1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замена на Графичка

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од own4me, 19 Мај 2014.

 1. own4me

  own4me
  Intern

  14
  1
  17 Април 2014
  Машко
  Здраво луѓе гледам дека има доста кои што имаат познавање од ит,па ми треба помош.Лаптопот не сака да ми се уклучува на мајстор го однесов ми рекоа дека графичката е прегорена,треба да се смени.Дали има некој туторијал или нешто слично за како да ја сменам сам да не давам пари по мајстори.Моделот на лаптоп е Fujitsu Amilo PI 2530.Секоја помош е добредојдена
   
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко
  Сам да ја смениш нема шанси не е така лесно како на компјутер пример, колку ти побараа за да сменат ?

  Контактирај ги @tomi и @kjosmofon од форумот можад да помогнат.
   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  Oд активните членови само @tomi и @kjosmofon...но со оглед на фактот дека се работи за веќе античка машина тешко да ќе најдеш замена, ќе мора да бркаш дел прво од ebay.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
 5. own4me

  own4me
  Intern

  14
  1
  17 Април 2014
  Машко
  Тоа и ми беше прашањето дали е лесно како кај компјутерот,ама како што гледам не е,значи ми треба најобична графичка,ме интересира колку би коштало со најобична графичка.Ќе ги контактирам,благодарам.
   
 6. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  на лаптоп нема најобична, мора да се стави ист чип како оригиналниот не може ни полош ни подобар.
   
  На omegaRED и own4me им се допаѓа ова.
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,037
  3,059
  2 Септември 2012
  Машко
 8. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  што графичка има лап топот ?
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,960
  2,936
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Точно за 2-3 години вежба не сум сигурен ама 97 до 99 години вежба и да продадеш 2-3 куќи на Брунеите, и две Ферари енца, и пет-шеснаесет млазни авиони ќе имаш не баш толку но приближно пари да промениш графички чип.
   
 10. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
 11. own4me

  own4me
  Intern

  14
  1
  17 Април 2014
  Машко
 12. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  $119.99 е просечна цена за алтернативите од ибеј. Плус царина/данок и работна рака и 200е ќе те фати, сума за која дупло побрз и нов ќе купиш.

   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,037
  3,059
  2 Септември 2012
  Машко
 14. own4me

  own4me
  Intern

  14
  1
  17 Април 2014
  Машко
  Овој не ја продава,и овој бара графичка..
   
 15. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,090
  1,366
  5 Септември 2008
  Машко
  Менување дел на стар лаптоп ти е нај не-исплатливата инвестиција што можеш да ја направиш. Посебно ако станува збор за матична / процесор / графичка.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,095
  4,803
  8 Април 2011
  Машко
  Не се иплати според мене ,најдобро е да си собереш пари за нов лаптоп.Лаптопите имаат пократок рок на живот од десктопите па и да ставиш нова графичка пак може нешто да откаже за некое време,барем мене ми се има десено така порано.Ако немаш потреба од брз лаптот земиси нешто поевтино и терајси.
   
 17. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,090
  1,366
  5 Септември 2008
  Машко
  Последниот пат кога купував лаптоп дознав дека за одредени брендови може да се доплати за да се продолжи гаранцијата. За доплата од 1300 денари добив 2 години дополнителна гаранција (вкупно 3). Мислам дека 3+ години е сосема солиден животен век на лаптоп.
   
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,037
  3,059
  2 Септември 2012
  Машко
  Набрзина нешто гледав па случајно го видов тој оглас ,ама не приметив дека и тој бара иста графичка ,мислев продава....што е ова сите бараат таква аууу изгледа толку квалитетни се покажале. ;)
   
Слични теми
 1. nikolaMM
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  863
 2. skullmonkey
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,064
Вчитување...

Сподели

Вчитување...