• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Заштита на Microsoft Word документи

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Доколку имате некои Microsoft Word документи кои не сакате секој да ги чита, еве го начинот како да ги заштитите:

Најпрво отворете го вашиот документ.Кликнете на Tools => Options => SecurityВнесете во полето "Password to open" лозинка која ќе служи само за отварање на документот, а во другото поле "Password to modifly" внесете лозинка која ќе служи за измена на документот. Откако еднаш ќе ја внесете саканата лозинка, ќе се отвори прозорец за повторно внесување на лозинката. Внесете ја лозинката и кликнете на Ок.Откако ќе го направите тоа, вашиот документ е заштитен. Кога ќе пробате да го отворите ќе се појави прозорец во кој треба да се внесе лозинката која претходно сте ја поставиле.Откако ќе ја внесете првата лозинка за отворање на документот ќе се отвори нов прозорец за внесување на лозинката за измени на документот.Внесете ја втората лозинка и веќе сте го отвориле вашиот документ и можете целосно да работите со него.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Dobar tutorial.. Ne e neshto teshko i sam go otkriesh no na nekoi i toa gi mrzi.. Pa eve i za niv servirano gotovo, samo da prochitaat :)
:bravo:mad:AMD_fan
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Колку само пати си го имам заборавено пасот вака... :))
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
А доколку сакате да го избришете пасвордот - влезете во
tools menu -> options -> security tab и само избришете го пасвордот што сте го пишале во "Password to open box" и ОК. :))

Искрено ова и не е некоја заштита бидејќи лесно може да се пробие "пасвордиштето". :LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако го отвориш документот со Open Office исто е како да немаш пасс ... иако на некои документи повторно се присутни заштитите
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Ај стави еден вака заштитен документ во атачмент. Мислам дека многу лесно може да се „пробие“.

Има посигурна метода (која многу потешко се разбива).

Нема време моментално да направам туторијал, меѓутоа се работи за ставање на лозинка кога се снима документот.

Значи, на Save As -> Options -> не ми текнува натаму, меѓутоа има опција да се избере вид на енкрипција. Default енкрипција лесно се рабива требаше да се смени во... (не ми текнува сега, моментално сум на линукс не можам да проверам).

Ако некој има време нека направи туторијал и за тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,520
Мислења
845,856
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно