• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Здравје и компјутери

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Ме интересира вашето искуство и познавања на оваа тема. Скоро во секоја професија има потреба од компјутер а имам впечаток дека не се посветува доволно внимание ниту од работодавците ниту од луѓето самите да припазуваат на одредени правила за правилно седење, заштита од зрачење, паузи итн.

Проблеми со грбот, зглобови, очи на е мала работа. А допрва ни претстои кариера.

Во контекст на ова, име едно програмче (WorkRave) кое што е доста корисно. Побарајте го и пробајте.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Навистина ретко кој корисник на компјутер кој е барем 4 часа дневно пред компјутер не се пожалил на болки во грбот,вратот,проблеми со вртоглавици и слично.

Баш пред некое време налетав на една статија каде што имаше едноставен совет :

Ако работите секојдневно на компјутер по 8 часа , правете пауза на секој 1 изминат час и отидете наполнете чаша вода .... Со ова освен што ќе си дадете мала пауза ќе ја задоволите и дневната потреба за вода што е исто така многу важно.

Програмчево што си го навел ја проширува оваа тематика и ме заинтересира многу ќе го пробам , благодарам Vavo.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Во контекст на темава, да се надоврзам со sonic. Кај нас еден асистент на факултетот ни кажува дека секој човек кој целото работно време го поминува пред монитор, има право на 15 минути пауза на секои 45 мин или на секој саат не сум сигурен, како и да е, треба да се прават некои мали паузи.

А за програмчево WorkRave, еве ви линк за download:
http://www.workrave.org/download/

BTW, го имате и source кодот ако сакате да си мењате нешто :)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Дефинитивно мора добра фотеља, паузи и физичка активност во слободното време кое го имате после работата или доколку седењето пред компјутер Ви е во слободно време скратете го за физичка активност.

Колку е едноставно да се каже... :(
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Дефинитивно мора добра фотеља, паузи и физичка активност во слободното време кое го имате после работата или доколку седењето пред компјутер Ви е во слободно време скратете го за физичка активност.

Колку е едноставно да се каже... :(
:LOL::LOL::LOL::LOL: нели ??? пробај го програмчето :bravo:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Знам дека еднаш со професорот по вештачка интелигенција правевме муабет за апликација која ја користи камерата од компјутерот и со помош на recognition алгоритми предупредува при лошо/згрбавено седење на компјутер и жмурење... Доста интересно
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Дефинитивно мора добра фотеља,
Ова го имам и морам да признаам дека навистина придонесува за тоа ако не психички, барем физички да не се заморувате од седењето пред РС:
http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=75367&postcount=29

паузи и физичка активност во слободното време кое го имате после работата или доколку седењето пред компјутер Ви е во слободно време скратете го за физичка активност.
Паузи правам но не редовно, само кога ќе почне да ми се гледа матно. :D
Навистина е многу поедноставно да се каже отколку да се направи. :sadwalk:
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
ЈАС на пример од перетерано седење пред компјутер ме заболуваат очите и ми кажаа на 1 саат да си правам пауза да не се оптеретувам.
Инаку програмчето го симнувам се надевам дека ќе биде интересно хехее:))
поз.........:ninja2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Програмчето е топ..знам дека имаше такво на линукс..ама дур го најдов ова веќе си направив свој :) Инаку од мое искуство..ако станеш да се истегнеш на работно место и се прошеташ мислат дека си забушант (таква селска фирма) и те тераат да седиш ко на времето у основно

Сериозно..ова е многу битна работа. Колку и да имаш генетски предиспозиции...страда и кичма и очи..човекот не е дизаниран за работа пред компјутер.

Јас веќе одамна само на ЛЦД работам ама и тие не се со 0 зрачење. Дури и самото тоа што очите ти се фокусирани на фиксен објект ти се заебуваат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно