1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замена на сокет во Скопје!

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Can4sta, 17 Декември 2015.

 1. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  333
  19 Јануари 2008
  Поздрав!

  Да не знаете некој кој е може да смени сокет на матична плоча(1150), се работи за следната матична B85M-G, инаку матичната не е моја туку на другар, но ми ја поклони :)

  Слика:
  [​IMG]

  чао.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,379
  3,701
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Тешко некој и да се нафате, и да се нафате би те коштало колку половна таква.
   
  На Can4sta му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,817
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  И тој што ке се нафати само џабе парите ке ти ги земе :), Ова е тешко за прередување и ке те кошта колку нова плоча :)
   
  На Can4sta му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,705
  7,061
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако нема скршени пинови, акни две ракии да смириш живци, подебела игла колку да го собере пинот внатре и пешачи пин по пин исправај ги. :)
   
  На Boldozer, Creed_Bratton, Banjifiko и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,817
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Брат на волку искривени пинови мислам дека и најстрпливиот со точна прецизност не би ја решил :), во најмал процент 2-3 ке се скршат, овде има исправање на повеќе од 30 пина :)
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,206
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  партали е матичнава...мислам дека никој нема да ти се нафати, ама баш никој...
   
 7. Викса

  Викса
  On your way to fame

  517
  647
  12 Март 2011
  Машко
  Не знам дали е до аголот на сликата или такви се пиновите ама ми изгледа дека се повеќе од 30 пинови за исправање т.е. цела лева страна е со нешто сплесната. Јас да сум на твое место би пробал сам да ги исправам со некоја алатка (картичка) што ќе ја собере измеѓу пиновите и да ги поместиш сите заедно т.е. да ги вратиш во нормала , а тие што се ептен искривени едно по едно со лупа :)

  Good Luck Sir. :)
   
  На Can4sta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Keep it for scrap.
  Не се исплати.
   
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,630
  1,408
  27 Јануари 2011
  Машко
  Како му успеало вака да ги искриви?
  Врати му ја на другар ти.
   
  На Can4sta му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bazinga

  Bazinga
  Gaining Experience

  123
  82
  15 Септември 2012
  Само од @Daniel86 советот да го прифатиш, мене ми успеало и тоа без ракии. ;)
   
 11. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Море ако е Кавадаречка ракиата не да ги исправе подобра од нова ке биде ;)
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,705
  7,061
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Затоа се ракиите, ако исправи 29 пина, 30-тиот да му се скрши, ич да не му е гајле, него да стане да си напраи шопска и да сипе уште некоја, па да му живот проџе у весељу :)
  Зафркнато е што има некои што се на пола свиткани, со тие може да има проблем, а оние што се од корен свиткани, тие полесно се кинат, ама па и се исправаат со помалку потези. Тука и појак фен (не индустриски) би завршил работа, да ги омекнува нонстоп па колку толку да му иде полесно и да го намали ризикот од кинење. И ако успее, тестирање со најчкартниот и најефтин процесор, пошто голема е шансата да се преклопат некои пинови кога ќе легне процесорот, иако изгледаат на око саглам. Глеам дека некој ќе се поти :)
   
  На Grimriper, Стап, OldSchoolPvP и уште 4 други им се допаѓа ова.
 13. emet_

  emet_
  Гостин

 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,379
  3,701
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Абре ајде 10 извиткани пинови имам исправано на MSI P35 Platinium a 11-от ми се скина ама среќа што бил тој неактивен и све си работеше плочата.
   

Сподели

Вчитување...