1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замена на графички картички

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од NikacXMKD, 22 oктомври 2010.

 1. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  336
  215
  7 Јули 2010
  Машко
  Кој знае да ми каже каде заменуваат графички со доплата a.к.а стара за нова? Пример купив пред два месеци GTX 465 од сет-сеуште е исправна и е под гаранција следниве 2 години(ме заебаа не е којзнае шо) за нешто како некоја по моќна 460 или 470 со доплата? Зборувам за регион Скопје.фала од напред
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,903
  6,589
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А сет нели прават замена? Знам порано правеа. Имаше една фирма се викаше DEP (Desk Electronic pull мислам) се наоѓаше во зградата на старо пасошко (француски култерен центар) во центар од задната страна што гледа накај дворот на Јосип Броз гимназијата. Незнам дали уште постојат ама они правеа замена скоро за секакви компоненти.

  Друга опција Pazar3

  Успеав да најдам бројче јави се прашај дали уште постојат.

  02 3290-330
  070 238719

  ул. М.Х. Јасмин бр.48 Градски ѕид бр.5
   
 3. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Појди во ддком.Мене дечкото порано ми има менувано разни делови старо за ново.АЛи никогаш немам менувано толку скапа картичка(не знам колку е во моментов али сигурно картичката не ти е под 12000 денари)така да малку тешко е ова опција.Али пробај во ддком или на Пазар3 стави ја да ја продаваш,па кога ќе ја продадеш додади си пари и купи си појака.
   
 4. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  336
  215
  7 Јули 2010
  Машко
  Фала многу.Ке им се јавам деновиве и ке се распрашам,чим не се некоја позната хардвер продавница ваљда ке немаат прескапи цени,во сет си го играат да не кажам што цените:D.А за пазар 3 ке размислам,не верувам дека некој ке е заинтересиран
   
 5. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  336
  215
  7 Јули 2010
  Машко
  Графичката мислам е 13500,се врти околу таа цена,јас ја купив за 16800 на 31 јули,3 дена подоцна цената ја симнаа на 13000....АЛООО!
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,184
  1,612
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Epa taka e so vakvi raboti, pred toa nemase GTX460 pa zatoa drzese cena, sega e drug muabet ...

  btw zamena za pojaka vo momentot ne e nekoja isplatliva opcija nitu ke dobies nesto fenomenalno od seto toa, moja preporaka e da si gi overklokuvas i da si gi zadrzis ...
   
 7. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  407
  39
  7 Јануари 2009
  Машко
  Мислам дека дека подобро ке ти биде да ја продадеш сам отколку да правиш замена во некоја продавница, бидејки не верувам дека реално ке ти ја проценат.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,945
  12,246
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако сакаш Sapphire Radeon 5870 со 200 евра доплата пиши.
   
 9. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  243
  170
  3 Јануари 2010
  Машко
 10. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  336
  215
  7 Јули 2010
  Машко
  Тешко за 200 евра,малце ти е скапо,нова е ако не грешам 22к,а ја продаваат по форумиве за мн помалце и плус по нет викаат дека и паѓа цената.
   
 11. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  336
  215
  7 Јули 2010
  Машко
  Немај гајле,знам за тоа:),но страв ми е да не ја brick-увам :LOL:.Знам дека сите 465 твин фрозр од мси ке се отклучат,мојава има црно ПЦБ али за 10 мем чипови незнам,затоа малце ми фуфка,иначе ако знаев дека можам да ја отклучам,без размислување би го направил тоа!
   
 12. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Епа ќе го извадиш кулерот и ќе видиш дали има...
  Ако има ју ар лаки бастард, ама ако утнеш во постапката можеш само да останеш со прстот во уста и да пукнеш од мука:O

  http://www.youtube.com/watch?v=bmF0yQfn_Og
   
 13. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  202
  21 Август 2010
  Машко
  Има начини во случај да ја брикнеш, ке можеш повторно да ја флешуваш со стариот БИОС, мислам ако веќе си имал искуство со флешување биос на графичка треба да го знаеш тоа нели ?
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,945
  12,246
  23 Јануари 2008
  Манга
  Еве нека биде 180 евра.

  Патем, во Анхоч нова Radeon 5870 е 23710 денари, GTX 465 е 12070 денари, а GTX 460 е 10390 денари.
   
 15. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,113
  20 Април 2007
  Машко
  Патем, овде во Германија е 479 евра, па сеа видете ;)
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,945
  12,246
  23 Јануари 2008
  Манга
  Патем, кога се враќаш од имачка?
   
 17. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,113
  20 Април 2007
  Машко
  Не сакам да се вратам :LOL::LOL:
   
 18. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  680
  333
  10 Август 2009
  kako nesakas da se vratis , pa ovde i sam vikas deka grafickive se poeftini :)
   
 19. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,113
  20 Април 2007
  Машко
  Е па чим е за графичките, доаѓам...
  Ќе те посетам наредната недела со импресси :)) :bravo:
   

Сподели

Вчитување...