1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Заработка со Youtube

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од IntelAmd, 6 Април 2018.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Yep! и во новиот проект за ферарито има две in video реклами една на почеток за апликацијата и една на средина за светското првенство во фудбал... Пректот со ламбото му кошта више од 20к... беше во дубаи да вози вистинско ламбо... ептен е мераклија... ;)
   
 2. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  67
  87
  29 Јуни 2016
  Машко
  Одложено е до крај на Април. Би требало полека да одобруваат нови канали од нивна официјална објава на twitter.
  View: https://twitter.com/TeamYouTube/status/978873817106960384

  Да, можно е. Али тоа би требало некоја група да те таргетира, и намерно да ги клика рекламите на твоите видеа. и ако видиш голема невообичаена промена во кликање на рекламите во адсенсе единствено што можеш да направиш е disable monetization и да го пријавиш случајот. Ако имаш нешто да прашаш во врска за youtube мислам дека би можел да ти одговорам.
   
  Изменето од модератор: 9 Април 2018
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Со над 50% Америчка публика заработката ќе биде околу 1$ на секои 1000 прегледи. За канали над 100к субс и те како се исплати ако се има во предвид дека пари ќе се заработуваат и од patreon и од спонзорства, а подоцна и од merchandise.

  Но на крај се сведува на тоа колкави трошкови ќе има каналот, така ќе варира и заработката. Ако брзо накачува субс каналот, јас би вложил дури и да сум во минус бидеќи подоцна ќе се добие константен приход на пари.
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,052
  561
  12 Април 2017
  Машко
  Не е возможно да правиш видеа на Македонски или друг јазик и да заработуваш многу. Видеата треба да бидат на англиски за да може да ги гледаат луѓе од целиот свет. Најголем дел од рекламите доагаат од САД, ако не е каналот на англиски, нема гледачи од САД и се намалува бројот на реклами за голем процент. Ако сакаш имај и 2.5М субс ако каналот ти е на македонски денар нема да видиш.
   
 5. jassum20

  jassum20
  Intern

  16
  7
  15 Февруари 2014
  Машко
  И јас почнав со јт. Барам критики од вас поискусните за да се подобрам во наредните видеа.

  Everyday Improvement


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  MarijaY, prichina и на stefan_off им се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,052
  561
  12 Април 2017
  Машко
  Еве ајде јас прв да бидам.
  Канал за self-improvement без човек во видео не ја покажува твојата само-доверба и дека ти си поминала низ работите кои ги кажуваш, исто така не спомнуваш никакви примери за истите ситуации, како да се копирани од други канали.

  Можеби е моја преференца, но ако некој ми дава животни совети, би сакал лично да ги каже, а не преку цртежи и илустрации.

  Еве јас еден канал што следам: Charisma on Command
   
  На tupacan и jassum20 им се допаѓа ова.
 7. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  334
  282
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Ајде со среќа.
  На првото видео звукот е доста лош, на второт е малку подобар. Мора да има добар звук за вакви видеа кога треба да се слиша говор. Види побарај некој подобар микрофон или ако имаш буџет купи си го ова или ова.
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. jassum20

  jassum20
  Intern

  16
  7
  15 Февруари 2014
  Машко
  Фала многу.
  Можеби во наредните ќе се појавам, ама сега сакам да правам ревју на мотивациски книги.


  Sent from my iPhone using Tapatalk

  Фала, ќе разгледам.
  Знам дека е лош на првото видео, но го правев повеќе од еден месец и пак не беше одлично и одлучив да ставам нешто за да почнам малце по малце.


  Sent from my iPhone using Tapatalk

  Што викаш за звукот на ова видео.
  View: https://youtu.be/aNqTM6bN5Jc

  Купив слушалки од 8к со вграден микрофон.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 18 Јули 2019
  На Costigan_Jr и stefan_off им се допаѓа ова.
 9. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,463
  1,908
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Подобар, но не доволно добар. Зашто си дал 8к за слушалки, кога за помалку пари имаш одлични микрофони со кои снимаат поголем дел од светските јутубери?

  Инаку се согласувам со членот дека треба да се појавуваш во видеата. За содржината, немам коментар пошто не можев да дослушам ниедно видео, т.е. аудио, поради лошиот звук.
   
  На stefan_off и jassum20 им се допаѓа ова.
 10. jassum20

  jassum20
  Intern

  16
  7
  15 Февруари 2014
  Машко
  Погоре ми го препорачаа BLUE Snowball

  Добар е или некој друг да барам?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 11. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  334
  282
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Потполно се согласувам со @tupacan за прашањето зошто си дал 8к за слушаки со микрофон.
  Мислам дека звукот со микрофонот од слушалките е полош од звукон на 2рото видео.

  Еве ти search на YT и ќе видиш дека многу луѓе го препорачуваат микрофонот или е во топ 5те.
  Секако ова е Македонија и нема некој голем избор и евтини цени, но ако имаш шанса да ѓи вратиш назад слушалките од 8к за 6к ќе си го земеш микрофонот и за 2к ќе најдеш солидни слушалки. Јас лично го нема користено микрофонот.
  Секако не е се до микрофонот како и за се треба мала обработка на аудиото.
   
 12. jassum20

  jassum20
  Intern

  16
  7
  15 Февруари 2014
  Машко
  Фала многу за советите. Исто да ве прашам за обработка на аудиото со која програма да правам обработка и што треба да сменам во обработката (на кок дел да обрнам внимание)? Имам пробано со Audacity.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  334
  282
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  @jassum20 јас немам некое искуство со обработка на аудио. Знам дека има некоја алатка - програм дел од Adobe CC која е наменета за обработка на аудио. Некој поискусен ако може да сподели совет за обработка на аудио.
   
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Има јутуб туторијали еден тон за како да доловиш подобра боја на аудиото, ама пак ти треба оригиналното аудио да е гласно, чисто, без шум и колку толку со квалитетна опрема снимено.
   
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  707
  2,349
  27 Јануари 2014
  Машко
  Adobe Audition и Audacity. Ѕирни го видеово, кратко и јасно, за почеток е супер.
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Направи си канал со содржина: „Како до лесни пари“. Сигурен сум дека милијарда будали ќе се закачат на твојот канал :p
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  218
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Абе прави ASMR видеа.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 18. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  334
  282
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  @jassum20 На видеото ACRES OF DIAMONDS by Russell Conwell најмногу ми се допаѓа звукот. Дали позадинската музика ти беше ептен погодена или на друг начин го имаш снимано аудиото но вака веќе се слушат - гледат клиповите.
   
 19. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  На каков начин Youtube врши исплата на парите од монетизација на корисници од Македонија? Paypal сервисот за примање пари во Македонија не е достапен. Кои опции ги има Youtube за корисниците од Македонија?
   
 20. efto

  efto
  Gaining Experience

  288
  248
  19 Април 2007
  Отвори Пејпал во друга држава каде што може да се примаат средства.
   
  На da900 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,408
  1,101
  2 Јануари 2012
  Машко
  Директно на сметка ти се праќаат парите.
   
  На da900 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. MarijaY

  MarijaY
  Intern

  1
  1
  17 Јули 2019
  Женско
  Imas subscribe od mene ❤️
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,408
  1,101
  2 Јануари 2012
  Машко
  Како ги анимираш видеава?
   
 24. jassum20

  jassum20
  Intern

  16
  7
  15 Февруари 2014
  Машко
  ViseoScribe


  Sent from my iPhone using Tapatalk

  Fala. Nekolku meseci nemam napraveno video, treba da se zaozbilam :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 18 Јули 2019
  На BlackOuttheWoRlD и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 25. mitevski83

  mitevski83
  Intern

  5
  1
  18 Февруари 2018
  Машко
  Mortal Kombat Mobile, мојата омилена игра ми беше инспирација за креирање на youtube канал.За 3-4 месеци имам 2300 гледања или 200час. Го правам од хоби бидејки ја сакам андроид играва.
  Било каква критика, предлог и сугестија за мојот канал е добредојден.
  Ова е мојот канал :
  Mortal Kombat Ares

  Сега за сега прегледите се 20%од Македонија 15%од Уса и Други.
   
Слични теми
 1. Filmovi
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  7,314
 2. l1d0v1c
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,335
 3. Deki_te
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,657
 4. Luxell
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  975
 5. D
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,718
Вчитување...

Сподели

Вчитување...