• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Заработка онлајн

 • Ја почнал/а темата
 • #1

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
897
563
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Здраво на сите,


Се надевам сите сте добри во ова лошо време,а ако не се надевам ќе стегните заби и ќе се изборите.

Се мислам еден период на кој начин е најдобро заработка на интернет.
Пред се сакам да напоменам дека лично неќам фриленсерство.
Повеќе ме привлекува affiliate marketing, adsense и се остало.

Гледам туторијали али повеќето се вртат во круг без главните цели како до.

1. Google Sites го користат со affiliate. со clickbank или директ со некој производител.
2. Adsense треба сопствен домен за да можи да се користи?
3. На што поточно да се посочиме при навлегување на овој бизнис.
4. Начин на исплата? Дали е морален paypal или може директ преку банка.
5. Дали има достојна заработка?

Би замолил некој да објасни ако сака и да образложи на погорните точки(1,2,3,4,5), и да додади по нивно мислење екстра инфо.

Секое мислење е добредојдено, а ако темава е дупликат, пренасочетеме на правилната. Побарав но не најдов.

Фала однапред.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,764
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
1. Google Sites го користат со affiliate. со clickbank или директ со некој производител.
2. Adsense треба сопствен домен за да можи да се користи?
3. На што поточно да се посочиме при навлегување на овој бизнис.
4. Начин на исплата? Дали е морален paypal или може директ преку банка.
5. Дали има достојна заработка?

Би замолил некој да објасни ако сака и да образложи на погорните точки(1,2,3,4,5), и да додади по нивно мислење екстра инфо.

Секое мислење е добредојдено, а ако темава е дупликат, пренасочетеме на правилната. Побарав но не најдов.

Фала однапред.
1. Google Sites го користат со affiliate. со clickbank или директ со некој производител.

Колку што знам не, ама не сум запознаен со Google Sites.

2. Adsense треба сопствен домен за да можи да се користи?

Ти треба добро естаблирана веб страна (и домен нели) за акаунтот да биде одобрен. После тоа акаунтот можеш да го користиш на колку сакаш сајтови (во рамките на ToS на гугл нормално). За верификација на истиот стига писмо по пошта на домашна адреса со код. Мислам на физичко писмо во сандаче. Барем така беше.

3. На што поточно да се посочиме при навлегување на овој бизнис.

На креирање или добро крадење содржини, SEO оптимизација, AMP и се друго што иде во прилог кон квалитетна содржина.

4. Начин на исплата? Дали е морален paypal или може директ преку банка.

Гугл не подржуваше Paypal колку што знам, порано беше со чек ама чекот многу банки не го уновчуваа, сега е со уплата на сметка во банка. При што ти треба девизна сметка во банка, адреса на банката и SWIFT кодот на банката. Ќе ти објаснат на шалтер.

5. Дали има достојна заработка?

Зависи од сајтот/сајтовите. Едно време вадев околу 3-5$ на ден во пикот (пред околу 7-8 год со 6 сајтови.) после тоа запуштив. Сега незнам како стојат работите. Ако е е само 1 сајт, не би препорачал, колку и да е посетен.


Мислам дека е малце касно за влегување во овој бизнис.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,392
2,234
Пред се сакам да напоменам дека лично неќам фриленсерство.
Што и да почнуваш и што и да правиш, за онлајн заработка во секој случај потребни ти се (1) decent skills дали од маркетинг, дизјан или било што и (2) да си го испотиш гзот и (3) да прифатиш дека треба да плаќаш провизии.

Верувај дека колку и едноставно да звучат тие идеи дека имаш пасивен приход и така лесно се заработува онлајн се само приказни за деца.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
897
563
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Што и да почнуваш и што и да правиш, за онлајн заработка во секој случај потребни ти се (1) decent skills дали од маркетинг, дизјан или било што и (2) да си го испотиш гзот и (3) да прифатиш дека треба да плаќаш провизии.

Верувај дека колку и едноставно да звучат тие идеи дека имаш пасивен приход и така лесно се заработува онлајн се само приказни за деца.
1,2,3 ги поседувам, а ако тоа го работиш би биле благодарни да објасниш повеќе околу affiliate стратегиите.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,266
28,567
kalco.ru
АКо сакаш да заработуваш од affiliate тогаш потребно ти е да имаш сајт/ови кои ќе ти имаат добро таргетиран трефик, а потоа да им нудиш продукти/услуги кои ќе ги продаваш преку твојот сајт.
Ако сакаш да заработуваш од реклами, тогаш бркај деца како таргет и нуди што е можно по ретардиран контент. Колку се по шит толку ќе имаш повеќе прегледи.

Како рефеенца земи ги најдобрите youtube канали во светот и во регионот и анализирај им контент. Пример пју ди пај (ме мрзи да барам како се пишува точно на англиски) просечна публика му е 9 години.

ја кога би си решил да правам сега youtube канал или било каков бизнис тоа би бил со деца/за деца... бидејќи децата се најверни фанови и најлакумни за да им продадеш содржина, која btw мора да биде шит, ако е корисно и едукативно ништо не правиш.

Поздрав.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,392
2,234
1,2,3 ги поседувам, а ако тоа го работиш би биле благодарни да објасниш повеќе околу affiliate стратегиите.
Јас сум постручен за фриленсинг да објаснам. Но поентата ми беше дека и да сакаш Affiliate Marketing и слични работи, пак имаш доста работа додека ти профункционира се.

Мислев дека избегаваш фриленс, зашто сметаш дека ова е полесно. :)
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
АКо сакаш да заработуваш од affiliate тогаш потребно ти е да имаш сајт/ови кои ќе ти имаат добро таргетиран трефик, а потоа да им нудиш продукти/услуги кои ќе ги продаваш преку твојот сајт.
Ако сакаш да заработуваш од реклами, тогаш бркај деца како таргет и нуди што е можно по ретардиран контент. Колку се по шит толку ќе имаш повеќе прегледи.

Како рефеенца земи ги најдобрите youtube канали во светот и во регионот и анализирај им контент. Пример пју ди пај (ме мрзи да барам како се пишува точно на англиски) просечна публика му е 9 години.

ја кога би си решил да правам сега youtube канал или било каков бизнис тоа би бил со деца/за деца... бидејќи децата се најверни фанови и најлакумни за да им продадеш содржина, која btw мора да биде шит, ако е корисно и едукативно ништо не правиш.

Поздрав.
Погрешно, само затоа што не ти се свиѓа ПДП не значи дека е шит. Има многу безвезе креатори ама пдп не е еден од тие. Моментално публиката му е 24-30 години мнозинство и ги има еден од најголемите сабредити.

По коментаров делуваш доста постар и од тоа што го имам приметено постарите не можат да го сфатат тоа што е моментално популарно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
897
563
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
АКо сакаш да заработуваш од affiliate тогаш потребно ти е да имаш сајт/ови кои ќе ти имаат добро таргетиран трефик, а потоа да им нудиш продукти/услуги кои ќе ги продаваш преку твојот сајт.
Ако сакаш да заработуваш од реклами, тогаш бркај деца како таргет и нуди што е можно по ретардиран контент. Колку се по шит толку ќе имаш повеќе прегледи.

Како рефеенца земи ги најдобрите youtube канали во светот и во регионот и анализирај им контент. Пример пју ди пај (ме мрзи да барам како се пишува точно на англиски) просечна публика му е 9 години.

ја кога би си решил да правам сега youtube канал или било каков бизнис тоа би бил со деца/за деца... бидејќи децата се најверни фанови и најлакумни за да им продадеш содржина, која btw мора да биде шит, ако е корисно и едукативно ништо не правиш.

Поздрав.
Концептот на страната ќе ми биде најмонедирзиран, niche како што сум замислил гледав конкуренти на првата страна и можам да кажам голем срам за дизајн и нечито пишувано. Ништо не им е прегледно куп реклами под секој мал параграф.

Јас почетно по лансирање ќе ставам affiliate линкови и имам социјална мрежа што таргетира маса на луѓе од мојот niche

Google ads планирам да ставам по добивање на задоволителен трафик. Нормално со мера. Нема да монетизирам на др начин почетно да не ме таргетира гугл и рангира најниско.
Нормално имам познавање но има раб што сеуште не ги знам и не знам дека постојат. Но се надевам со тек на време.

Фала ви на сите за објаснувањето.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,266
28,567
kalco.ru
Некој типс што јас го знам, не ми е професија може друг да каже повеќе нешто ако има.

Купи домен кои е стар, не купувај нов. Новите гугл полошо ги рангира од оние што веќе биле регистриани во минатото.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,764
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Концептот на страната ќе ми биде најмонедирзиран, niche како што сум замислил гледав конкуренти на првата страна и можам да кажам голем срам за дизајн и нечито пишувано. Ништо не им е прегледно куп реклами под секој мал параграф.

Јас почетно по лансирање ќе ставам affiliate линкови и имам социјална мрежа што таргетира маса на луѓе од мојот niche

Google ads планирам да ставам по добивање на задоволителен трафик. Нормално со мера. Нема да монетизирам на др начин почетно да не ме таргетира гугл и рангира најниско.
Нормално имам познавање но има раб што сеуште не ги знам и не знам дека постојат. Но се надевам со тек на време.

Фала ви на сите за објаснувањето.

Уф ако си сам, многу работа е. Збориме за 10+ саати дневно. Постирање content на сајтот/сајтовите, па сето тоа после да се шерува, па на социјалните мрежи акаунтите да се работат + нови работи на сајтовите + менаџирање на серверот, мејлинг листи па на гугл/facebook им текнало да ги чепнат API-ата и со тоа да ти скршат неколку работи итн итн.

Ама се излегува на крај ако си упорен. Во секој случај среќа и успех, најлошо е кога ќе се откажеш откако си создал нешто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
897
563
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Уф ако си сам, многу работа е. Збориме за 10+ саати дневно. Постирање content на сајтот/сајтовите, па сето тоа после да се шерува, па на социјалните мрежи акаунтите да се работат + нови работи на сајтовите + менаџирање на серверот, мејлинг листи па на гугл/facebook им текнало да ги чепнат API-ата и со тоа да ти скршат неколку работи итн итн.

Ама се излегува на крај ако си упорен. Во секој случај среќа и успех, најлошо е кога ќе се откажеш откако си создал нешто.
Не сум сам ќе имам помош. А ако некогаш покажи добра добивка ќе се вработуваат луѓе и ќе бидат обучувани за истото.

Благодарам за советите!!!
Мислењето е автоматски споено:

Некој типс што јас го знам, не ми е професија може друг да каже повеќе нешто ако има.

Купи домен кои е стар, не купувај нов. Новите гугл полошо ги рангира од оние што веќе биле регистриани во минатото.
Најдов име на домен кој што го продаваат 3000 евричи.
Читав 1 период дека веќе не било легално да чуваат домени без да ги користат али...

А ако може да ги шиткаат, далеку од буџет ми е да купувам :/
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
47
41
Не сум сам ќе имам помош. А ако некогаш покажи добра добивка ќе се вработуваат луѓе и ќе бидат обучувани за истото.

Благодарам за советите!!!
Мислењето е автоматски споено:


Најдов име на домен кој што го продаваат 3000 евричи.
Читав 1 период дека веќе не било легално да чуваат домени без да ги користат али...

А ако може да ги шиткаат, далеку од буџет ми е да купувам :/
Според мене најдобро е да почнеш со поефтин домен него да фрлаш пари за скапи домени бидејки си почетник во се.. Немаш идеа како функционира SEO оптимизација што најдобро ќе го научиш преку свои грешки и искуства за разлика од некои си GURU TUTORIALS, како истиот домен најефикасно да го изрекламираш преку социјални мрежи итн.......
Има многу луѓе кои буквално мислат ако фрлат поголема цифра и купат работи кои ќе им дадат предност или пак курсеви од по 1k$ преку ноќ ке имаат добра заработувачка и пасивна заработка.... буквално се ти е џабе ако незнаеш како да го искористиш потенцијалот што го имаш.
Почетокот ќе ти е тежок бидејки ништо нема да ти функционира како што си замислил но со тек на време ќе си ги сватиш грешките и ќе стекнеш предности.
Без разлика што и да почнеш денес ќе ти треба вложување дали било YT или пак WEB content ќе ти треба одредена сума за почеток.
Како и да е со среќа само немој да се откажеш после месец дена бидејки ќе ти биде само џабе потрошено време а тоа дека е касно за влегување во било кој бизнис како што спомна ARMac е далеку од касно доколку имаш искуство во тоа што го правиш ќе немаш некоја преголема конкуренција и секогаш има простор за добра заработка.

Погрешно, само затоа што не ти се свиѓа ПДП не значи дека е шит. Има многу безвезе креатори ама пдп не е еден од тие. Моментално публиката му е 24-30 години мнозинство и ги има еден од најголемите сабредити.

По коментаров делуваш доста постар и од тоа што го имам приметено постарите не можат да го сфатат тоа што е моментално популарно.
Секој има различен вкус на тоа какви видеа сака да гледа а тоа дека Pewdiepie е нешто посебен е далеку од точно бидејки има толку добри креатори со далеку подобар контент ако збориме според истиот тип на видеа кои ги прават. Разликата е во тоа што ПДП е познат затоа што има најголем број на субс а кај 99% од младиве тоа им е најбидно денес лајкови, субс , глумење старс на инста.... (тикток да не го спомнувам пропаст) затоа и е гледан и децава го гледаат како интересен бидејки е познат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
897
563
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Според мене најдобро е да почнеш со поефтин домен него да фрлаш пари за скапи домени бидејки си почетник во се.. Немаш идеа како функционира SEO оптимизација што најдобро ќе го научиш преку свои грешки и искуства за разлика од некои си GURU TUTORIALS, како истиот домен најефикасно да го изрекламираш преку социјални мрежи итн.......
Има многу луѓе кои буквално мислат ако фрлат поголема цифра и купат работи кои ќе им дадат предност или пак курсеви од по 1k$ преку ноќ ке имаат добра заработувачка и пасивна заработка.... буквално се ти е џабе ако незнаеш како да го искористиш потенцијалот што го имаш.
Почетокот ќе ти е тежок бидејки ништо нема да ти функционира како што си замислил но со тек на време ќе си ги сватиш грешките и ќе стекнеш предности.
Без разлика што и да почнеш денес ќе ти треба вложување дали било YT или пак WEB content ќе ти треба одредена сума за почеток.
Како и да е со среќа само немој да се откажеш после месец дена бидејки ќе ти биде само џабе потрошено време а тоа дека е касно за влегување во било кој бизнис како што спомна ARMac е далеку од касно доколку имаш искуство во тоа што го правиш ќе немаш некоја преголема конкуренција и секогаш има простор за добра заработка.Секој има различен вкус на тоа какви видеа сака да гледа а тоа дека Pewdiepie е нешто посебен е далеку од точно бидејки има толку добри креатори со далеку подобар контент ако збориме според истиот тип на видеа кои ги прават. Разликата е во тоа што ПДП е познат затоа што има најголем број на субс а кај 99% од младиве тоа им е најбидно денес лајкови, субс , глумење старс на инста.... (тикток да не го спомнувам пропаст) затоа и е гледан и децава го гледаат како интересен бидејки е познат.
Благодарам за поопширното објаснување. Да од се SEO ми е најтешкото што можам да го сконтам и цело време имам прашања што неможам одговор да им најдам, има куп туторијали што 99% се далеку од тоа што го пишува во насловот и се се базира Here is how I made 150k in 1 month. Има нормално добри содржини и во нив али не толку корисни, и нормално не клучните цели.

Имам буџет за нов домен и хостирање. Планирам 2,3 месеци да работам на проектот и продуктите што сакам да ги рекламирам, и нормално план за понатака надоградување на нови продукти на неделно ниво да се апдејтира.

Норнмално бизнисов не го почнувам од разонода, па имам пари за фрлање, туку кејф и нормално времево е такво пари баш многу нема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,280
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно