1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Затворање на off topic подфорумот

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од FLEGMA, 9 Мај 2014.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Ја читам одлуката и не можам да верувам!! Зошто е затворен? Кои се реалните причини за тоа?
  Имаше тролање, увреди, недозволено тргување надвор од огласникот?
  Навистина не ми е јасна одлукава.

  Вака го убивате духот на форумот. Ниеден форум не може да функционира со дресура и присилување. Секој форум има „вентил“ тема...
  И ова е навистина проблем и тоа голем.

  Фала
   
  На Costigan_Jr и Стап им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,591
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  НИЕ не сме СИТЕ форуми и не сакаме да бидеме како сите. На нитуеден форум кој го посетувам редовно нема вакви офтопик теми како што има тука, членовите се по културни и во офтопикот си држат до правилата. И покрај тоа што е офтопик мора да се знае што може а што неможе да се отвори како тема на ИТ форум.
  Одлуката е донесена и нема да се менува, барем не наредните 10-12 месеци.

  Благодарам.
   
  На tupacan, krisbt, SaleSk и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Just putting this out there

  Ако има опција xenforo-во да се исклучи офтопик форумот од Нови мислења, од Активност, од додатоциве од десно, убаво ќе биде. Да се исклучат и лајкови, броење на постови...се.
  Пак ќе има каде се пишува за НЕ-ит теми, но нема да преовладуваат во Нови мислења или каде и да е.
   
  EnableSTAT97, psyside и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Извршете измени на правилата.

  Ова е наједноставен предлог што можам да го дадам. Згора на се, ако не сакате да бидете како сите тогаш казнувај ги пресните тролови а не да ја казнувате цела заедница.

  [edit]
  Во кој подфорум, на пример, би се сместила тема околу лоши сервиси и неправилности на оператори или одредени анализи и искуства на членовите во врска со одреден производ.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Одлуката е оправдана, и порано бил затворен оф-топик подфорумот, по мое видување значи ништо не е перманентно него е приверемено ?
  И мило ми е што вака се води форумов и администрацијата навистина си ја брка работата правилно.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
  OMFG.. Како е така е..само сега ќе имате милион пати повеќе работа! Или од типот порака во инбох „Следен пат гледај да ја погодиш темата“..
  А на форумов има милион теми,под теми.
   
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Наместо офтопик, ако сака некој нешто да пише на ваков форум, секогаш се добредојдени селективни вести од ИТ сферата и општо интересни новости. Точно е постојат engadget, gizmodo, verge и ред други, но не сите вести таму се интересни за нашата публика и не сите вести можат да се интегрираат во одредена дискусиона рамка што ќе бара дообјаснување, ќе разгори дискусија и слично.
   
  SaleSk, AlexM и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Треба подфорумот да постои и да биде оф-топик ама темите да бидат поврзани со технологија, за оние теми каде нема соодветно место на другите подфоруми. Како што кажа Флегма, соодветно место би било тоа за темите од стилот на Бањифико за Техномаркет, или темите што сте се подновиле од компјутерски или технолошки делови, се друго што не соодејствува со ова бришете како на пример „дали готвите“.

  На крај краева оставете го како таков подфорум само реименувајте го во нешто друго да не боде тоа името оф-топик за да се лажат луѓето и направете од таму постовите да не се бројат, така и волкот ќе биде сит и овците ќе бидат на број.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Добар потег на администрацијата. Сега кога ќе кликнам на "нови мислења" не читам кој колку кила кренал на бенч, со колку стероиди се напукал или што зготвил у вторникот за ручек.
   
  На igor_xxxx, tupacan, masterficx и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Се уплашија кога ја видоа темата IT forum 2015ta :D
   
  Sukhoi, stefan_v, JasSum и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Ами ко не не васпитавте на време :D Тоа е,по лоши патишта тргнавме!Со фитнес,додатоци на исхрана,готвење и секакви други пороци :D ccc
  Инаку не се замарам многу јас,ако нема офтопик нека нема,ионака ова е ИТ форум и се знае што е приоритетно.Сепак треба да се почитува одлуката,ионака никој со сила не не држи овде.Инаку знев дека ова ке се деси кога тога,малку по малку излегуваа работите од нормала и стгна до ниво да има повредени членови со ваквите промени.Но битно е за што сме отвориле акаунт тука,за ИТ и да си продолжиме со тој терк.
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Шефе а за клецање муабети кај да праиме сеа ? Дај барем тоа опрајте го :p
   
  На Трајче Дрварчето, Tawe, SmartGuru и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,075
  1,388
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  ако мојата тема Дали Готвите има нешто со затоврањето на оффтопик подфорумот, стварно ми е жал

  "Имате нешто да кажете што не е поврзано со ИТ? Интересни вести, информации или пак сакате да озборувате - Ова е вистинското место за Вас."
   
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ок тоа за фитнес и готвење стварно не ги ни отворив, (немаа смисла), ама калчо ( @Fatal1ty_) верувам дека присуствуваш и на други форуми, еве конкретно во последно време седам на гиксер форумот, универзален форум каде што има членови од цел свет, и баш таму дискутиравме за кој мобилен телефон да се купи нареден, call of duty каква ќе биде новата, итн итн. А е форумот специјализиран за моторџиски теми. Сепак ваша одлука, мој предлог би било еве да има оф-топик ама многу поконтролиран, и да конечно, ама конечно да се почнува да се казни.
   
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Администрација, ве почитувам, и во ред е одлуката со оглед на тематиката на форумот.

  Но муабетот дека форумот е ИТ, и за други работи има мал милион различни „четови“ не ми се допаѓа, бидејќи тука на пример ми е океј заедницата. Се согласувам со FLEGMA дека можеби нема потреба од забегани оф-топик теми, но може да има нешто каде ќе може да се продискутира за некои работи надвор од форумов.

  ЕДИТ: Тоа со казните редно време е да се примени, но да се прецизираат и повеќе детали околу поставеноста.
   
 16. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Делуваш како Алачки кога ќе ја утне рецептата.... :)
   
 17. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,075
  1,388
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  незнам не гледам тоа срање, ама некако така ми врти работата, се отвори таа тема и одма затварање на оффтопик
   
 18. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Потполно се согласувам со ова. Имам уште еден предлог (секако ако може лесно да се изведе ): Нели би било подобро Off-Topic форумот (тука спаѓа и Боречки клуб) да бидат видиливи само за членовите на овај форум ?!
  Нема потреба нерегистриран член да има прстап до теми со препукувања или теми со храна, опрема за вежбање итн. (теми што се вратат веќе 1 месец). Не за друго лоша слика за форумот се остава за потенцијалните челенови. :)
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Па твојата тема беше,шлаг на торта...така се погодило :D
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  99% е до тебе, шо сакаат нека кажат... Бицепси трицепси и ИТ оди некако, и се друго коли, пичи*а и ред други работи за што се збореше е ок... Ама готвење, кулинарство.... Тоа беше дефинитивно за сечење. Ај па тоа, те подржаа цел форум, болје мене со кликањето да ме подржеа помалце ќе болеше :p , се шалам...
  Браво до администрацијата, ве подржувам !
  Али ипак за клецањето размислете :)


  Дај немојте и вие ко владава... Па фали хумор ви се молам !!!
   
 21. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Правилна одлука на администрацијата
   
  На Jokerski му/ѝ се допаѓа ова.
 22. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Народот е во право и кога греши.
   
 23. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Го претеравте со постирање, еден куп теми беа отворени.

  Офтопикот може да се отвори АКО:
  • мислењата не се бројат
  • допаѓањата не се бројат
  • темите да не се листаат во „последни теми“
  • во robots.txt да се стави игнор за гугл да не ги индексира темите

  Во спротивно е многу глупаво, билдате мислења/допаѓања и активноста опаѓа на форумот... Плус на Google излегува ИТ форум ако барате „смешни слики“, „суплементи за билдери“, „што слушате моментално“....
   
  username, masterficx и на prichina им се допаѓа ова.
 24. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  My digital life e najgolemiot forum samo za softver pa imaat oftopick slicni temi kako tuka

  Sto muzika slusate so jadevte deneska dali gotvite I slicno otvori pa vidi ne znaci deka ako forumot e namenet samo za it I samo za toa da se diskutira, duri imaat I forumski igri
  Tuka ispaga kako da sme vo gej zaednica pa samo za toa pravime muabet nemam nisto protiv sto nema oftopik ama nekogas e stvarno mnogu dosadno barem ke svrtis nekoj muabet na toj pod forum a I taka podobro se zapoznavas so clenovite :)
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,159
  26,825
  4 Септември 2008
  Dark Hacker, како бе другар ти го пукнале *урот со муабет за хардвер, на форум за хардвер?
   

Сподели

Вчитување...