• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Збор два за Quantum Dot

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Деновиве веќе е актуелна квантум дот технологијата кај телевизори и некои мобилни телефони. Ќе го има се повеќе и кај мониторите. Во основа најчесто се користи ваквиот израз но сепак кај некои производители може да има и друг назив. Мислам дека сони на пример ваквите панели ги нарекува трилуминос панели.

Доколку се сретнете со овој поим кога купувате телевизор на пример, на кратко тоа значи дека тој телевизор може да прикаже поширок спектар на бои во однос на телевизорите со досегашната технологија.

За што станува збор:

Мониторите и телевизорите денес се најчесто осветлени со лед осветлување. Тоа е ред на ламбички кои се поставуваат на рамката од панелот и потоа истите ја осветлуваат позадината на панелот која е рефлектирачка. Ваквата светлина која првично поминува низ дифузер преку позадината оди кон поларизиран филтер до течните кристали кои или ја пропуштаат или не. Пред да дојде до втор поларизиран филтер светлината поминува низ колор филтри или субпикселите (најчесто црвен, зелен и син).

Светлината е најважна во целиот процес. За жал ледот има синкаста боја. За да се доведе до бела боја која е критична за добра слика на ламбичките се нанесува жолт фосфор.

Она кое е негативно е што таквиот вид на осветлување не може да дозволи поширок спектар на бои од sRGB просторот кај монитори односно REC.709 кај телевизори што е горе доле ист спектар.

Овде влегува во игра квантум дот технологијата. Тоа се нано кристали со посебни својства кои кога ќе се осветлат почнуваат да емитуваат силна светлина во боја. Поголемите може да емитуваат многу силна црвена боја а помалите нано честички зелена. Сината боја веќе доаѓа од ледот.

Филм фолија со нанесени вакви нано кристали е фамозниот квантум дот која се поставува во панелот.

На ваков начин се добива многу почиста боја наспроти белата од лед со слој на жолт фосфор. Исто така на ваков начин бојата има поголем интензитет па оттука панелот веќе може да прикажува поширок спектар на бои.Постои и друг начин на примена каде наместо фолија или филм се поставува туба полна со нано кристали веднаш пред лед ламбичките. Ефектот е ист.

Негативност зошто досега оваа технологија не беше распространета беше поради тоа што нано кристалите се произведуваа од токсична материја наречена кадмиум. Денес се продаваат панели со нано кристали од кадмиум иако во европската унија е ограничено колку кадмиум може да има во еден уред.

Науката откри дека нано кристалите може да се изработуваат од индиум но истиот не е толку флексибилен и добар за ваква употреба.

Ваквите нано кристали ги произведуваат специјализирани фабрики т.е. не Самсунг, ЛГ и сл.

Во наредниот период ќе има експанзија на оваа технологија. Квантум дот нема да го замени ОЛЕД заради неможноста да обезбеди 0% осветлување за црна боја т.е. панелите со квантум дот се сеуште истите ЛЦД панели.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,428
28,137
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да му е мерак на човек да те чита, иде важна одма......
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно