• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Заштедете енергија со црн Google

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Според истражувањата, целосно бела веб страница користи околу 74 вати за прикажување на CRT монитор, додека комплетно црна страна само 59. Aко тргнете од тоа дека Google дневно има ~200 милиони пребарувања, кои ако во просек се прикажувани по 10 секунди(~550,000 работни часови) на глобално ниво би значело заштеда од 8.3 мегават часови на ден, односно 3000 годишно. Некој се сетил на ова и направил комплетно црна верзија од омилениот светски пребарувач наречена Ninja. :ninja2:
:))

Извор: 365.com.mk
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Го знам ова, но имаше и екстензија за Огнената Лисица каде што можеше да се смени изгледот на Гугл во црн.
Ова милам дека е подобро решение од Ninija бидејќи кај Нинџа нема ни Мапи, Слики......
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508


Според истражувањата, целосно бела веб страница користи околу 74 вати за прикажување на CRT монитор, додека комплетно црна страна само 59. Aко тргнете од тоа дека Google дневно има ~200 милиони пребарувања, кои ако во просек се прикажувани по 10 секунди(~550,000 работни часови) на глобално ниво би значело заштеда од 8.3 мегават часови на ден, односно 3000 годишно. Некој се сетил на ова и направил комплетно црна верзија од омилениот светски пребарувач наречена Ninja. :ninja2:
:))

Извор: 365.com.mk
Ептен грдо ова, очиеве ме болат :(
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Баш ми се допаѓа. Инаку, љубител сум на црно (црни сајтови, црни позадини...).

:bravo:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Чим е копија на гугл,а заштедува енергија,зошто да не го користиме.:)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
А кога ми е исклучен екранов колку енергија заштедувам. Мој совет ич не го уклучувајте компјутерот ќе заштедите многу енергија. :)):bravo:
 

leopad236-ka

Баниран/a
6 октомври 2008
39
0
Црн а штети енегија и така ми е црната боја мегу моите најубави бои, супер:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно