• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Замислете играње онлајн со 0 пинг !

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Типов е главен уредник во Анандтек, се што збори е точно.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не ја разбирам поврзаноста меѓу насловот и видеото.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
Само временска машина помага. Сигналот се движи со брзина на светлина и има додатни каснење низ рутери и појачувачи. До Америка 90до 200 милисекунди.

Испратено од Mi Note 10 Lite преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Типов е главен уредник во Анандтек, се што збори е точно.
Тоа се вика Appeal to Authority Fallacy. Само затоа што е главен уредник не значи дека е во право ;)
Еве на пример на 11:05 вели дека GPS сателитите се вижат со брзини од 10.000 до 20.000 миљи на час, а во subtitle става ~ 14.000 km/h што е погрешно.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
880
1,960
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Тоа се вика Appeal to Authority Fallacy. Само затоа што е главен уредник не значи дека е во право ;)
Еве на пример на 11:05 вели дека GPS сателитите се вижат со брзини од 10.000 до 20.000 миљи на час, а во subtitle става ~ 14.000 km/h што е погрешно.
Легенда е типот, можеби не е секогаш ама 99% :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Не ја разбирам поврзаноста меѓу насловот и видеото.
Па кога твојот компјутер ке има точно синхронизирано време до наносекунда со времето на серверот - акцијата што се одвива во некоја онлајн игра , во брз ФПС шутер -(ЦСГО) ке се одвива истовремено и на твојот компјутер и на северот - така да ке нема задоцнет пинг и ке играш како офлајн...Тоа е идеајата ... Незначи дека ВИСТИНСКИ ќе има 0 пинг ама со компензација на твојот пинг до серверот и на пингот на непријателот - ти тоа ке го доживуваш како офлајн значи со никакво задоцнување ... 15.39 во видеото
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,300
5,761
Мелмак
Па кога твојот компјутер ке има точно синхронизирано време до наносекунда со времето на серверот - акцијата што се одвива во некоја онлајн игра , во брз ФПС шутер -(ЦСГО) ке се одвива истовремено и на твојот компјутер и на северот - така да ке нема задоцнет пинг и ке играш како офлајн...Тоа е идеајата ... Незначи дека ВИСТИНСКИ ќе има 0 пинг ама со компензација на твојот пинг до серверот и на пингот на непријателот - ти тоа ке го доживуваш како офлајн значи со никакво задоцнување ... 15.39 во видеото
Дечко, ако тргнеш за Грција и возиш доволно брзо ти може ќе стигнеш по грчко време и пред времето кога си тргнал, ама тоа не значи дека не си потрошил време за патување. (ЕДИТ: заборавив да размислам дали Грција е саат понапред или поназад од нас, ама ми ја сфаќате поентата)

Мисли малце. Твојата „команда“ за играта патува одредено време (во милисекунди, ете нека се и наносекунди со ептен најбрзи интернети од иднината). Серверот треба да ја процесира твојата и командите од сите играчи, ете нека се најбрзи сервери во иднината кои процесираат во наносекунди. И после резултатот се праќа на сите играчи, пак уште неколку наносекунди со најбрз интернет од иднината кој има директна оптичка врска со најмала загуба на време.

Значи дури и ако сигналите во најидеално сценарио патуваат низ најидеални оптички влакна кои немаат ниту 1% загуба на брзина заради имперфекции на сигналот, и се ова се процесира со машини во кои сигналите исто патуваат со брзини на светлината и се процесираат инстантно... дури и се тоа да е возможно во иднина - пак ќе има некое минимално доцнење од акција до реакција.

--------------------

Заклучок - секако треба време, и тоа време потребно за да се случат сиве овие работи е тоа што ти го перцепираш ко пинг (време за да добиеш одговор од некој сервер откако ќе испратиш барање).

Пошо уште сме далеку од такви идеални сценарија, кои ПАК НЕМА ДА БИДАТ НУЛА туку само блиску до, моментално единствени техники за кои знам дека се разгледуваат за да се намали ова се со машинско учење со унапред процесирање на неколку следни можни потези за да кога ќе стигне команда одма ти даде резултат акција серверот пошо ќе му е однапред калкулирана таа и повеќето други логични акции. Но и ова не го елиминира времето на патување на информациите така шо неш јебат.
 
Последна промена:

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,191
1,510
Скопје
Па кога твојот компјутер ке има точно синхронизирано време до наносекунда со времето на серверот - акцијата што се одвива во некоја онлајн игра , во брз ФПС шутер -(ЦСГО) ке се одвива истовремено и на твојот компјутер и на северот - така да ке нема задоцнет пинг и ке играш како офлајн...Тоа е идеајата ... Незначи дека ВИСТИНСКИ ќе има 0 пинг ама со компензација на твојот пинг до серверот и на пингот на непријателот - ти тоа ке го доживуваш како офлајн значи со никакво задоцнување ... 15.39 во видеото
Веќе постои Lag Compensation без кое играње игри онлајн (посебно шутери) би било невозможно.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,300
5,761
Мелмак
Насловот на темата кажува се: „ЗАМИСЛЕТЕ“

Можеме да замислиме ама не е баш возможно бар не во догледна иднина со моменталните закони на физика и нашето разбирање на истите. Така шо ќе си замислуваме само.
 

Ron26

Intern
4 мај 2019
31
34
каква врска има пингот со времето кога пингот зависи од одалеченоста од серверот и брзината на интернетот?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,300
5,761
Мелмак
каква врска има пингот со времето кога пингот зависи од одалеченоста од серверот и брзината на интернетот?
Валјда сака да каже ако серверот ти врати порака и ти каже дека е вратена 5 минути пред да биде вратена (стави timestamp од пред 5 минути и нели играта не проверува ништо друго туку само тој тајмстамп го користи), магично ти уствари пет минути во минатото си испукал куршум во CS:GO.

Или уште појако враќаш саатот на компјутерот 5 минути назад и сите ги правиш партали во CS:GO.

Нели јако?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
каква врска има пингот со времето кога пингот зависи од одалеченоста од серверот и брзината на интернетот?
Па серверот на кој се одвива играта мора цело време да се синхронизира со тоа што се одвива на твојот компјутер , со твоите движења и движењата на непријателот (значи проверува до кај си , кое копче си притиснал и проверува што притиснал непјијателот и каде е). За сето тоа компензира и праќа информација на твојот компјутер . Со овој уред твојот компјутер го знае апсолутно точно времето до наносекунда , а и серверот исто - така да акцијата на екранот на серверот и акцијата што се одвива на твојот екран ке идат истовремено без компензации и задоцнувања. Не е дека пингот од непријателот до серверот ке се намали - ниту дека твојот пинг ке се намали - ама нема да има потрба од дополнителна синхронизација и комуникација од серверот и твојот компјутер .
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,233
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Насловот е тотално misleading!

Како што објасни Тошекс, никогаш неможе да биде 0. Единствено што оваа технологија ќе унапрди е релативното време на давање команди. Поточно ќе земе во предвид дека ако пингот ти е, на пример 10мс, и серверот добие информација дека си испукал куршум, тоа значи дека си го испукал пред 10мс во однос на случувањата во играта. Фидбекот кој ќе го добиеш од сето тоа секако ќе биде со задоцнување кое ќе биде еднакво на 2 пати твојот пинг плус пинг на останатите во играта.

Значи нема никогаш да е 0, но ќе биде значајно подобрување во FPS играте во случаи каде има поголеми доцнења. Кул технологија како и да е.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #18

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Веќе постои Lag Compensation без кое играње игри онлајн (посебно шутери) би било невозможно.
Епа тоа е целта на проектов. Да се исклучи употреба на лаг-компензејшн. Зошто серверот ке биде сигурен дека до наносекунда тоа што се одвива на серверот моментално во реално врреме - се одвива и на твојот екран..
 
Последна промена:

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
221
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Конкретно сум сведок веќе нешто повеќе од година дена играње конкретно CS:GO турнири со 5-10мс организирани од наша македонска организација на сервери хостирани во Скопје и не само играчите од Скопје имаа толку низок латенси, сите што се на иста мрежа или оптика од сите наши македонски провајдери од цела Македонија, имаа испод 10мс.
Верувајте огромна е разликата помеѓу 5-10 и 50-60+, да не зборам за ЛАН со 1-2мс.
Околу видеото, колку време ќе им биде потребно за да се постигне тоа? :D
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
Конкретно сум сведок веќе нешто повеќе од година дена играње конкретно CS:GO турнири со 5-10мс организирани од наша македонска организација на сервери хостирани во Скопје и не само играчите од Скопје имаа толку низок латенси, сите што се на иста мрежа или оптика од сите наши македонски провајдери од цела Македонија, имаа испод 10мс.
Верувајте огромна е разликата помеѓу 5-10 и 50-60+, да не зборам за ЛАН со 1-2мс.
Околу видеото, колку време ќе им биде потребно за да се постигне тоа? :D
зависи како го мериш времето, ако ти е сатот напред за 200 год иначе за 300-400
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно