1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замена на вучник на Ѕ8+

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од yasho, 13 Август 2019 во 15:53.

 1. yasho

  yasho
  On your way to fame

  438
  506
  11 Јануари 2014
  Машко
  Другари, треба да се замени/оправи слушалката (звучничето) на Самсунг Ѕ8+, многу слабо се слуша соговорникот при нормален телефонски разговор, па ми треба ваш совет...

  Хардверски е проблемот, се слуша тивко како тропка звучничето кога се клати телефонот. Може да е последица на некој пад на тврда површина, иако нема ништо скршено ниту зуцнато надворешно на телефонов... Дали е звучничето само откачено или па треба да се мења, не знам, мајстор ќе каже.

  Има ли ербап шизик од заедницава што професионално се занимава со поправка на мобилни и би можел брзо и ефикасно да го среди? Или па препорака за саглам сервис... да не ја оставам госпожата без телефон, греота е :)

  Кој е редот на величина на време потребно за поправка на ваков дефект и ориентационо ценовен ранг?

  благодарност...
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,044
  3,005
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 3. Uber-

  Uber-
  Intern

  33
  30
  23 Август 2017
  Машко
  Имам јас с8ца и имав исто проблеми, многу слабо ги слушав соговорниците. Бев во ледиком купував телефон еден и прашував за сервис, дечкото го зема стави некоја паста на четка една го забриша и рече дека се полнат лесно со прашина и ѓубре и сеа си е исто како од кога го купив, али тоа беше мој случај немора да значи дека е исто кај тебе зошто си напишал дека се слуша како тропа звучникот. Види до мобилариве, ледиком имаат генерално солиден сервис од лично искуство, за други неможам да коментирам.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 4. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,294
  2,565
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Имав и јас сличен проблем. Го исчистив со разџвакана мастика :-D

  А патем тропкањето може поверојатно е OIS од камерата, отколку од звучникот.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  Gaston, Chiron, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  146
  105
  21 Мај 2017
  Издувај го со компресорче
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 6. yasho

  yasho
  On your way to fame

  438
  506
  11 Јануари 2014
  Машко
  Пробав со компримиран воздух, ама немаше ефект, мастики и сл. не сум пробувал, ама па и нема видлива прљавштина на звучникот... и со flip cover се користи... башка, друг Ѕ8 по дома не тропка како овој... нејсе, ќе видиме, ќе му најдам чаре...
   
 7. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  257
  237
  17 ноември 2015
  Машко
  Може да се смени имаш инфо на ПП
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 8. damil

  damil
  Gaining Experience

  587
  493
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ледиком ИМАА (минато завршено време) солиден сервис. Немаат више, очајни се новиве сервисери, ја Нокиа 3310 не би им оставил сега.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 9. yasho

  yasho
  On your way to fame

  438
  506
  11 Јануари 2014
  Машко
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,365
  12,472
  2 Август 2012
  Машко
  Што беше работата?
   
 11. yasho

  yasho
  On your way to fame

  438
  506
  11 Јануари 2014
  Машко
  Звучникот, ваљда... Уствари можда @Torte Mobile знае повеќе, ама и не е толку битно, важно е средено брзо и ефикасно... Госпожата пак слуша кога ја бараат по телефон, јас среќен што не треба да купувам и префрлам податоци на нов телефон... Абе лезет...
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  257
  237
  17 ноември 2015
  Машко
  Звучник да ... најлош совет е со компресор зошто се уништува мембраната и крчи после
   
  krema, Necromancer, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. damil

  damil
  Gaining Experience

  587
  493
  2 Јануари 2015
  Машко
  Кажи ми за С8 стакло да се смени која цена?

  И дали може со оригинал шаблонски исечен дуплофан да се залепи, доколку немате ќе ги порачам. Задното стакло е менувано и ме нервира што е лепено со обична дуплофан лента.
   
 14. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  257
  237
  17 ноември 2015
  Машко
  Ќе ти пишам цена на ПП
  Се лепи со оца машински ама пак како фабрика неможе никогаш да излезе
   
Слични теми
 1. Enigma
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  812
 2. own4me
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,564
 3. Kristijan 221
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  528
 4. Fearless
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,068
 5. nvidia88
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,162
Вчитување...

Сподели

Вчитување...