• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Записница во Visual Basic...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Дали знаете некој код, или дали некој може да ми помогне во правење на една записница, односно нешто слично како google docs што има една можност како анкета и ти ги запишува во табела податоците, и сакам јас тоа програмче потоа да има можност да ги зачува податоците во датотека. Ако некој знае нешто вакво решение, го молам да ми помогне.
П.С. Ми треба за до крајот на ова недела што иде, хитно е, бидејќи ми треба за еден проект!
:plachko2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Можеш да објасниш подетално и појасно па може некој ќе може да ти помогне...
Епа вака:
Впишуваш на пр. во програмата Име и Презиме, Телн., Дата на раѓање... и потоа програмата ги внесува тие податоци во листа и ја зачувува таа листа во текст датотека, но да не дозволува нешто да биде избришано од листата. На пр. тоа може да го избрише само креаторот на програмата со друга додатна програма.
Се надевам дека ова ќе може да ви помогне да разберите што барам.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Разгледај го ова.
Инаку, би ти препорачал да седнеш добро да го изучиш јазиков дел по дел, од колку да учиш само тоа што ќе ти затреба.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Се сложувам со fuUuUzZzZy. Подобро ако учиш јазик учи го бавно, но сигурно, зашто, ако се навикнеш вака да правиш програми, сите твои квалитети ќе се базираат на “лепење“ на програмски фрагменти од 100 места. Со тоа ем ќе бидеш бавен во програмирањето, ем нема да знаеш точно што правиш и при појава на грешки ќе се чудиш што да правиш.
Со неколку збора, нема да бидеш програмер, а занаетчија :)) (цитат од еден асистент од факултетот :D )
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Туку ајде ве молам дајте некој кој што се разбира во VB и датабази да ми помогне за да го средам ова програмче, бидејќи ми е за четврток... Ве молам, ако можете нешто помогнете ми! :plachko2:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Па ете де.. Види го линкот од мојот пост погоре.
Имаш добар Step By Step туторијал.

Имаш дел каде што ти објаснува како треба да биде креирана базата во Microsoft Access, потоа како да го поврзиш тоа со Visual Basic, и последно ти пишува за тоа, како да го направиш менито, поточно контролите во Visual Basic.

Би требало лесно да го разбериш тоа од туторијалот.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
али VB 2005 Му треба ... бидејки некои команди како "OpenDatabase" не му работат како што работат во VB 6.0
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Речи драгичка тоа што го сакаш еве го тука симни го. Се е на готово само треба да ги промениш текстовите како што сакаш, за да смениш програмава како што сакаш тогаш ќе ти го препорачам мојот блог првин да почнеш со основните работи. Сепак за да ја заштитиш и слично не можам да ти помогнам ќе треба сам да се учиш не е лесно да станеш програмер, а работиве се сериозни и не се баш за почетник.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно