1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Замена на екран на iPhone 6S Plus

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Fearless, 23 Април 2018.

 1. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Здраво,

  Се обидувам да најдам место за замена на екран на iPhone 6S+ па би сакал истото да е барем со некаква препорака од задоволни клиенти. Знам дека сите менуваат со 3rd party екрани а не со оргинален екран, но сепак би сакал екранот да е со добар квалитет. Можеби сум грешка и постојат екрани со супер квалитет. Аpple официјално не продава ОЕМ дисплеи освен ако не се замени директно во Apple Store. Плус Apple од време на време знае да ги зафркне update-тите да прават проблеми со 3rd party компоненти, па важно ми е екранот да продолжи да си функционира долго време :)

  Ве молам препорачајте ми каде може ова да се направи по нашиве мобилари.
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  @Torte Mobile, топла препорака, цела фамилија и пошироко се сервисираме кај него :D
   
  На Jovan2389, Fearless, Torte Mobile и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  261
  17 ноември 2015
  Машко
  Ако ти е здрав екранот и тачот ако работат најдобро е само стаклото да се замени, профи машински
  Или копија екран што сите го ставаат
  Фул оргинален репариран екран може да се најде ама по повисока цена

  Кажи ми за која опција си и на ПП пиши ќе средиме
   
  На Fearless и Oktar им се допаѓа ова.
 5. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Од мене препорака за @krale
   
  mkextremer, krale и на Fearless им се допаѓа ова.
 6. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Те молам кажи ми цена во двата случаи. И исто колку време би траела набавката. Постара генерација на телефон е, така што предност има добар екран копија поради цената.
   
 7. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  Има кинеска копија 2500 ден.
  имаш оргинален екран со заменско стакло, 3500ден.
  фул оргинал изваден од друг телефон. 4500ден.
   
 8. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Moja препорака да ставиме со репарирано стакло оригинален екран - цената е пристојна а во исто време електрониката што е внатре останува оригиналната, и стаклото е ново, за разлика од вадените од телефон што се користени.

  Експресно оди сервисирањето, ист ден е готов во принцип.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  416
  1 Јануари 2016
  Машко
  Тоа што го вика крале јас го направив на мој тел пред 1 год . И стварно не се познаваше дека е сменето мислам дека и они машински исто го прават јас го направив машински кај пријател . Така да знам дека кога го продадов у мобилара никој неможеше да познае дека е сменето а и јас исто така додека го користев нема никаков проблем . Така да +1 за само тouchot да се смени (без кинески копии од екран или такви некој комбинации )
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Ви благодарам за одговорите, го контактирав веќе @Torte Mobile за замена па ќе видиме што ќе се случи. Екранот што го имам е тапа зошто е заменет веќе еднаш и сега се појавува голема сенка во десниот горен агол рандом, може после 2h или после 2 дена да се појави. Меѓутоа по рестарт се губи и телефонот е нормален. Па ќе треба и дијагностика дали е тоа до екранот или па има дефект со плочата.
   
  На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Може клуч на темата. Завршив работа во iButik, браво за дечките. Проблемот не ни беше екранот туку чипот за позадинско осветлување и сега телефонот си функционира одлично, дури и боите се вратени комплетно во нормала.
  Благодарам на сите за помошта.
   

Сподели

Вчитување...