• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Збогум Netscape

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Првиот комерцијален веб прелистувач Netscape Navigator кој беше отскочна даска во светот на интернетот, по тринаесет години заминува во историјата и престанува неговиот развој.

АОL одлучи да ги прекине понатамошниот развој и техничката поддршка за овој броусер. Иако Netscape долго време му беше конкуренција на Internet Explorer, падна во заборав со појавата на Firefox.

"Иако AOL вложи многу време и енергија во обидите за оживување на Netscape Navigator, тие напори не беа доволни за превземање на дел од корисниците на пазарот на веб прелистувачи" - ова е изјавата на главниот директот на Netscape.

Корисниците сеуште ќе можат да го даунлодираат прелистувачот, но AOL ќе престане со издавање на нови сигурносни закрпи.

Извор:Кајгана
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
17
Skopje
Повеќето mainstream програми ќе добијат open source варијанта со текот на времето... се што не е специјализирано... нема пари од тоа..ќе изумре...така и со ова
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,803
79
Мислам дека највише влијание изврши Мозила и тоа беше една од главните причини да престане развивањето на овој пребарувач.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,537
Мислења
858,925
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно