• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Замагленост

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Дали и со кои програми може да се подобри замагленоста на сликите сликани од мобилен телефон?
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Во основа е НЕВОЗМОЖНО да се „подобри“ слика, односно да и се зголеми квалитетот. Може само да се отстранат некои несакани ефекти, да се намали шумот, да се избалансира бојата или осветленоста.

Инаку сите ќе сликаа со мобилни и дома на компјутер ќе ги претвараа во hi-res постери :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Не барам за зголемување на квалитетот туку сум сликал слика и сега малку е замаглена, дали има и ако има како да се подобри замагленоста.
Пр. Сум сликал нешто(домашен миленик) и во моментот се помрднал и излегло малку замаглено. За тоа прашувам.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Ако мислиш на блур ефектот можеш со Photoshop да ги избистриш сликите.
Од менито избираш Filter > Sharpen > Unsharp Mask...и ќе ги подесиш параметрите како мислиш дека е најдобро
 
25 јануари 2008
2
0
А најпаметно ќе ти е кога ќе спие миленикот да го сликаш....Па нема да имаш проблеми со замаглувањето....Во глобала тешко се отстранува тоа.....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно