• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Започна лудилото по Google Wave

  • Ја почнал/а темата
  • #1

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Google започна да ги испорачува на Google Wave на определена група на луѓе кои се имаат регистрирано на https://services.google.com/fb/forms/wavesignup/ одамна али веќе тоа не е активно.

Сите останати мора да почекаат да им пратат покана. Нешто слично како што беше и со Gmail на почетокот. Додека како нај лоша опција на повеќеето ни останува да почекаме да се пушти во широка употреба.

Дури и да ја најдете кракуваната верзија пак нема да ви работи пошто мора да имате валиден акаунт за Google Wave. Различен е од Google акаунтот што сите го имаме.


 

/BRAINIAC\

Баниран/a
12 август 2009
447
7
А што е толку добро во овај софтвер... ко што разбрав, нешто е како за споделување на фајлови, заедно работење на проекти... не гледам ништо посебно.

офф:
На некоја страна (или на формуот) прочитав дека гоогле најавил оперативен систем за крајот на оваа година. Дали има некој информација до кај е работата?... и дали воопшо ќе има вакво нешто.
 

theurednik

Sensei Модератор
23 февруари 2009
499
135
it.com.mk

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
А што е толку добро во овај софтвер... ко што разбрав, нешто е како за споделување на фајлови, заедно работење на проекти... не гледам ништо посебно.
Google Wave е технологија која има моќ да ги замени email, twitter, форуми, Flickr, Facebook и многу повеќе ... она што е најважно - и ова секогаш го повторувам - е дека Wave е федерирана (federated) платформа .. за разлика од Facebook, Twitter или It.com.mk/forum/ секој може да си има свој сервер НО кој функцинира/комуницира со сите останати Wave сервери.

пс.
се надевам ќе направи некој Google Wave for dummies, стрип или филмче - малку ми е тешко да го пренесам искуството за генеративни технологии вака на форумофф:.
На некоја страна (или на формуот) прочитав дека гоогле најавил оперативен систем за крајот на оваа година. Дали има некој информација до кај е работата?... и дали воопшо ќе има вакво нешто.
Android?
не верувам дека нешто друго ќе прават во скоро време на тема OS.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
За тие што ги мрзеше да ја гледаат презентацијата од саат ипол за Google Wave, еве скратена изедитирана верзија која ги потенцира дел од поважните аспекти

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Itc4253kjhw[/ame]
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
43
Google Wave е технологија која има моќ да ги замени email, twitter, форуми, Flickr, Facebook и многу повеќе...
И јас се регистрирав на Google Wave и чекам покана :) . Но сепак мислам дека ништо не може во скоро време да го замени Facebook, twitter...
 
19 август 2009
440
14
И јас се регистрирав на Google Wave и чекам покана :) . Но сепак мислам дека ништо не може во скоро време да го замени Facebook, twitter...
facebook so ova nemoze da se sporedi
facebook ima druga namena ova ima druga namena
facebook e socijalna mreza so cet koj e mnogu glupav a nema nikakov share na fajlovi i ostanati raboti koi bi ja podobrile komunikacijata i brziot transfer na podatoci
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Постојат многу други сервиси кои нудат брзо споделување на фајлови.Google Wave можеби ќе ги смали трошоците на една фирма...Не гледам друга корист и не е толку нешто сензационално и невидено или пак ќе направи револуција.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Еве еден, би рекол кориснички осврт кон Google Wave: http://lifehacker.com/5370738/google-wave-first-look

Текстот не го коментира Wave како протокол и платформа - туку само како продукт ... што малце missing the point, но сепак
 

the.Escapist

Intern
21 јануари 2009
266
20
Постојат многу други сервиси кои нудат брзо споделување на фајлови.Google Wave можеби ќе ги смали трошоците на една фирма...Не гледам друга корист и не е толку нешто сензационално и невидено или пак ќе направи револуција.
Споделување на фајлови? Очигледно не си го гледал видеото, ни краткото ни долгото, така да не коментирај.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Google Fans...Инаку се ќе беше добро доколку Google ја подобри стабилноста бидејќи кога Google паѓа се снемува мистериозно.Порано ме направија Nerd кога немав Гакаунт и направив се беше океј,вау имам гоогле маил пошта проверувам на мобилен и со клиенти ама кога пред година дена падна сервисот и речиси сите мелјлови не ми беа вратени тогаш bye bye Гоогле.Имав важни ствари ама сеедно шит хапенс.Што и да се деси се надевам дека нема да има мистериозни исчезнување на податоци бидејќи многу ќе ги налути тоа.Бесплатното не е секогаш најдобро:baknezh:
 

the.Escapist

Intern
21 јануари 2009
266
20
Google Fans...Инаку се ќе беше добро доколку Google ја подобри стабилноста бидејќи кога Google паѓа се снемува мистериозно.Порано ме направија Nerd кога немав Гакаунт и направив се беше океј,вау имам гоогле маил пошта проверувам на мобилен и со клиенти ама кога пред година дена падна сервисот и речиси сите мелјлови не ми беа вратени тогаш bye bye Гоогле.Имав важни ствари ама сеедно шит хапенс.Што и да се деси се надевам дека нема да има мистериозни исчезнување на податоци бидејќи многу ќе ги налути тоа.Бесплатното не е секогаш најдобро:baknezh:
:glavaodzd:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Само кажувам мое мислење никој немора да се согласи,секој кажува што мисли ништо повише.Инаку Wawe го имам пробано 10 минути максимум кај другар и го пренесувам мојот впечаток.Поголемиот дел тука обично зборат дека се е нај нај а всушност не го ни виделе или пробале тоа што го коментираат,така да сите се стручњаци на своја рака.10 мин е подобро од 0.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Missing the point.
SCREENSHOT OR IT DID NOT HAPPEN!
Признај дека лажеш, ќе ти биде полесно.
Хаха да лажам?Реков дека 10 минути го имам видено и "искрено" како што бараш, ми делуваше досаден Wawe и неможев да се снајдам.Ај што едвај намоливме да ни дадат 1 код да видиме што беше, при самата регистрација едвај отворивме Wawe бидејќи наводно е сервисот во Бета и се работи на на оптимизирање.Освен можноста на контактот кој е во групата на Вејв да може да гледа дека му пишуваш порака ништо друго посебно не видов.Малку шминка удрена дотерано што наликуваше на комуникациски панел.Тоа видов ја за 10 мин.Понатака не ме интересираше и знам 2-3 работи виденото од видеото горе.Верувај во што сакаш тука владее демократија и слобода на мислење не ме интересира дали ми веруваш или не просто твое право:)It's that easy
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@neW1
Вака сега, filipvselena си го кажа своето мислење, и нема потреба за напаѓање. И како што имам јас Wave акаунт, така може да има и filipvselena.

@filipvselena
Сервисот не е наменет само за споделување на фајлови има и мн други работи.

@Сите
Јас лично имам Wave акаунт од постарите, и не ме импресионираше, имаше багови и не ја сватив воопшто поентата. Незнам за новиот Wave каков е, деновиве чекаме старите бета тестери да добијат покани за новиот.

Секое наредно ОФ мислење ќе биде избришано.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Инаку се ќе беше добро доколку Google ја подобри стабилноста бидејќи кога Google паѓа се снемува мистериозно
Сто пати реков, али не ми е проблем :)

...

Најбољата ствар кај Wave е што е отворен протокол и платформа!! ТОА ЗНАЧИ дека можеш сам да си инсталираш Wave сервер (или пореално фирмата да инсталира - или некој сервис провајдер). И тука е можноста за federation, т.е. комуникација меѓу Wave серверите на различни провајдери.

Го знаеш она, ја користам MSN а ти ICQ и не може да четуваме, па мора да отвориш account на секој еб*н сервис? Или мораш да имаш миљон account-и на сите форуми, портали за слики, faceбуци, фликр-и, твитери.

Епа со Google Wave доволно е да имаш еден account во светот и можеш да комуницираш/соработуваш на сите Wave-ови. Federation!

(искрено очекувам малце повеќе внимание од посетители на еден IT форум, не е ова кајгана)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,209
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно