• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Зборле e Wordle, но на македонски

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
67
145
www.IT.mk
Wordle е веб сајт за сите љубители на зборови кои сакаат да ги размрдаат сивите ќелии и да пробаат да погодат некој збор од пет букви. Принципот е едноставен.

Звучи интересно, нели? Проблемот е во тоа што имате само шест обиди да го погодите замислениот збор, а тоа што зборовите се на англиски би можеле да претставува дополнителен проблем. Во тој случај, насочете го вниманието на Зборле. Зборле, е Wordle, но за македонски зборови.

Повеќе @ Зборле e Wordle, но на македонски ⋆ IT.mk
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.016
1.451
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Денешниот збор е „камин“.
Who hurt you?

Дајте иос :)
Почесто ќе ја палат луѓе.
Самата замисла на wordle е да биде наједонставно што може, еден ист збор за сите на 24h, веб верзија и без реклами/апликации за монетизација.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
949
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.628
3.468
Да ти кажам право не ни ми текна на такво нешто. Прво пишав авион погодив три букви, и од втора ми текна камин.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.368
3.358
Скопје
www.gorast.com
Who hurt you?


Самата замисла на wordle е да биде наједонставно што може, еден ист збор за сите на 24h, веб верзија и без реклами/апликации за монетизација.

Дајте иос! Клик на икона, мозг, “задоволна фаца”, терс денот…
Едноставен хтмл врапер ќе заврши работа.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
:devilish:

WRUNG
БУЈНИ
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.919
1.163
Понекогаш е работа на погодување, јас сакам да почнам со OUIJA што е вид на табла за комуникација со духови и го има во речник па можам лесно да елиминирам самогласки.
Ова е вчерашниот збор така да не е спојлер
 

Атачменти

  • 2022-01-29.jpg
    2022-01-29.jpg
    68,8 KB · Прегледи: 57

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.368
3.358
Скопје
www.gorast.com
Па напрај го бе дама, 'ко е едноставно...

Испратено од телефоно.

Тоа е нивна работа. Ако јас го направам ќе им ја украдам идејата и апликацијата.
А знаеме дека тоа не е етички и фер...
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
949
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
272949290_5396490733711670_813284198210023903_n.jpg
 

stevo1337

Gaining Experience
17 септември 2012
269
223
Битола
stevo1337's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + be quiet! DARK ROCK SLIM
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT S340
Mouse
Logitech G403
Keyboard
Keychron K2
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
ASUS TUF VG27AQL1A
Дајте иос! Клик на икона, мозг, “задоволна фаца”, терс денот…
Едноставен хтмл врапер ќе заврши работа.
Можиш да си ја „инсталираш“ преку Safari како PWA.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
LIGHT

СЕМКА
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.628
3.468
Самата замисла на wordle е да биде наједонставно што може, еден ист збор за сите на 24h, веб верзија и без реклами/апликации за монетизација.

И тебе ќе ти се насмее среќата сега кога Вечер ќе ти ја купи. Конечно и iOS верзија ќе има.

 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
357
441
Која ви е поентата со споделување на зборовите? Да ги прозиваш што го чуваат зборот у хардкодирана порака што можеш да ја провериш со inspect element е океј, глупа имплементација имаат. Ама другово....
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.796
4.863
Која ви е поентата со споделување на зборовите? Да ги прозиваш што го чуваат зборот у хардкодирана порака што можеш да ја провериш со inspect element е океј, глупа имплементација имаат. Ама другово....
Онака нема поента, во спојлер е ставен. Имаш и опција да не го видиш.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас се откажав, гледам дека ќе ме затепаат. :eek:

Инаку, фората е да ги објавиш што поблиску до 00:00 за да не те обвинат дека препишуваш (за вордле објавуваат решенија на други сајтови, само не знам точно кога).
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.016
1.451
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
И Зборле и Wordle имаат можност да се пофалиш во колку обиди си успеал да го решиш дневното зборче без да им го расипеш задоволството на другите. Стварно е ок да се користи таа опција, посебно што постовите во темава излегуваат и на порталот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.383
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно