
 5. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Postite vo nekolku gradovi niz makedonija se veke povrzani megu niv so opticki kabel taka da nemora da znaci deka za 10 god i slicno ke ima ovde. Preostanuva od postata do doma da se pusti kabel i tolku. Ke bide pobrzo :) za edno 5 god
   
 6. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Незначи дека пректот ќе биде започнат и завршен до крајот на 2009та. Доволно е да се започне проктот во 2009та и да се имплементира низ Македонија во текот на наредните години...
   
 7. Fico

  Fico
  Intern

  251
  14
  9 Март 2008
  Точно drown, но да се надеваме дека ако се почне нема да остане незавршено или заташкано како многу пати што се дешавало во минатото.
   
 8. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Toa zavisi koj ke e vmesan vo proektot :)
   
 9. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Abe i da trae proektot 5 godini proektot sigurno ke pocne vo skopje sto znaci skopje ke bide prvo gotovo taka da skopjani ne se sekirajte :D
   
 10. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,337
  993
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  А кој тегни оптички кабли веќе со месеци низ Македонија?
  За сигурно знам дека тегнеа меѓу селата што се кај рафинерија, па преку ридот и незнам на каде....
   
 11. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  И сеуште поголем дел од ск нема отпика :D после 12 години
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,107
  3,586
  18 Април 2007
  Не е точно, Центар и Карпош имаат, дали на 100% територија не знам, ама во поголемиот дел има оптика, не само од Телеком, туку и од Телекабел и Неотел.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Скопје не е само Центар и Карпош
  Од Петровец до Сарај е како што знам
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,345
  7,320
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе дај и куманови и велес чим Петровец веќе спаѓа хаха. Ваљда на хиподром мислиш?

  Него каде си што нема оптика? Не е цел град покриен ама мислам дека солидна работа завршија во изминативе години. Земи предвид дека се соочуваа со ненормални членови на куќен совет (од лично искуство во К. Вода е скокната зграда во ред од 4 исти).
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,040
  565
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ние у Куманово имаме оптика сегде :D
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Овој е тачно, веќина од Куманово има приступ до какву-такву оптику.
   
 17. champagnepepe

  champagnepepe
  Intern

  27
  31
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  На 900 метри од плоштад, во центарот на Скопје, немам можност ниту за кабловски интернет, да не зборам за оптика иако секоја година си праќам барање за истото.
   
 18. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Во најурбаните делови на Карпош, Центар, Аеродром/Јане Сандански има, во другите изгледа не.
   
 19. orce66624

  orce66624
  Intern

  58
  34
  13 Август 2016
  Машко
  Зависи од можноста,еве јас сум во соње па имам оптика од телеком
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,549
  25,668
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 21. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Се е можно :) Маџир Маало нема на пример.
   
 22. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  112
  99
  27 Април 2016
  Машко
  Последниве месец дена гледам ги копаат тротоарите нешто кај мене низ населба (Ченто) и на поминување забележав дека имаат ставено таква розева лента на која пишува оптички кабел, конечно им текна да пуштат.
   
 23. orce66624

  orce66624
  Intern

  58
  34
  13 Август 2016
  Машко
  ќе стават за брзо,како сто почна со згради да се полни таму
   
 24. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Нормално дека ќе стават ама кога кој знае? Во меѓувреме има луѓе таму живеат и чекаат, напатени на бакар :)
   
 25. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  има, но не од t-home :)
   

Сподели

Вчитување...