1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замена на iFrame

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од NERD., 5 Август 2010.

 1. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Читнав на нет, можи да се замени со AJAX, jQuery или div. Ми треба да ја врши истата функција како iframeот само да не е iframe. Предложете нешто :)
   
 2. loris

  loris
  Gaining Experience

  624
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Ако работиш .NET тука решението ти е User Control - корисничка контрола.
  Ако незнаеш што е тоа ќе ти пратам некои корисни линкови.
   
 3. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
  #frejm {
  width:200px;
  height:200px;
  overflow:auto;
  }

  <div id="frejm">
  <p>text text...</p>
  </div>

  Ако има содржина поголема од 200х200 пиксели, ќе се појават scrollbar-ови.
   
 4. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  За жал не, не работам .NET . Но прати ми ги линковите ќе подпрочитам нешто. :)

  А дали можи наместо <p> </p> таговите или во нив да се смести src=it.com.mk ?
   
 5. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Се што сакаш да ставиш да изгледа како да е во frame стави го во div таговите, тоа што го имаш не е битно битно е да ги имаш div таговите... Значи:

  HTML:
  <style>
  #frejm {
  width:200px;
  height:200px;
  overflow:auto;
  }
  </style>
  <div id="frejm">
  bilo kakva sodrzina i html kod
  </div>
  
  Проблем е што од iframe со ова го добиваш само scroll барот.. доколу ставаш линкови кога ќе се кликне на нив ја рефрешира цела страна, а ако користиш frame ако линкот е во фрејмот ја рефрешира содржината само на фрејмот. Пробав со следното:

  PHP:
  <html>
  <head>
  <title>TEST</title>
  </head>
  <body>
  <iframe width="100%" height="50%" src="http://google.com">
  </iframe><br>
  <?php
      
  echo rand();
  ?>
  </body>
  </html>
  и при секое пребарување на гугл рандом бројот што го генерира РНР-то е ист, значи рефрешира само во фрејмот..

  Сега, зависи за што сакаш да го користиш.. Ако сакаш да кажеме ставиш фиксна содржина или содржина генерирана од РНР ама од твојот сајт можеш да користиш како што ти е кажано погоре како замена за фрејм, ама ако сакаш да инклудуваш екстерен сајт малце зафркнато е. Да кажеме еве вака пробав во div таговите да ставам:

  PHP:
  <?php
  include('http://google.com');
  ?>
  Прво што треба да направиш е да активираш во РНР сетинзите allow_url_include
  и ова нема да ти ја прикаже целата содржина на гугл, затоа што include функцијата на некој начин го зима кодот од содржината на гугл, го вметнува кај тебе, го парсира во хтмл и ти го дава на твојот прелистувач. Бидејќи на твојот сервер да кажеме го немаш гугл логото што се појавува на почетната страница во div тагот нема да го прикаже. Плус, ако тука пребараш нешто на гугл ќе ја рефрешира страната и ќе те однесе директно на google.com со пребараната содржина.

  Затоа зависи што сакаш да правиш со тој фрејм. Ако сакаш да користиш содржини што се на фајлови од твојата веб страна користи си ги div таговите со include од РНР, а ако сакаш да вметнеш екстерни сајтови користи си iframe.

  Можеби и може да се најде замена за iframe, ама до сега не сум сретнал така да се правело.

  Можеби има некој тука што можеби знае, ама тоа што јас го знам е толку. Поздрав.
   
 6. loris

  loris
  Gaining Experience

  624
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер

Сподели

Вчитување...