1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Замена на екран на iPhone 6S Plus

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Fearless, 23 Април 2018.

1. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

748
    179
    22 Јули 2009
    Машко
    Здраво,

Се обидувам да најдам место за замена на екран на iPhone 6S+ па би сакал истото да е барем со некаква препорака од задоволни клиенти. Знам дека сите менуваат со 3rd party екрани а не со оргинален екран, но сепак би сакал екранот да е со добар квалитет. Можеби сум грешка и постојат екрани со супер квалитет. Аpple официјално не продава ОЕМ дисплеи освен ако не се замени директно во Apple Store. Плус Apple од време на време знае да ги зафркне update-тите да прават проблеми со 3rd party компоненти, па важно ми е екранот да продолжи да си функционира долго време :)

Ве молам препорачајте ми каде може ова да се направи по нашиве мобилари.

2. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,356
    23 oктомври 2012
    Машко
    @Torte Mobile, топла препорака, цела фамилија и пошироко се сервисираме кај него :D

На Jovan2389, Fearless, Torte Mobile и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

496
    219
    7 oктомври 2014
    На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Torte Mobile

Torte Mobile
    Gaining Experience

258
    238
    17 ноември 2015
    Машко
    Ако ти е здрав екранот и тачот ако работат најдобро е само стаклото да се замени, профи машински
    Или копија екран што сите го ставаат
    Фул оргинален репариран екран може да се најде ама по повисока цена

Кажи ми за која опција си и на ПП пиши ќе средиме

На Fearless и Oktar им се допаѓа ова.
  5. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Од мене препорака за @krale

mkextremer, krale и на Fearless им се допаѓа ова.
  6. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

748
    179
    22 Јули 2009
    Машко
    Те молам кажи ми цена во двата случаи. И исто колку време би траела набавката. Постара генерација на телефон е, така што предност има добар екран копија поради цената.

7. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

496
    219
    7 oктомври 2014
    Има кинеска копија 2500 ден.
    имаш оргинален екран со заменско стакло, 3500ден.
    фул оргинал изваден од друг телефон. 4500ден.

8. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Moja препорака да ставиме со репарирано стакло оригинален екран - цената е пристојна а во исто време електрониката што е внатре останува оригиналната, и стаклото е ново, за разлика од вадените од телефон што се користени.

Експресно оди сервисирањето, ист ден е готов во принцип.

На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

364
    353
    1 Јануари 2016
    Машко
    Тоа што го вика крале јас го направив на мој тел пред 1 год . И стварно не се познаваше дека е сменето мислам дека и они машински исто го прават јас го направив машински кај пријател . Така да знам дека кога го продадов у мобилара никој неможеше да познае дека е сменето а и јас исто така додека го користев нема никаков проблем . Така да +1 за само тouchot да се смени (без кинески копии од екран или такви некој комбинации )

На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

748
    179
    22 Јули 2009
    Машко
    Ви благодарам за одговорите, го контактирав веќе @Torte Mobile за замена па ќе видиме што ќе се случи. Екранот што го имам е тапа зошто е заменет веќе еднаш и сега се појавува голема сенка во десниот горен агол рандом, може после 2h или после 2 дена да се појави. Меѓутоа по рестарт се губи и телефонот е нормален. Па ќе треба и дијагностика дали е тоа до екранот или па има дефект со плочата.

На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

748
    179
    22 Јули 2009
    Машко
    Може клуч на темата. Завршив работа во iButik, браво за дечките. Проблемот не ни беше екранот туку чипот за позадинско осветлување и сега телефонот си функционира одлично, дури и боите се вратени комплетно во нормала.
    Благодарам на сите за помошта.

Сподели

Вчитување...