• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Започнат проект за заштита на правата на децата на интернет

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Во текот на месец Октомври, 2007г., во просториите на ЕАР (Европска Агенција за Реконструкција) беа потпишани договорите за доделување грантови за реализирање на проекти од областа на човековите права.
Фондацијата Метаморфозис е една од седумте невладини организации чии предлог-проекти беа одобрени.

Насловот на проектот на Метаморфозис е “Заштита и безбедност на децата и нивните права на интернет”; Children’s Rights on the Internet – Safe and Protected (CRISP).

На свеченоста беше речено дека во рамките на оваа програма за грантови од Европската унија биле одделени вкупно 240.000 евра.

Останатите организации чии проекти беа одобрени се: НВО Контрапункт, НВО Институт за демократија, НВО Центар за цивилни иницијативи, НВО Центар за градење мир – Гостивар, НВО Фондација Центар за информатички технологии и НВО Форум за правата на Ромите АРКА.


Повеќе за проектот CRISP


Превземено од Метаморфозис
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Само искрено се надевам дека 240,000 евра нема да завршат во нови коли, надоградување на куќи, годишни одмори и сл.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,877
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно