1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Заработка со Youtube

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од IntelAmd, 6 Април 2018.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,172
    23,786
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Yep! и во новиот проект за ферарито има две in video реклами една на почеток за апликацијата и една на средина за светското првенство во фудбал... Пректот со ламбото му кошта више од 20к... беше во дубаи да вози вистинско ламбо... ептен е мераклија... ;)

2. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

55
    68
    29 Јуни 2016
    Машко
    Одложено е до крај на Април. Би требало полека да одобруваат нови канали од нивна официјална објава на twitter.
    View: https://twitter.com/TeamYouTube/status/978873817106960384

Да, можно е. Али тоа би требало некоја група да те таргетира, и намерно да ги клика рекламите на твоите видеа. и ако видиш голема невообичаена промена во кликање на рекламите во адсенсе единствено што можеш да направиш е disable monetization и да го пријавиш случајот. Ако имаш нешто да прашаш во врска за youtube мислам дека би можел да ти одговорам.

Изменето од модератор: 9 Април 2018
    На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

911
    854
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Со над 50% Америчка публика заработката ќе биде околу 1$ на секои 1000 прегледи. За канали над 100к субс и те како се исплати ако се има во предвид дека пари ќе се заработуваат и од patreon и од спонзорства, а подоцна и од merchandise.

Но на крај се сведува на тоа колкави трошкови ќе има каналот, така ќе варира и заработката. Ако брзо накачува субс каналот, јас би вложил дури и да сум во минус бидеќи подоцна ќе се добие константен приход на пари.

4. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

799
    390
    12 Април 2017
    Машко
    Не е возможно да правиш видеа на Македонски или друг јазик и да заработуваш многу. Видеата треба да бидат на англиски за да може да ги гледаат луѓе од целиот свет. Најголем дел од рекламите доагаат од САД, ако не е каналот на англиски, нема гледачи од САД и се намалува бројот на реклами за голем процент. Ако сакаш имај и 2.5М субс ако каналот ти е на македонски денар нема да видиш.

5. jassum20

jassum20
    Intern

13
    4
    15 Февруари 2014
    Машко
    И јас почнав со јт. Барам критики од вас поискусните за да се подобрам во наредните видеа.

Everyday Improvement

Sent from my iPhone using Tapatalk

На prichina и stefan_off им се допаѓа ова.
  6. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

799
    390
    12 Април 2017
    Машко
    Еве ајде јас прв да бидам.
    Канал за self-improvement без човек во видео не ја покажува твојата само-доверба и дека ти си поминала низ работите кои ги кажуваш, исто така не спомнуваш никакви примери за истите ситуации, како да се копирани од други канали.

Можеби е моја преференца, но ако некој ми дава животни совети, би сакал лично да ги каже, а не преку цртежи и илустрации.

Еве јас еден канал што следам: Charisma on Command

На tupacan и jassum20 им се допаѓа ова.
  7. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

307
    262
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    Ајде со среќа.
    На првото видео звукот е доста лош, на второт е малку подобар. Мора да има добар звук за вакви видеа кога треба да се слиша говор. Види побарај некој подобар микрофон или ако имаш буџет купи си го ова или ова.

На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. jassum20

jassum20
    Intern

13
    4
    15 Февруари 2014
    Машко
    Фала многу.
    Можеби во наредните ќе се појавам, ама сега сакам да правам ревју на мотивациски книги.

Фала, ќе разгледам.
    Знам дека е лош на првото видео, но го правев повеќе од еден месец и пак не беше одлично и одлучив да ставам нешто за да почнам малце по малце.

На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jassum20

jassum20
    Intern

13
    4
    15 Февруари 2014
    Машко
    Што викаш за звукот на ова видео.
    View: https://youtu.be/aNqTM6bN5Jc

Купив слушалки од 8к со вграден микрофон.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  10. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,418
    1,827
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Подобар, но не доволно добар. Зашто си дал 8к за слушалки, кога за помалку пари имаш одлични микрофони со кои снимаат поголем дел од светските јутубери?

Инаку се согласувам со членот дека треба да се појавуваш во видеата. За содржината, немам коментар пошто не можев да дослушам ниедно видео, т.е. аудио, поради лошиот звук.

На stefan_off и jassum20 им се допаѓа ова.
  11. jassum20

jassum20
    Intern

13
    4
    15 Февруари 2014
    Машко
    Погоре ми го препорачаа BLUE Snowball

Добар е или некој друг да барам?

12. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

307
    262
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    Потполно се согласувам со @tupacan за прашањето зошто си дал 8к за слушаки со микрофон.
    Мислам дека звукот со микрофонот од слушалките е полош од звукон на 2рото видео.

Еве ти search на YT и ќе видиш дека многу луѓе го препорачуваат микрофонот или е во топ 5те.
    Секако ова е Македонија и нема некој голем избор и евтини цени, но ако имаш шанса да ѓи вратиш назад слушалките од 8к за 6к ќе си го земеш микрофонот и за 2к ќе најдеш солидни слушалки. Јас лично го нема користено микрофонот.
    Секако не е се до микрофонот како и за се треба мала обработка на аудиото.

13. jassum20

jassum20
    Intern

13
    4
    15 Февруари 2014
    Машко
    Фала многу за советите. Исто да ве прашам за обработка на аудиото со која програма да правам обработка и што треба да сменам во обработката (на кок дел да обрнам внимание)? Имам пробано со Audacity.

14. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

307
    262
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    @jassum20 јас немам некое искуство со обработка на аудио. Знам дека има некоја алатка - програм дел од Adobe CC која е наменета за обработка на аудио. Некој поискусен ако може да сподели совет за обработка на аудио.

15. toshex

toshex
    Unstoppable

3,780
    3,639
    18 Септември 2013
    Машко
    Има јутуб туторијали еден тон за како да доловиш подобра боја на аудиото, ама пак ти треба оригиналното аудио да е гласно, чисто, без шум и колку толку со квалитетна опрема снимено.

16. M.Pix

M.Pix
    Модератор

599
    1,983
    27 Јануари 2014
    Машко
    Adobe Audition и Audacity. Ѕирни го видеово, кратко и јасно, за почеток е супер.

На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

510
    202
    28 ноември 2015
    Машко
    Направи си канал со содржина: „Како до лесни пари“. Сигурен сум дека милијарда будали ќе се закачат на твојот канал :p

На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Justice for All

Justice for All
    Gaining Experience

211
    125
    10 Септември 2010
    Машко
    Абе прави ASMR видеа.

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

307
    262
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    @jassum20 На видеото ACRES OF DIAMONDS by Russell Conwell најмногу ми се допаѓа звукот. Дали позадинската музика ти беше ептен погодена или на друг начин го имаш снимано аудиото но вака веќе се слушат - гледат клиповите.

Слични теми
  1. Filmovi
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    6,797
  2. dArrkii
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    2,914
  3. Deki_te