• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Заштита од phishing напади [toolbars]

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Ја гледав темата Pomos !!! [e-mail spoofing & phishing] (нормално нели пред да постираме тема проверуваме дали има таква) и гледам дека нема да има проблем што отворам нова тема во врска со заштита од phishing нападите со помош на toolbars за вашите веб прелистувачи. ;)

Нормално постојат повеќе техники за заштита од имениот напад, со помош на некои филтер алатки, консалтинг и т.н. но овде ке набројам 4 toolbar-и што го известуваат корисникот дека посетува измамнички веб страни.
(Од мое искуство и користење на веб прелистувачи, овие toolbar-и можат да се користат и на Mozilla Firefox и на Microsoft Internet Explorer)

- Google Toolbar

*Google toolbar-от содржи динамичка листа на phishing веб страни. Опција за пријавување на измамнички сајт. Предупредување ОТКАКО страната е вчитана, ако страната содржи експлоатација тогаш напаѓачите не се спречени од toolbar-от.


- Netcraft Anti-Phishing Toolbar

*Netcraft Anti-Phishing Toolbar-от прикажува предупредувачка порака ПРЕД страната да се вчита, со избор дали да одите или не на истата.


- TrustWatch Toolbar

*TrustWatch Toolbar-от користи т.н. whitelists за разлика од горенаведените два toolbar-и кои што се blacklists на phishing сајтовите. Whitelists (бела листа) е по која овој toolbar проверува легитимност на сајтот.


- SpoofStick

*SpoofStick toolbar-от има различен пристап од другите. Phishing веб страните често користат различни техники за да го скријат вистинското име на доменот. SpoofStick прикажува на точно кој сајт се наоѓате моментално додека сурфате.

Благодарам. :spienje:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Понапредни корисници немаат потреба од тулбари.

Мене ми се има случено следново сценарио:

Имам акаунт на e-gold. Се пријавив со mail1, после x време, го мењам маилот. Пред y време добивам е-маил на mail1, демек e-gold секјурити ово оно, пријави се и смени си пасвордот.

1. E-gold (или било која друга компанија, e-bay, amazon, moneybookers...) никогаш нема да пратат маил на корисникот каде што ќе му побараат да се логира
2. Секогаш во статус барот гледам на кој линк води.
3. Сигурно има уште некој метод како да се заштитиш (без тулбар) ама моментално сум у гужва па не ми текнува.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
662
628
Skopje
Ај да не отворам нова тука да пишам.

Која е разликата со reklama5.com и reklama5.mk ?

Не ни приметив некако автоматски си пишав .com и едно 5/6 пати си пробав јузер и пас - неуспешно, погрешна лозинка.. Изгуглав реклама5, со мк ми го најде прв, се логирав со истиот јузер/пас па сфатив дека се 2 различни домеини. Тој со .com нема ССЛ, вториов има. Истиот веб/платформа е или?
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.120
10.646
Скопје
Ај да не отворам нова тука да пишам.

Која е разликата со reklama5.com и reklama5.mk ?

Не ни приметив некако автоматски си пишав .com и едно 5/6 пати си пробав јузер и пас - неуспешно, погрешна лозинка.. Изгуглав реклама5, со мк ми го најде прв, се логирав со истиот јузер/пас па сфатив дека се 2 различни домеини. Тој со .com нема ССЛ, вториов има. Истиот веб/платформа е или?
Мене ми прави редирект од ком на мк
 

boksata

On your way to fame
27 декември 2017
371
537
Ај да не отворам нова тука да пишам.

Која е разликата со reklama5.com и reklama5.mk ?

Не ни приметив некако автоматски си пишав .com и едно 5/6 пати си пробав јузер и пас - неуспешно, погрешна лозинка.. Изгуглав реклама5, со мк ми го најде прв, се логирав со истиот јузер/пас па сфатив дека се 2 различни домеини. Тој со .com нема ССЛ, вториов има. Истиот веб/платформа е или?
Има најверојатно искеширано од некогаш, избриши кеш пробај.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
253
129
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Ај да не отворам нова тука да пишам.

Која е разликата со reklama5.com и reklama5.mk ?

Не ни приметив некако автоматски си пишав .com и едно 5/6 пати си пробав јузер и пас - неуспешно, погрешна лозинка.. Изгуглав реклама5, со мк ми го најде прв, се логирав со истиот јузер/пас па сфатив дека се 2 различни домеини. Тој со .com нема ССЛ, вториов има. Истиот веб/платформа е или?
reklama5.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно