• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Заштита на Microsoft Word документи

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Доколку имате некои Microsoft Word документи кои не сакате секој да ги чита, еве го начинот како да ги заштитите:

Најпрво отворете го вашиот документ.

39122655dl7.png


Кликнете на Tools => Options => Security

84530670id5.jpg


Внесете во полето "Password to open" лозинка која ќе служи само за отварање на документот, а во другото поле "Password to modifly" внесете лозинка која ќе служи за измена на документот. Откако еднаш ќе ја внесете саканата лозинка, ќе се отвори прозорец за повторно внесување на лозинката. Внесете ја лозинката и кликнете на Ок.

36122095zi7.jpg


Откако ќе го направите тоа, вашиот документ е заштитен. Кога ќе пробате да го отворите ќе се појави прозорец во кој треба да се внесе лозинката која претходно сте ја поставиле.

61124537cv8.jpg


Откако ќе ја внесете првата лозинка за отворање на документот ќе се отвори нов прозорец за внесување на лозинката за измени на документот.

26942131bt6.jpg


Внесете ја втората лозинка и веќе сте го отвориле вашиот документ и можете целосно да работите со него.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Dobar tutorial.. Ne e neshto teshko i sam go otkriesh no na nekoi i toa gi mrzi.. Pa eve i za niv servirano gotovo, samo da prochitaat :)
:bravo:mad:AMD_fan
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Колку само пати си го имам заборавено пасот вака... :))
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
А доколку сакате да го избришете пасвордот - влезете во
tools menu -> options -> security tab и само избришете го пасвордот што сте го пишале во "Password to open box" и ОК. :))

Искрено ова и не е некоја заштита бидејќи лесно може да се пробие "пасвордиштето". :LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако го отвориш документот со Open Office исто е како да немаш пасс ... иако на некои документи повторно се присутни заштитите
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Ај стави еден вака заштитен документ во атачмент. Мислам дека многу лесно може да се „пробие“.

Има посигурна метода (која многу потешко се разбива).

Нема време моментално да направам туторијал, меѓутоа се работи за ставање на лозинка кога се снима документот.

Значи, на Save As -> Options -> не ми текнува натаму, меѓутоа има опција да се избере вид на енкрипција. Default енкрипција лесно се рабива требаше да се смени во... (не ми текнува сега, моментално сум на линукс не можам да проверам).

Ако некој има време нека направи туторијал и за тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,351
Членови
30,794
Најнов член
meli2011
На врв Дно