• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Закривена плазма со ширина од три метри

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Јапонската компанија Shinoda Plasma Corp. претстави нешто што досега не му успеало на никого да го направи - закривен екран со дијагонала од 125 инчи, со дебелина до 1 милиметар.

Екранот е широк 3, а висок 1 метар и ја користи напредната PTA (plasma tube array) технологија на компанијата. Имамаксимална резолуција од 960х360 пиксели, а за работа му се доволни 600W.

Закривеноста на екранот му овозможува широк агол на гледање, а острината е еднаква и на самите рабови.

Минатата година, истата компанија претстави 86 инчен модел. Претседателот на компанијата Цутае Шинода е уверен во својот производ и напоменува дека корисниците веќе се нестрпливи во своите домови да имаат прототип од овој телевизор, бидејќи сликата е совршена.

За време на развојот на прототипот унапредена е и светлината на екранот. Од Shinoda потенцираат дека моментално се искористени само 60-70% од PTA технологијата.

Идната соработка на компанијата Shinoda ќе се одвива во соработка со компанијата Hibino, која е задолжена за видео процесорот на новиот телевизор.

Izvor:www.kajgana.com

 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
навистина претеруваат. белки ќе седиме по цели денови пред голем екран. или ако го поврзат со компјутер, да седиш на мсн на толкав екран:LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно