1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Здравје и компјутери

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Vavo, 9 ноември 2008.

1. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Ме интересира вашето искуство и познавања на оваа тема. Скоро во секоја професија има потреба од компјутер а имам впечаток дека не се посветува доволно внимание ниту од работодавците ниту од луѓето самите да припазуваат на одредени правила за правилно седење, заштита од зрачење, паузи итн.

Проблеми со грбот, зглобови, очи на е мала работа. А допрва ни претстои кариера.

Во контекст на ова, име едно програмче (WorkRave) кое што е доста корисно. Побарајте го и пробајте.

2. sonic

sonic
    Intern

529
    5
    13 ноември 2007
    Навистина ретко кој корисник на компјутер кој е барем 4 часа дневно пред компјутер не се пожалил на болки во грбот,вратот,проблеми со вртоглавици и слично.

Баш пред некое време налетав на една статија каде што имаше едноставен совет :

Ако работите секојдневно на компјутер по 8 часа , правете пауза на секој 1 изминат час и отидете наполнете чаша вода .... Со ова освен што ќе си дадете мала пауза ќе ја задоволите и дневната потреба за вода што е исто така многу важно.

Програмчево што си го навел ја проширува оваа тематика и ме заинтересира многу ќе го пробам , благодарам Vavo.

3. maximilian

maximilian
    Gaining Experience

1,064
    74
    26 Март 2008
    Во контекст на темава, да се надоврзам со sonic. Кај нас еден асистент на факултетот ни кажува дека секој човек кој целото работно време го поминува пред монитор, има право на 15 минути пауза на секои 45 мин или на секој саат не сум сигурен, како и да е, треба да се прават некои мали паузи.

А за програмчево WorkRave, еве ви линк за download:
    http://www.workrave.org/download/

BTW, го имате и source кодот ако сакате да си мењате нешто :)

4. S

S
    pwnz0r1lla

1,550
    52
    8 Март 2007
    Дефинитивно мора добра фотеља, паузи и физичка активност во слободното време кое го имате после работата или доколку седењето пред компјутер Ви е во слободно време скратете го за физичка активност.

Колку е едноставно да се каже... :(

5. sonic

sonic
    Intern

529
    5
    13 ноември 2007
    :LOL::LOL::LOL::LOL: нели ??? пробај го програмчето :bravo:

6. StarBuck

StarBuck
    HC

1,295
    48
    16 Февруари 2008
    QA
    Знам дека еднаш со професорот по вештачка интелигенција правевме муабет за апликација која ја користи камерата од компјутерот и со помош на recognition алгоритми предупредува при лошо/згрбавено седење на компјутер и жмурење... Доста интересно

7. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    138
    10 ноември 2007
    Машко
    Ова го имам и морам да признаам дека навистина придонесува за тоа ако не психички, барем физички да не се заморувате од седењето пред РС:
    http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=75367&postcount=29

Паузи правам но не редовно, само кога ќе почне да ми се гледа матно. :D
    Навистина е многу поедноставно да се каже отколку да се направи. :sadwalk:

8. stole_pesov

stole_pesov
    Intern

530
    17
    25 Април 2008
    ЈАС на пример од перетерано седење пред компјутер ме заболуваат очите и ми кажаа на 1 саат да си правам пауза да не се оптеретувам.
    Инаку програмчето го симнувам се надевам дека ќе биде интересно хехее:))
    поз.........:ninja2:

9. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Програмчето е топ..знам дека имаше такво на линукс..ама дур го најдов ова веќе си направив свој :) Инаку од мое искуство..ако станеш да се истегнеш на работно место и се прошеташ мислат дека си забушант (таква селска фирма) и те тераат да седиш ко на времето у основно

Сериозно..ова е многу битна работа. Колку и да имаш генетски предиспозиции...страда и кичма и очи..човекот не е дизаниран за работа пред компјутер.

Јас веќе одамна само на ЛЦД работам ама и тие не се со 0 зрачење. Дури и самото тоа што очите ти се фокусирани на фиксен објект ти се заебуваат.

Сподели

Вчитување...