1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Започнување со Python

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од dimsa, 15 Јануари 2016.

 1. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Дајте некој продлог за почнување со Python. Почнав со Codecademy па ме интересира дали има уште некој добар ресурс кој може да се искористи. Се мислев меѓу Ruby и python и ми делува дека Python може да има погенерална употреба (дата, web apps).
   
 2. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,437
  859
  1 Април 2012
  Машко
  Прочитај ја книгата Automate the boring stuff.
   
  Zeddomazed, DrMTR и на dimsa им се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,207
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пребарај по форумов, имаш мал куп на приложени материјали. не отварај тема за џабе кога го има истото што го бараш од порано.
   
 4. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Не знам дали примети дека се бајати и празни темите ! Башка побарав сугестија, а веројатно ќе добиев забелешка и ако пишам на тред стар неколку години :) :)
   
  На artweb и Oktar им се допаѓа ова.
 5. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,437
  859
  1 Април 2012
  Машко
  Исто така можеш да го разгледаш јутуб каналот Sentdex, доста добри видеа има. Но сепак мислам дека треба да ја прочиташ Automate the Boring Stuff, или пак Learn Python the Hard Way. Курсевите на codecademy се во Python 2.7, но би ти препорачал да се префрлиш на Python 3.
   
  На dimsa и Глупав им се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,207
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 7. simplicitas_

  simplicitas_
  Gaining Experience

  56
  52
  20 oктомври 2015
  Машко
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Добра забелешка, гледам и на Learn Python the Hard Way интро видеото е инсталација на 2.7, зш така ? Кога веќе има 3 и старата не се равива ?
   
 9. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Според содржината курсот делува импресивно. Цената од 222 евра делува солено ама па коа ке размислиш тоа ти како на класичен курс да одиш, по 1000че месечно :) Фала пријателе
   
  На simplicitas_ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,437
  859
  1 Април 2012
  Машко
  Не сум некој експерт во Python, така да ако грешам некој нека ме поправи, ама мислам дека причината поради која сеуште се користи 2.7 е тоа што голем дел од веќе напишаниот код е 2.7, и тоа што има libraries кои поддржуваат само 2.7 .

  Во секој случај, разликата помеѓу 2.7 и 3 не е голема, па затоа би ти препорачал да почнеш да програмираш во Python 3 колку да ти стане навика, па после ако ти треба нешто специфично што го има само во 2.7 ќе користиш 2.7 .

  Доста добро место за поставување прашања е reddit комјунитито learnpython, исто така имаат препорачано голем број книги и курсеви на нивното wiki.
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Провери thenewboston, премногу добро објаснува ама и од друга страна премногу едноставно. После ќе треба сам да продолжиш да решаваш проблеми доколку сакаш солидно да го совладаш.
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  На simplicitas_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,067
  3,717
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас почнав со следење на бостон каналот на ЈуТјуб, одлично објаснува дечкото. Инаку, случајно отворив и гледам дека го намалиле на 15 долари тоа курсот од погоре. Вреди да го купам или?
  Capture.PNG
   
  На dimsa и Harrabed им се допаѓа ова.
 14. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  211
  215
  12 Август 2014
  Машко
  До пред недела-две имаше промоција некоја кај што сите курсеви беа по 10$. Побарај некој купон по интернет, ништо чудно да го најдеш пак истиов курс на 90-95% попуст.
   
 15. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Го има курсот на rutracker за симнување... како и многу други.
   
 16. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  291
  1 ноември 2015
  Машко
  За апсолутни почетници во програмирање видео туторијали не се лоша работа, ама поспоро се учи така. Моја препорака ти е Python for Dummies, сигурно не се наоѓа тешко, се спомна rutacker кој е одличен за книги и туторијали, обавезно да си направиш account таму ако немаш.

  For Dummies книгите се одлични за учење основи на програмирање, јасни се и убаво се илустрирани, плус најтешките елементи се поедноставени или изоставени. Мене лично многу ми се свиѓаат за запознавање со некој јазик.

  После ќе си најдеш некоја поозбилна книга за учење и напоредно учи ја со референцата за Python што е, задади си свои проблеми со тоа што го имаш научено и обиди се да ги спроведеш. Не е битно како, дали ќе позајмиш или украдеш нечиј код од интернет не е битно, битно е да научиш.

  Пребарување на интернет е многу корисна вештина за програмер, зошто да напишеш некое решение од нула кога некој веќе се потрудил го напишал и го објавил јавно на интернет. Да позајмиш нечиј код или да направиш forking е само заштеда на време.

  Најдобар пријател на секој програмер треба да му бидат сите интернет пребарувачи и stackoverflow.

  Поздрав.
   
  Последна промена: 5 Февруари 2017
  На dimsa и StalkeR им се допаѓа ова.
 17. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Вреди за секој денар, Jose е супер предавач и структурата на програмата е добро направена. Ми се допаѓа дикцијата и едноставниот сетап со Jupyter Notebooks за демонстрација.
   
  На bobmkd и StalkeR им се допаѓа ова.
 18. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
 19. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не знам како уште никој не го спомна Miguel Grinberg...
  Типот е супер добар, т.е. неговиот туториал, кој шо уствари има целосен туторијал за Python + Flask (minimal framework for web-development), од А до Ш убаво се објаснето..

  Така да, ако веќе имате некое предзнае од програмирање, и синтаксичко знаење од Пајтон - можете да го поминете туторијалов.. пошо ова ти е нешто како intermediate level...

  Јас искрен да бидам, благодарение на него и курсов сфатив дека у животот сакам да работам Пајтон повеќе од било кој друг програмски јазик.. :)

  Ако ве интересира уште нешто на темата - слободно пишете ПП.
   
  На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
 20. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Мило ми е што има вљубеници во Пајтон :) Супер изгледа туторијалов на Мигел. Во тој правец супер блог е и на Витор Simple is Better Than Complex

  Штета што нема некоја по жива заедница (или јас не ја знам).
   
 21. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
 22. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Дали на апсолутен почетник во програмирање би го предложиле Python како прв програмски јазик кој ќе се изучува (изучување преку веб книги, туторијали од lynda на piratebay и сл).
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Да
   
  На Piwcho и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 24. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Апсолутно.
   
  На Piwcho и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 25. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  799
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Апсолутно.
  Темелно правилата ќе ги научиш, моја препорака е да многу време да посветиш на нив, зошто има и што да научиш. Automate the Boring Stuff with Python е добра, но и Python: The Fundamentals Of Python Programming, Python for Everybody: Exploring Data in Python 3.
   
  На dimsa и Piwcho им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...