• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Зависноста од интернет доби име „discomgoogolation“

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Од зависноста од интернет, пореметување што се јавува кога не сте во можност да пристапите до интернет, според анкетите, „боледуваат“ скоро 44 проценти од Британците, додека 27 проценти од нив признаваат дека се под поголем стрес кога не можат да се приклучат на интернет.

„Се попристапниот интернет доведе до тоа, за прв пат во историјата, да зачекориме во културата на „инстант“ одговори“, вели доктор Дејвид Луис, кој ова пореметување го дефинирал мерејќи ги отчукувањата на срцето и активноста на мозокот.

Инаку, називот discomgoogolation доаѓа од комбинација на англискиот збор discombobulate, што значи да збуниш, фрустрираш и името на сите познатиот интернет пребарувач „Гугл“.

„Цела вселена и многу различни информации се на само неколку кликања понатаму, со што стануваме зависни од интернетот“, вели Луис.

Кога не можат да се приклучат на интернет, тогаш настапува discomgoogolation, односно доаѓа до зголемување на крвниот притисок и зголемување на мозочната активност.

Извор: А1, Време, itvnews.com
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
dobro ke bese i da udrese na forumov edna anketa kolku se zavisni od internet

priznavam deka sum zavisen od kompjuter ... ali od internet ne ... se ima deseno da idam na mesta kaj so neam dostapnost na net i sum se osekjal bas ubavo ... onaka si vikam da odmoram oci od net....ali koga ke doe vecer i koga na nekoj mu se spie nekoj e par u soba

togas si vikam ... da mi bese PCto filmce ke si gledav ...heheheh
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.790
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно