1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Заштита за деца

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од skullmonkey, 25 Февруари 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Треба да заштитам компјутер на малолетно дете од сомнителни содржини. Кој е најдобриот начин да го направам тоа? Има ли некој искуство?
  Фала.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  BitDefender parental control. Иди заедно со BitDefender Total Security, мош и со другите две верзии, не сум сигурен за другите две
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Мое мислење, нов јузер на пц без админ привилегии+антивирус+адблокер.
  На КИС-от што го користам има парентал контрол.
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  OpenDNS
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 5. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  116
  101
  27 Април 2016
  Машко
  И ја помислив на guest акаунт на пцто, а на тој со админ привилегии да има пасворд да не може детето да се логира.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не е да му забранам да си работи. Сакам да си инсталира, да брише, да сјебува и да се поправа, ама сакам да го заштитам од порнографија и вируси.
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не моеш дете да заштитиш од порнографија, кад-тад ќе пробие како да дојде до неа.
  У мое време кога се немаше интернет, одевне на саем, на штандот на инфопроект па симињавме порнографија на дискети и ги носевме дома. Бољи парентал контрол од тоа амин, али ете видиш....
   
  На psyman и Martinovski им се допаѓа ова.
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  мислам дека подобро нема да најдеш. бтњ може КИС-от да се заштити со лозинка и воила.
  How to configure Parental Control for a specific account in Kaspersky Internet Security 2013
  [​IMG]
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  116
  101
  27 Април 2016
  Машко
  стаи му аддон у хром и пола проблем решен (оние што имаат блокирано милион порн сајтови)
   
  На olikomerc и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Хм најс, има поента.
   
 11. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  116
  101
  27 Април 2016
  Машко
  А за овој другиот дел со вирусите... Нека те прашува тебе прво дали може да симне одреден фајл, некако антивирус ми е мех :D
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На toshex и skullmonkey им се допаѓа ова.
 13. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Немам користено но TP Link рутерите имаат опција за Parental Control види таа опција да не ти помогне во блокирањето/
   
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
  Остај го нека се искинe од шљакање :ghost::ghost::ghost::ghost::ghost:
   
 15. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  Немој да му браниш, стави програмче за мониторинг на случувањата на компјутерот, попаметно би било, па после као некој профи хакер без да му представиш дека знаеш што прави, советувај го што мислиш дека треба :)

  Во негови очи ке бидеш као „Тато знае све што се случува на компјутер“ :)
  (бар на некое време се надевам)

  А за вируси, јас сум ептен задоволен од Avast + AdBlock Plus (chrome)

  П.С. за деца од 10+ години е препорачливо да фати вирус некогаш :)
  и да го оставиш да се мачи да си го форматира ПЦ-то после :)
  (школа се плаќа нели...)
   
Слични теми
 1. Stane
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,587
 2. angel485mk
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,490
 3. pipelin
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,931
 4. Bozter
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  4,152
 5. gOJDO
  Одговори:
  127
  Прегледи:
  14,612
Вчитување...

Сподели

Вчитување...