1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замрзнување на целиот систем

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Tenny, 28 ноември 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,461
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе го дорасипеш додека откриеш што му е.
   
  Маша, Avid и на Rukfash им се допаѓа ова.
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  516
  306
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А да го пробаш пробаш најлесното. Врати ја старата графичка освен ако неси правел замена. И да си правел замена, отиди на Гојдо сосе компјутер, ставете ја старата. Или стави друга некоја графичка пред да се елиминира или потврде тај проблем.
   
  На igor_igor и Tenny им се допаѓа ова.
 3. Tenny

  Tenny
  Intern

  47
  13
  18 Јуни 2018
  Машко
  Неможе да се испроба кај Гојдо толку брзо,бидејќи се случува некад на старт на игра некад по 40мин играње.
  Утре или задутре најверојатно ке го земам другото напајање и ке испробам бидејќи ми е сумњиво,па после тоа со гојдо ќе мењаме графичка
   
  На shaGGy. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  516
  306
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако си немал претходно вакви проблеми значи треба да се испита дали напојувањето е доволно моќно за графичката. А ако наместо rx 570 да си земеш фино лепо од Гојдо GTX 1060, ем е појака од радеонката, ем помалце струја траже ем G4560 е доволно моќен за неа да ја фура на макс, бар така е кај мене на тие игри шо си плешам. Инаќе кај мене тоа coil whine си зуе уште од старт, ама ич никаков проблем со крашнување, нити замрзнување. Шо има да мењаш напојување ако претходно не било проблематично?
   
  На shaGGy. и Tenny им се допаѓа ова.
 5. Tenny

  Tenny
  Intern

  47
  13
  18 Јуни 2018
  Машко
  Предходно имав 1030ка која не влече многу струја па 570кава влече повеќе нели од неа,и при помоќна графичка би можелоцда прави проблем напојувањето ако не е исправно.
   
  На shaGGy. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  516
  306
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако немаш доволно за 1060ка, земи бар 1050 ti 4GГ која е скоро иста по мокност како радеонката, ама троше само 75 вати.
   
  На shaGGy. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  682
  997
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  а колку е послаба?
  @Tenny ме интересира ако можеш еден СС од Гпу-з да дадеш, првата страница и под advanced Asic quality и AMD Bios. Зависно од биосот 570ка може да повлече и до 200вати. Сличен проблем имав со напојување и иста картичка, на крај испадна дека се стопил 8 пинскиот од страна на напојувањето (750в 80+ голд од добра марка, со една 580ка). При сурфање, гледање филмови немаше проблем, а во игри некогаш веднаш а некогаш после извесно време замрзнуваше.
  78919684_2481633662050924_348929516858507264_n.jpg 78707948_808830892909036_8924734860455575552_n.jpg
   
  Последна промена: 30 ноември 2019
  На shaGGy. и Tenny им се допаѓа ова.
 8. Tenny

  Tenny
  Intern

  47
  13
  18 Јуни 2018
  Машко
  Извинете за лошиот квалитет,не сум дома покасно ако не се разбира ќе направам сс од компјутер. IMG-c4f37b5b730222078030f0ea58085bd0-V.jpeg

  1.JPG 2.JPG

  Еве СС од ГПУ-З од ASIC I AMD BIOS.

  UPDATE:заменето напојувањето со Антек ВП700П,проблемот повторно се појави и со ова напојување кое е исправно.
   
  Изменето од модератор: 15 Декември 2019
  На shaGGy. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Значи и покрај сугестиите и линкот што го постирав до атх спецификации кај што пишува дека 11.6 спаѓа во спецификации ти пак одлучи напојување да земеш и покрај тоа што мериш волтажа со софтвер (?!), а и да мериш со мултиметар освен ако не падне на 11 рамно нема што да дијагностицираш.

  Епа со среќа. Скролај наназад сега. Барем имаш поквалитетно напојување.
   
  gamon, spiritBreaker и на igor_igor им се допаѓа ова.
 10. kirems

  kirems
  Intern

  61
  37
  28 Април 2015
  Машко
  Друже, некоја информација? Среди кажи шо се случи?
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,048
  23 Јануари 2008
  Манга
  Графичката картичка беше проблем...Најверојатно прегревала. Променета е со друга графичка и проблемот исчезна....
  На проблематичната графичка и се сменив термална паста и падови и е ставена на тест.
   
  На bxxxn, ARMac, Tenny и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Да не си заинтересиран сеа за напојувањето пд 500w кое при помалце од пола оптоварување паѓа 11.6 и свири у исто време
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Имам 2 Elite V3 500w исто свират и работат. Што ќе ми е уште едно.
   
 14. kirems

  kirems
  Intern

  61
  37
  28 Април 2015
  Машко
  Подобра е хармонијата со 3
   
  Rukfash, itstheigyg и на bicikle им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дај цена.
   
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Дечки, ај да не отварам у нова тема ..
  ПЦво дома е старо, го остаив за моите да чепкаат YouTube и УЈП да си ѕиркаат :D
  Али кога ќе си дојдам од Скопје сакам да си пуштам WoW некогаш.
  Е арно ама, кочи на отварање, корне, на браусер дури. Нема проблеми со хард диск.
  Од напред да стаиш USB, прекинува на 2 секунди, недај боже телефон да стаиш у задна порта, ни еден фајл нема да ископираш.
  Сумјам на напојување, обично е од илјадарче, напојува Core 2 Quad Q8400 и Radeon HD 6570.
  Ај пошо не ги разбирам многу тестовите, да каже некој дали е ок или дали треба да напраам нешто дополнително за испитување:
  upload_2019-12-14_13-39-4.png
   
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ова е некоја грешка 7 волти на 12в линија. Измери го рачно нема шанса да работи воопшто со 7 наместо 12
   
  farkizz, gOJDO, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Tips како да го измерам?
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко


  Инаку, вообичаени работи понатаму би биле бришење CMOS и тестирање меморија, итн.
   
 20. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,461
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со унимер.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Изменето од модератор: 15 Декември 2019
 22. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,461
  24 Јуни 2009
  Машко
  Така,
  но најдобро на молекс конекторот, црна со жолта ќе мереш и црна со црвена.
  На едното мерење треба да имаш +5v а со другото +12v.

  Може да мереш и на веќе уклучено PC, само внимателно.
  Ако немаш искуство, побарај помош од некој што знае!
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,151
  8,527
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 24. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Полека :) Не сум танок со пари, само сакам да видам прво дали е до него. Башка ПЦво ќе остане дома, јас ќе правам друго после нова :)
   
 25. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,461
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Astro мислеше на членот што ја отвори оваа тема а ти се убаци у темата. :)
  Барем така мислам. :)
   

Сподели

Вчитување...