1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Замена за кабловска?

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од toshex, 29 Март 2016.

1. toshex

toshex
    Unstoppable

3,983
    3,970
    18 Септември 2013
    Машко
    Здраво, дали има сервис/сервиси - нешто ко Амазон Fire TV, ROKU, итн. кои може да заменат кабловска кај нас?

Пример да можеш да гледаш вести на нашиве телевизии, и да имаш филмови, серии + спортски стримови за премиер лига и други популарни спортови/канали?

Дали има уопште сервис кој нуди ТВ канали или само кабловска тоа? Нетфликс знам дека е On Demand сервис (ако не се лажам).

2. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,233
    2,926
    24 Септември 2012
    Пробај го нетфликс, имаш 1 месец гратис. Повеќето телевизори веќе го имаат како апликација вградено.

3. toshex

toshex
    Unstoppable

3,983
    3,970
    18 Септември 2013
    Машко
    Можете да кажете дали има канали и премиер лига, па после да пробувам.

4. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

508
    351
    11 Февруари 2016
    Машко
    Не, лајв ТВ нема.

5. smole

smole
    Unstoppable

2,950
    3,290
    18 Април 2007
    Има, пиратски IPTV МК СРБ ХР АЛ ИТ и некои други пакети има на него (има опции со помалце или повеќе канали), околу 10 евра/месец е претплата, се плаќа за 6 или 12 месеци однапред.

Ако имаш шит нет ќе ти сецка ако имаш оптика ретко ќе сецка.

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

830
    279
    18 ноември 2013
    Машко
    Јас имам IPTV норманлно пиратско ма јок какви бакрачи. Најубо е сателитска 1 ЛНБ + DiSEq мотор и HD ресивер како VU+ SoloSe или некој сличен. И нормално пиратски шеринг. И рајат.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  7. smole

smole
    Unstoppable

2,950
    3,290
    18 Април 2007
    Тоа да, но членот го бара следново:

На сателитска неможеш да гледаш вести, серии (турско индиско хималајски).

Уствари сеа ми текна дека може да се стават стримови на сат. рисивер од МК телевизии.

Видот на дистрибуција на ТВ канали можам вака да го категоризирам:

1. Кабловска - Телекабел - најефтина
    2. Сателитска - за мене најдобра бидејќи има огромен избор на канали и содржини
    3. IPTV скапа но може лесно да се пренесе и употреби секаде каде има асален нет
    4. Макс ТВ за постари луѓе топ
    5. Тотал ТВ - незнам ова го немам нити знам некој што го има
    6. Бум ТВ - ова го немам, го имам користено и не ми е по ќејф

PS Зависи и од кој зимаш IPTV - јас пробав од еден и тапа беше, сеа сум кај друг на кого серверите му се надвор од МК и е осетно подобар од првиот иако првиот ми бараше повеќе пари и ми нудеше помалку канали.

8. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

830
    279
    18 ноември 2013
    Машко
    Значи и то го имав на праено и сеуште работи ко така само шо не плаќам IPTV туку безпари ми го дават. Си гледам сателитска сите фудбали тие работи и филмој. Е сега ко ќе сакам македонско или пуштам таму на ресиверот или пак на кабловската пошто ја имам. Ама и 98.5% од годината сум на компјутер и телевизија не гледам посебно не вести.

9. toshex

toshex
    Unstoppable

3,983
    3,970
    18 Септември 2013
    Машко
    Ама се тоа е страна територија за мене. Зар нема нешто ко амазон теве и да си имаш филмови но и телевизии да си одбереш во пакет :(

10. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

830
    279
    18 ноември 2013
    Машко
    Нема сега засега кај нас. Или види неотел имаја нешто такво ново напраено.

11. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  12. Dingo

Dingo
    Intern

229